Petra Sýkorová's Reviews > Označená

Označená by P.C. Cast
Rate this book
Clear rating

by
4413166
's review
Feb 05, 2012

liked it
bookshelves: czech, young-adult, vampires
Read from February 05 to 16, 2012 — I own a copy

Označená se stala naší první zastávkou pro únorovou Měsíční čítárnu, do které se mohli zapojit nejen blogeři, ale také samotní čtenáři. Šlo ve své podstatě o společné čtení, kdy jsme si vzájemně sdělovali své postřehy a poznatky. Jsem ráda, že se vám tento náš nápad líbil a že jste se někteří díky čítárně vůbec k prvnímu dílu Školy noci odhodlali. Já jsem si četbu knihy zopakovala.

Zoey si žije svým docela neklidným středoškolským životem, musí se vypořádávat se svou až příliš poddajnou matkou a přehnaně kazatelským nevlastním otcem, který by vzpupnou Zoey nejradši zamknul do pokoje na sedm západů a zahodil klíč. K tomu se nedávno rozešla se svým přítelem a před svou skříňkou uviděla stát stopaře.

Ten ji označil a ještě víc jí tím zkomplikoval život. Zoey se tak buď přemění v upíra, anebo zemře během procesu. Teď se ovšem musí co nejdřív dopravit do školy pro mladé upíry, aby nezemřela dřív, než dostane vůbec nějakou jinou možnost. Jenže nic není tak jednoduché a i když se do školy dostane, neznamená to, že je v bezpečí.

Tuhle knihu jsem prvně četla v době, kdy se u nás kniha poprvé objevila v českém vydání. Tehdy jsem reklamu na Školu noci vídala nejen v knihkupectví, ale také v časopisech, samozřejmě jsem byla patřičně nahlodaná, takže mi mamka koupila první díl se slovy, že ho dostanu až na narozeniny. No, tehdy mi to přišlo jako naprosté utrpení, obvzlášť ještě později, kdy mi mamka dokoupila další čtyři díly a já si je nemohla přečíst, protože jsem je měla dostat až na ty narozeniny - za rok :D

Za rok jsem tedy slíbené čtyři díly dostala a začala natěšeně číst. Prvních pár kapitol mi přišlo skvělých. Hlavně proto, že šlo o naprosto jiné pojetí upírů, než jaké jsem znala. Jenže postupem času mé nadšení opadávalo a opadávalo, až mi na konci zůstalo spíš jen zklamání.

Druhou četbou knihy jsem si své pocity jen potvrdila. Jsem zvyklá, že většina knih má nějaké skryté poselství. Někdy s ním souhlasím, jindy ne. Stalo se mi ovšem jen u této knihy, že bych byla oním poselstvím vyloženě znechucená. Prozatím jsem další díly nečetla, takže nedokážu posoudit, jak se příběh posune dál a co se vlastně bude dít, co se změní. Ale z celé knihy jsem jasně cítila nevraživnost a místy až nenávist k jakémukoliv náboženství. Ano, existuje několik hodně ujetých náboženských fanatiků, ale stejně tak existuje plno naprosto normálních věřících. Proto bych je neházela do jednoho pytle - obzvlášť pokud je samotný příběh knihy postaven na docela podobném náboženském principu.

Tahle jejich dosti ujetá víra v bohyni Nyx, matriarchát (v tomto případě hodně nařazená pozice ženy), velekněžky a ovládání živlů... mi spíš připadá jako kniha o čarodějnictví, než aby mi do toho logicky vůbec pasovali upíři. Protože to sání krve a upírství šlo tak nějak naprosto mimo mě. Navíc nemám ráda, když mi někdo neustále podsouvá své názory a snaží se být ve vyprávění děsně cool. Působilo to na mě strašně uměle a ty neustále vsuvky v podobě zárovek mě po několika stránkách omrzely. A to nemluvím o to, že samotná Zoey je klasický případ té nejhorší Mary Sue.

Na druhou stranu chápu, proč se série tolik dospívajícím líbí. Má v sobě všechno, co je lákavé, ale v okamžiku, kdy jsem si přečetla o provozování orálního sexu na školní chodbě, věděla jsem, že se mi kniha nebude vůbec líbit. Proč jsem jí tedy nakonec dala 3 hvězdičky? Ani vám pořádně nevím. Nejspíš proto, že jsem slyšela, že další díly jsou mnohem horší, tak abych měla čemu strhávat hvězdičky a na čem se pak v recenzích vyřádit. Sama se divím, že jsem Označenou vůbec dočetla.
flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Označená.
Sign In »

Reading Progress

02/05/2012 page 20
7.0% "Ha! Konečně jsem přišla na to, jak si označit čtecí repete i na GR... _Už si začínám vzpomínat na to, že ten první díl nebyl tak příšerný..." 8 comments
02/06/2012 page 35
12.0% "Dobře, ta věc se staršími byla dost pošahaná..." 1 comment
02/06/2012 page 70
23.0% "Sexuální výchova pro dospívající..."
02/07/2012 page 193
63.0% "Už si začínám vzpomínat na místa, která mě při prvním čtení dost divila. Například ten polibek na zápěstí... to jsem i tenkrát uvažovala... jak to vlastně zvládl a zároveň se jí při tom celou dobu díval do očí??? WTF? A proč vůbec šel po její ruce? Na tom nic přitažlivého fakt není... nedokážu si představit, že bych byla hotová z toho, kdyby mi hezký kluk olizoval a ocucával ruku :D" 16 comments
02/14/2012 page 235
77.0% "Tak jsem se do toho čtení zase dala... a chtěla bych vlastné kočku! "
02/15/2012 page 254
84.0% "Já už tu knihu čtu vyloženě s odporem..."
show 1 hidden update…

Comments (showing 1-2 of 2) (2 new)

dateDown arrow    newest »

Moira krucinál, a já ještě ani nezačala. :D


message 2: by Terez (new)

Terez Pešková jednička je podle mě nejlepší :D a to jsem u 8 :))


back to top