Selman's Reviews > Rüyanın Öte Yakası

Rüyanın Öte Yakası by Ursula K. Le Guin
Rate this book
Clear rating

by
4317928
's review
May 10, 2012

it was amazing
bookshelves: novel
Read in May, 2012

flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Rüyanın Öte Yakası.
Sign In »

Quotes Selman Liked

Ursula K. Le Guin
“Love doesn't just sit there, like a stone, it has to be made, like bread; remade all the time, made new.”
Ursula K. Le Guin, The Lathe of Heaven


Reading Progress

05/10/2012 page 107
48.0%

Comments (showing 1-5 of 5) (5 new)

dateDown arrow    newest »

message 1: by Julidemu (new)

Julidemu hımm. (merak)


Selman çok güzel roman gerçekten (gerçi bunu bir daha söylememe gerek yok, beş yıldızımdan anlaşılıyor zaten kitap hakkında ne düşündüğüm).

gerçi ben ursula teyze ne yazsa beğeniyorum zaten, o yüzden benim puanlarım saylanmayabilir :P


message 3: by Julidemu (new)

Julidemu Ursula teyze sevigini bilemem :), ama ff'ten biliyorum az çok seni. İslam literatüründe de önemli bir yeri var rüyanın, bildiğim kadarıyla. Bu yüzden merak ettim.


Selman Vardır muhakkak. Ama benim kafam öylesi bağlantılar kurmadı kitabı okurken. Daha çok şu review'da (http://www.goodreads.com/review/show/...) da bahis konusu edilen "Doğru bildiğini yapmak" ve "Tanrı'yı oynamak" arasındaki benzerlik dikkatimi çekti. "Dünyayı daha iyi bir yer kılmak" çabasının yararları ve zararları üzerine tekrar tekrar düşünmek gerektiğine yeniden kani oldum. Cioran'ın "Her insanın içinde bir peygamber uyuklar ve o uyandığında dünyadaki kötülük biraz daha artar" sözünü hatırladım. "Tanrı'yı oynamak" ile "kötülüğe kayıtsız kalmak" arasındaki "sweet spot"un ne olduğu ve nasıl bulunabileceği sorusunun son dönemlerde düşüncelerimin gelip gelip kendisine dayandığı türden sorulardan birisi olduğunu farkettim vs. vs.


message 5: by Julidemu (new)

Julidemu Ha, "rüya" derken, "ütopya", "rüya gibi dünya" filan anlamındaymış.

Sondan ikinci alıntıdaki ilk birkaç cümle hoş - "We're in the world, not against it. It doesn't work to try to stand outside things and run them, that way. It just doesn't work, it goes against life."

"Her insanın içinde bir peygamber uyuklar ve o uyandığında dünyadaki kötülük biraz daha artar" cümlesini şöyle yorumluyorum: İçte uyanan iyilik veya kötülük olsun, farketmez, o çok zor farkedilen ama bir o kadar da şiddetli/ yıkıcı olan ene'dir ki ksahibini/ kendisini üstün kılma yolunda kötülüklere yol açıyor.

Yazılan 3-5 satırlık bir yazı, bir yorum bile, "vay, ne güzel düşündüm" demek bile çok tehlikeliyken (kanaatimce ve okuduklarım/ öğrendiklerimce), "dünyayı kurtarma misyonu"nda içine düşülen ene/ gurur artık kim bilir nasıl birşeydir.

Genelde birçok yazı-karalamalarımda, böyle "üstün meselelerin" tartışılıp konuşulması sırasında filan kendini beğenme duygusu girer içime, Allah affetsin, yine, yeniden, her zaman. Amin.


back to top