Renert Dusout's Reviews > alter.ego.

alter.ego. by Ana Mănescu

Read 2 times. Last read August 7, 2020 to August 9, 2020.

Cred că orice autor care a ajuns să-și găsească și să-și cizeleze vocea e înspăimântat atunci când cineva care i-a citit aproape integral opera decide să-i lectureze primul volum, din motive evidente. Cumva mă ferisem de „Alter.Ego”, nu știu de ce, mai ales în condițiile în care ”Quasar” m-a dat pe spate (și în condițiile în care, mai apoi, și „Stresul dintre orgasme” mi-a plăcut suficient de mult). Mă bucur însă că m-am decis să îl citesc, căci acest ”coming of age novel”, chiar dacă departe de gusturile mele literare obișnuite, m-a transportat pur și simplu atât în lumea lui cât și în acea porțiune din trecut a lumii mele, într-o perioadă din care abia așteptam să scap, considerând că viața e complicată și nici măcar nu a început cu adevărat dar în care m-aș întoarce astăzi, realizând cât de simplu și lipsit de griji era de fapt traiul. Și cât de boem.

Am găsit multe bucăți din „mine”-le trecut în cartea asta și n-am avut nici măcar nevoie de madlene pentru a face asta. Citiți-o pe Ana, e măiastră chiar și când nu zice mare lucru. Iar ăsta e imens lucru. :)

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read alter.ego..

Finished Reading
November 24, 2019 – Shelved