MA Arman's Reviews > قدرت بی‌قدرتان

قدرت بی‌قدرتان by Václav Havel
Rate this book
Clear rating

by
67959939
's review

it was amazing
bookshelves: favorites

بسیار خواندنی و ارزشمند.
بسیار تشکر میکنم از دوست بسیار خوبم احسان خان کیانی خواه برای ترجمه کتاب و برای اینکه یک نسخه شخصی از کتاب را در نمایشگاه کتاب امسال به من داد.
بسیار تشکر میکنم از جناب دیهیمی. هم در نشر گمان و هم در فرهنگ نشر نو این مجموعه تجربه و هنر زندگی را پیگیری میکنند،
و البته تشکر از فرهنگ نشر نو که شروع به انتشار آثار بسیار ارزشمندی کردن.

اما در مورد خود کتاب، نمیخوام با نقل قول از کتاب اون را برای خواننده بعدی به اصطلاح اسپویل کنم ولی ذکر چند نکته رو مهم میدونم.
اول اینکه با وجود تشابهات بسیار زیاد که در موارد مختلفی برای خواننده این گمان رو ایجاد میکنه که گویی این کتاب برای ایران نوشته شده، شرایط سیاسی ما با شرایط سیاسی پساتوتالیتری تشریح شده در کتاب تفاوت های چشمگیری داره. شاید اگر این کتاب بر اساس تجربه شوروی با حضور استالین نوشته میشد برای خواننده ایرانی ملموس تر بود.
دوم اینکه متاسفانه کتاب به صورت واضحی به عنوان خودش نمیپردازه. یعنی اسم کتاب قدرت بی قدرتان هست ولی نویسنده اینکه قدرت ما بی قدرتان دقیقا در کجاست را به موضوعاتی مثل حیات مستقل جامعه و حیات در سپر حقیقت بجای زیستن در چنبره دروغ و اینکه این موارد بر نظام پساتوتالیتر چه اثر مخربی داره مربوط میکنه. شاید انتظار من نابجا باشه ولی بیشتر به خواننده واگذار شده تا نتیجه گیری کنه در حالی که من در کنار نتیجه گیری خودم واقعا تا آخرین خط مشتاق جمع بندی نویسنده بودم که البته آخر هم ارائه نشد.
سوم اینکه نویسنده اوضاع سیاسی چکسلواکی و بلوک شرق رو روز به روز در حال سخت تر شدن میبینه، به عنوان ناظر داخلی معتقد هست که شرایط برای اصلاح در سال 1968 خیلی بهتر بوده تا در زمان نگارش این کتاب یعنی 1978، اما واقعیت این هست که روز به روز جامعه چکسلواکی اصلاح شد تا وقتی که کاملاً آمده بود با فروپاشی شوروی در انتهای دهه 80 و ابتدای دهه 90 به یک لیبرال دموکراسی موفق تبدیل بشه، این میتونه درس خوبی برای همه ما باشه که حتی متفکرین و فعالان حوزه اجتماع و سیاست هم واقعا ممکنه اشتباه کنند، ممکنه دچار سرخوردگی بشن و در تحلیل هاشون کمی نا امیدی تزریق کنند. اگر کتاب رو بخوانید نویسنده خیلی ناامیدانه در خصوص اوضاع اون زمان چکسلواکی صحبت میکنه و شرایط رو در 1968 بسیار بهتر ارزیابی میکنه در حالی که تاریخ ثابت کرد در همون ایام نظام پساتوتالیتر به سمت نابودی خودش در حرکت بوده.
چهارم اینکه این واقعیت انکار ناپذیری هست که اگر به آزادی و حقوق همدیگه اهمیت ندیم و اگر محدودیت یک نوازنده راک یا یک نویسنده رمان یا یک مترجم در پرداختن آزادانه به حرفه اش برامون مهم نباشه – نه مهم بودن در حد حرف و شعار بلکه اقدام عملی در اعتراض مدنی و در چارچوب قانون – در اون صورت آزادی و حق خودمون هم به زودی پایمال میشه. شکستن رانندگان اتوبوسرانی، معلمان، کارگران نیشکر و صنایع فولاد و غیره هر یک به تنهایی واقعا هزینه کمی داره، اما مواجهه با یک اتحادیه کارگری مستقل که در سپهر حقیقت سیر میکنه هزینه و دردسرهای گزافی را به نظام پساتوتالیتر تحمیل میکنه.
پنجم اینکه من راه حل جایگزین نویسنده رو بی اندازه انتزاعی، غیر عملی و بدور از تجربه گرایی ارزیابی میکنم. شخصی که در شناخت و تشریح مشکل سیاسی و اجتماعی جامعه اش اینقدر عالی عمل کرده –البته بجز بد بینی اش از شرایط زمان- واقعا انتظار میرفت راه برون رفت واقع گرایانه تری را پیشنهاد کنه. اگر نویسنده تجربه انقلاب 1979 و وضع اخلاقی مردم در اون سال رو دیده بود و با وضع مردم همون کشور در 2019 یعنی 40 سال بعد مقایسه میکرد شاید اصلا دو بخش 20 و 21 را نمینوشت. واقعیت این هست که بازسازی اخلاقی جامعه زیر سایه سنگین دروغ و فساد حکومتی محکوم به شکست هست و حتی ریشه اخلاق در جامعه ای اینچنین خیلی زود خشک میشه.
و آخر اینکه مطالعه این کتاب را به هر کس که برای خودش در دایره حقیقت شخصیتی قائل هست و به هر کس که از شنیدن دروغ خسته شده شدیدا توصیه میکنم.
6 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read قدرت بی‌قدرتان.
Sign In »

Reading Progress

May 31, 2019 – Shelved
May 31, 2019 – Shelved as: to-read
June 1, 2019 – Started Reading
June 9, 2019 – Shelved as: favorites
June 9, 2019 – Finished Reading

No comments have been added yet.