Michaela Vysloužilová's Reviews > Totálny úlet

Totálny úlet by Natália Skladaná
Rate this book
Clear rating

by
3674894
Na knihe je poznať, že ju napísala tínedžerka, ktorá rozumie správaniu, mysleniu aj vyjadrovaniu tínedžerov – zároveň to však (vysokou) kvalitou nepôsobí ako kniha napísaná tínedžerkou a myslím si, že autorka má potenciál preraziť na našom slovenskom trhu s podobe úprimnými a domácimi príbehmi. Držím jej palce. (Hlavne preto, lebo slovenské knihy a preklady príliš nečítam a ak už aj, tak na mňa často pôsobia neprirodzene, no v tomto prípade som taký pocit nemala.)

V každom prípade, chcelo by to zjednotiť poviedky tematicky. Kniha začína vtipnými, odľahčenými príbehmi so zaujímavou a humornou pointou. S poviedkou o veľkonočnom pondelku som sa vedela stotožniť aj v tomto svojom pokročilom veku (áno, nie som tak úplne cieľovou skupinou pre tieto poviedky, ale v anotácii sa píše, že by si ju mali prečítať aj dospelí, takže…). V druhej polovici to častejšie skĺzavalo k dramatickým textom s motivačnými myšlienkami do života a to ma bavilo akosi menej. (Súdim, že poviedka Totálny úlet vychádza z autorkiných skúseností a jej autentickosť je super, no pôsobilo to na mňa skôr ako opis zážitkov z leta, aké sme písavali na prvých hodinách slovenčiny – nie kvalitou, len tou témou –, než poviedka so zápletkou a pointou.)

A ešte jedna vec, ktorú som ale nebrala do úvahy pri hodnotení knihy – podľa autorkinho profilu sa pri písaní inšpirovala vlastnými zážitkami a navyše je to pár rokov, čo už nechodím na strednú, takže sa mi k tomu vyjadruje ťažko, ale občas som mala dojem, že tie príbehy sú ako vystrihnuté z amerických tínedžerských seriálov a nie z reálneho slovenského prostredia (medzi poviedkou o veľkonočnej oblievačke a poviedkou o babe z bohatej rodiny, ktorá ovláda školu, bol diametrálny rozdiel v atmosfére). No ale ak sa takéto veci skutočne dejú už aj na slovenských školách, tak to som fakt rada, že viac nechodím do školy.
2 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Totálny úlet.
Sign In »

Reading Progress

May 1, 2019 – Shelved
May 1, 2019 – Shelved as: tbr-cz-sk
October 27, 2019 – Started Reading
October 27, 2019 –
page 123
59.13%
November 2, 2019 – Finished Reading
November 3, 2019 – Shelved as: young-adult
November 3, 2019 – Shelved as: authors-slovak
November 3, 2019 – Shelved as: contemporary
November 3, 2019 – Shelved as: giggleworthy
November 3, 2019 – Shelved as: read2019
November 3, 2019 – Shelved as: short-stories

No comments have been added yet.