Mihaela B.'s Reviews > O dimineață la vînătoare

O dimineață la vînătoare by Ligia Ruscu

Am stat azi-noapte până la 2 ca să termin cartea asta. Mi-a plăcut mult-mult și m-am minunat tot timpul: de cât de bine e scrisă, cu arhaisme cu tot, de cât de fidel reflectă spiritul vremurilor, dar și al românilor (a se vedea paginile de actualitate despre măsurile în timp de molimă, despre rolul femeilor, despre patriotismul găunos etc.), de cât de complexe și veridice par personajele, de ițele încurcate ale dezlegării misterului crimei și documentelor secrete și de încrengăturile sentimentale și politice, de Sonia și Receanu (care cred că a devenit personajul meu preferat din literatură română) și de faptul că, atunci când am terminat cartea, m-am gândit că poate fi liniștit comparată cu Pride and Prejudice sau alte romane celebre de genul ăsta. Foarte bucuroasă că am citit-o și că avem așa scriitoare. Mai vreau!

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read O dimineață la vînătoare.

March 12, 2020 – Started Reading
March 12, 2020 – Shelved
March 18, 2020 – Finished Reading

message 1: by [deleted user] (new)

Mă bucur să aud :) Eu avusem aceeași reacție după ce am citit O căutare, tot de ea. Un fantasy cu iz românesc, complex, profund, captivant, o poveste imposibil de lăsat din mână.

Mihaela B. Înseamnă că trebuie s-o citesc și pe asta.

message 3: by Dragos (new)

Dragos C Butuzea da, bine, am înțeles. o s-o citesc și eu.

Mihaela B. :)) Am cumpărat recent O căutare, abia aștept un moment de liniște s-o citesc.