Kofeina's Reviews > Mewy

Mewy by Stanisław Goszczurny

** spoiler alert ** Szkoda, że opis książki, który tutaj się znajduje jest błędny. Warto sięgnąć po powieść Stanisława Goszczurnego. Akcja dzieje się w Gdańsku, głównie na terenach Starówki i Nowego Portu. Poznajemy Zośkę, która po ucieczce z domu stara się poradzić sobie w dorosłym, samodzielnym życiu. Trafia w tzw „złe środowisko”, zakochuje się w człowieku, który żyje z oszustw i napadów. Po aresztowani Kostka Zośke nie wie jak ma sobie poradzić i trafia w najgorsze z możliwych miejsc. Niespodziewanie trafia człowieka, który błaga, by z nim była „mimo przeszłości”. Postacie są rysowane wyraziście i bardzo realistycznie. Opowieść jest brudna, a za każde pasmo radości bohaterka płaci jakąś utratą. Interesujące jest jak bardzo feministyczny jest autor pisząc powieść w końcu lat 50tych. Możemy w książce znaleźć odważną ucieczkę przed patologiczną rodziną, fałszywych i prawdziwych przyjaciół, opresyjną władzę, niebezpieczny półświatek, głębokie więzi tworzące się w biedzie, podejmowanie trudnych wyborów, zmagania z niską samoocenę, niszczącą siłę zazdrości i analizę nieprzystosowania do dorosłego życia, a także dużo dużo ODWAGI. Serdecznie polecam. Powrót do tej powieści po wielu latach był przyjemnością.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Mewy.

February 10, 2019 – Started Reading
February 10, 2019 – Shelved