Kristina Čechová's Reviews > Marcelo ve skutečném světě

Marcelo ve skutečném světě by Francisco X. Stork

Apr 28, 2012

bookshelves: 2012
Read from April 28 to May 07, 2012

V první řadě mě nechte trošičku povznášet se nad krásnou obálkou. Líbila se mi už předtím, než jsem začala číst, když se mi prvně dostala do rukou, ale až po přečtení chápu onen "domeček" ve stromě a noční oblohu posetou milionem hvězd. Nádhera!

CooBoo opět přišlo s knihou, o které jsem neměla ani tušení, že existuje. Pro mne, opět, neznámý autor, který mne mile překvapil. Ruth, jeho matka, byla svobodná těhotná dívka, kterou otec poslal do kláštera, aby se nikdo nedozvěděl, že čeká dítě. Původně se zamýšlelo, že bude novorozeně po narození nabídnuto k adopci, když ale Ruth dítě porodila, změnila názor (věřte, jak vím jak silný pud prožívá novopečená maminka) a malé miminko si nechala. I otec se nakonec nechal obměkčit, a Ruth a dítě Francisco tak měli domov. Francisco Stork.

Život autora je ještě daleko zajímavější a utrpěl spoustu jiných ztrát, ale tím nejhlavnějším motivem, proč vznikla tato kniha, je působení autora na místech pro mentálně postižené a mezi dětmi "postižené" autismem. Autor tak do příběhu vnese onu záležitost zvláštního a jiného pohledu na svět očima chlapce Marcela. Jelikož chodí do školy, kde se skutečným světem jako takovým nemá možnost přijít do styku, rozhodne se jej otec přes letní prázdniny zaměstnat u sebe v právnické firmě. Zde se Marcelo setkává s milou dívkou Jasmine, ale také s vypočítavým Wendelem, a Marcelo tak brzy na vlastní kůži poznává, jaký je ten skutečný svět.

Příběh je navíc posilněn téměř detektivní zápletkou, v další moment zde Marcelo řeší svoji lásku k náboženství a čtenáři se tak naskýtá zvláštní pohled na víru, kterou jsem měla možnost poznat pouze u knihy Chatrč. V případě Marcela jde samozřejmě úplně o jiný příběh, o úplně jiný náhled na problematiku náboženství, kde i sám Marcelo tápe, zda v takovém světě, v tom skutečném, k něčemu Boha máme. Ne. Nepotřebujeme Boha. Ale rozhodně potřebujeme určitý druh víry, která nám ukazuje směr, kterým se denně jako obyčejní smrtelníci vydáváme - špatná strana nebo ta dobrá? Víme, kterou si vybrat, ale jak ji občas poznat?

Na samý závěr bych chtěla vyzdvihnout hlavní proud celé knihy a to je vztah mezi Jasmine a Marcelem. Jasmine mladého chlapce nešetřila, ale přesto ho chránila, svým způsobem milovala, učila, rozmlouvala s ním a hlavně mu ukázala, že skutečný svět pod hvězdnou oblohou není vůbec tak špatný!

Knihu bych doporučila naprosto všem. Bez rozdílu věku. V knize se nám naskytují přímo kvanta myšlenkových pochodů, občas jsem se přistihla, že některé pasáže čtu i vícekrát. Není to zase tak "snadná" kniha :) Příběh se příjemně četl, kapitoly ubíhaly, líbil se mi charakter všech postav v knize, možná mi chybělo více toho vzájemného sbližování mezi Marcelem a Jasmine. Když si vzpomenu, jak je vzájemná spolupráce omezovala, jak Jasmine chlapce nechala "vykoupat se" ve všem novém a neznámém. A vy si potají přejete, aby jejich budoucnost měla společný konec. A ono to tak není. Anebo je?

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Marcelo ve skutečném světě.

Quotes Kristina Liked

Francisco X. Stork
“Is not seeing any ugly parts in myself an ugly part? Is not wanting to forgive someone's ugly parts an ugly part in oneself?"
Yeah. I didn't understand a word you said, but yeah.”
Francisco X. Stork, Marcelo in the Real World

04/28/2012 page 21
7.0% 2 comments
04/28/2012 page 63
21.0% "Tohle je tak příjemné čtení :)) CooBoo s výběrem titulů stále více překvapuje :)" 9 comments
05/02/2012 page 155
51.0% 2 comments