İlkim's Reviews > Gönül Yarası

Gönül Yarası by Chelsea Cain
Rate this book
Clear rating

by
5318323
's review
Mar 29, 2012

really liked it
bookshelves: books-i-own, loved-the-cover, thriller
Read from March 29 to 30, 2012

Kısa aralıklarla Stockholm Sendromu kitaplarına denk gelmem şaşırtıcı gerçekten. Bu kitaptaki tamamen saplantı haline geliyor hatta. Dedektifimiz Archie, peşinden 10 yıl boyunca koştuğu Gretchen Lowell isimli güzel psikopat katil tarafından kaçırılıyor ve ona 10 gün kadar bir süre işkence ettikten sonra yaşamasına izin veriyor, kendi de hapse giriyor. (ps: ikinci kitapta oradan kaçtığını öğrendim ya yakında dayanamaz okurum) Archie tabi ki tamamen mahvolmuş bir halde hastaneye kaldırılıyor. Gretchen'ın caniliklerine birkaç örnek vereyim: çivilerle göğsüne kalp şekli kazıyor, lavabo açıçı içiriyor düzenli olarak-sonuçta yemek borusu mahvoluyor-, kafasına göre istediği yerleri kesiyor, onu tam bir uyuşturucu müptelası yapıyor, yani kafası genelde uçuyor. Archie de 2 yıl boyunca dinlenmeye çekiliyor ama karısından, çocuklarından uzaklaşıyor ve düşünebildiği sadece Gretchen. Bakınız nasıl bir takıntı, anlayınız.

Ortada dolanan yeni bir seri katil var ve 15 yaşındaki kızları kaçırıyor, tecavüz ettikten sonra öldürüp çamaşır suyuna yatırdıktan sonra bir yerlere bırakıyor her defasında. Bu davada Archie'nin isteğiyle davayı gözetleyen, dava ve Archie hakkında bir yazı yazacak olan Susan Ward isimli bir gazeteci de var. Kitap Susan ve Archie'nin ağzından gidiyor. Susan'ın sorunlu çocukluğu, babasının ölümünün ardından aradığı baba figürü ve bunun sonuçlarını dinliyorsunuz. Kitap umulmadık bir şekilde karakterleri birleştiriyor ve seri katil yakalanıyor, tabi ki kim olduğunu söylemeyeceğim ama cinayetlerin nedenleri Susan'a dayanıyor o farkında olmasa da. Hastalıklı bir zihnin nasıl çalıştığına şahit olduktan sonra, Archie diğer hastalıklı zihni, yani Gretchen'ı sabahın 4'ünde görmeye gidiyor. Aslında her pazar düzenli olarak gidip öldürdüğü 199 kişinin (200. Arcchie olacaktı ama olmadı) birinin cesedinin nerede bulabileceğini söylerken onu dinliyor. Aslında onu görmek istediği için de gitmek istemesi var. Bu en son gidişinde gayet açık bir şekilde ondan etkilendiğini anlıyorsunuz ve en sonunda kendine hakim olup onu orada terk edip gidiyor. İkinci kitaba göre de 2 ay boyunca onun yanına hiç gitmiyor ve bundan sonra da Gretchen da kaçıyor anladığım kadarıyla. Yazarın anlatımı gayet iyi, kanlı detayları da canlandırıcı bir şekilde vermiş, bir tek bağırsak kısımları rahatsız etti beni (:P). Uzun lafın kısası kitap sizi odakta tutuyor, tabi ki bazı eksiklikleri var benim gözümde ama bu da iyilerden biri.
4 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Gönül Yarası.
Sign In »

Reading Progress

03/29/2012 page 131
33.0% "Şöyle kanlı seri katil romanlarını özlemişim." 5 comments
03/30/2012 page 221
55.0% "Of, lavabo açıcı içirmiş garibime 4 gün boyunca. En sonunda yemek borusu o kadar tahriş olmuş ki kurtarıldığında bağırsağından bir parça ile yeniden yapılmış. Bu kadar psikopat işte Gretchen."

Comments (showing 1-5 of 5) (5 new)

dateDown arrow    newest »

kagit kiz Bu kitabın siparişini vermistim uzun zamandır gerilim okumuyorum ama vize haftasına girdim anca bi hafta sonra okuyabilirim, bu arada kendimi stalker gibi hissediyorum;D


İlkim :D ben de buradaki kitap fuarına bunu almak için gittim, tabi dayanamayıp ekstra da aldım :P ama umudum vardı bu kitap için, kapak yazısı bana ilginç gelmişti. vizelerim benim de yakın olduğu halde dün akşam dayanamayıp bunu bitirdim, sen de rahata erdiğinde bununla başla kitap serine ;)


kagit kiz Zaten şu an ders çalışmam lazimken fifty yi okuyorum bırakılacak gibi değil :P
Evde dolu var bide yeni sipariş verdim bakalım ne zmnda okuyabilecegim:(
Yalnız kapak resmi çok amatörce geldi ve itiraf edeyim burda gordumde verdim siparişi büyük ihtimal sende gördüm:P


İlkim beni bu kapak çekti ya :D ne bileyim böyle halka'daki kızı felan andırıyor ya, ismi aşk romanı gibi geliyor kulağa ama kapak bütün ilgimi üzerine çekti bu yüzden. ürpertici bir görünüşü var :D


kagit kiz Aslında evet ilk aşk romanı gibi geldi, konusunu okuyunca tav oldum valla gelsin hemen baslayacagim.


back to top