Sille 's Reviews > Auschwitzi tätoveerija

Auschwitzi tätoveerija by Heather   Morris

did not like it
bookshelves: 2020, vaene-surnud-puu

Ma arvan, et inimsusevastastest kuritegudest tuleb rääkida. Aga neist tuleb rääkida nii, et toimunu õudus ja ebainimlikkus täiesti kohale jõuaks.
Selle raamatu puhul ei jõudnud. Kohati tekkis tunne, nagu tegemist poleks koonduslaagri, vaid range režiimiga puhkekoduga, niivõrd ladusalt laabus kõik.
Ajalooliste faktidega vabamalt ümber käimine on romaanikirjaniku õigus, aga see ei tähenda, et peaks sellega naeruväärsuse ja täieliku ebausutavuseni minema.
Pidev toidu smugeldamine vene tööliste kaudu, kellel õnnestus 1943. aasta talvel lõdvalt surmalaagrisse tassida pidevaid vorsti- ja šokolaadilaadungeid ja isegi penitsilliini (sic!)?
Raamatu teine pool, kus vene sõdurid teevad peategelasest omamoodi kupeldaja, usaldades talle raha ja vääriskive, et ta nende eest neile naisi hangiks? (Homeeriline naer!)
Peategelased, kellel on korduvalt võimalus üksteiselt kirehoos riideid seljast rebida (kuna valvur oli venelaste kaudu sisse smugeldatud šokolaadiga ära ostetud)? Auschwitz-Birkenau koonduslaagris, ma rõhutan. Mhmh, selge see, et seal hormoonid möllavad ja seesugusteks tegevusteks on energiat kulutada.
Sellest kõigest veelgi hullem oli aga asjaolu, et kirjutatud oli see raamat nii amatöörlikult, et olnuks üpris lihtne uskuda, et selle on kirja pannud mõni kirjanduslike kalduvustega teismeline. Tegelastel ja sündmustel puudus absoluutselt igasugune sügavus, emotsionaalne mõõde ja kaasahaaravus, piirduti lameda ja elutu lihtlauselise stiiliga „siis juhtus see, siis ta ütles seda“.
Ja dialoog, ausõna, selle kõrval kahvatuks isegi „Õnne 13“. Mis on seda hämmastavam, et autor on (olnud) ka stsenarist ning tegelikult oli seegi oopus kavandatud stsenaariumina, mis mingil määral seletab liha puudumist luudel, aga mitte täiesti.
Mul on väga kahju, et see lugu ei sattunud mõne võimekama kirjutaja kätte, kes oleks ehk ka faktidega usutavamalt ümber käinud, eelkõige aga suutnuks sellest teha nii mõjuva romaani, nagu lugu tegelikult väärinuks.
20. jaanuar olnuvat selle aasta kõige masendavam päev. See on tõesti üpris masendav, kui nii suure potentsiaaliga lugu satub nii käpardliku kirjutaja kätte.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Auschwitzi tätoveerija.

January 20, 2020 – Started Reading
January 20, 2020 – Finished Reading