Sille 's Reviews > Miks me magame. Une ja unenägude vägi

Miks me magame. Une ja unenägude vägi by Matthew Walker

bookshelves: 2019, väärib-lugemist, lugemise-väljakutse-2019

Unetuse, selle tänapäeval küllaltki levinud haiguse efektiivseks raviks avatakse lähematel päevadel uus sanatoorium, kus kaasaegse teaduse kõigi saavutustega loodetakse unetuse tõvest ja sellega kaasnevatest närvisüsteemi häiretest peagi jagu saada. Sanatoorium asub Lääne-Eesti saarestikus, looduslikult kaunis paigas, mis igati vastab tänapäeva kurortoloogia nõuetele. Kõiki, kes tunnevad vajadust, palume kiirustada.
Ma kordan veel kord, et hullemini kui viiruslik gripp hakkab meid kummitama unetustõbi. Unetusega kaasneb närvilikkus, üldfüüsiline kurnatus, mis ühiskonna terve liikme võivad muuta passiivseks ja loiuks. Või vastupidi - unetu käitumises hakkavad ilmnema hüsteerilis-neurootilised nähud, millega pahatihti kaasneb mälutegevuse taandareng. Ka unetute söögiisuga ei ole kõik korras, neid iseloomustab söögiisu täielik puudumine või taltsutamatu aplus. Ebaterve õhkkond perekonnas põhjustab laste õppeedukuse järsu languse. Unetute abikaasad lahkuvad nende juurest või muutuvad lihtsalt unisteks. Mis aga kõige tähtsam, selle tulemusena kahaneb märgatavalt unetute suutlikkus sooritada edukalt vastutusrikkaid tööoperatsioone. Kiirustage, seltsimehed unetud, kiirustage!

("Mehed ei nuta")

Eessõnas leiab autor, et teda ei häiriks mitte üks põrm, kui lugejad selle raamatu juures uniseks muutuksid. Paraku seda ei juhtunud, see on sügavalt häiriv teos, mis peaaegu et rikkus mitmeks ööks mu niigi näruse une - suurest ärevusest selle üle, kui kahjulik on vähe magamine, ei saanud ma enam üldse magada (ainult osaliselt nali).
Siiski soovitan ma seda raamatut kõigil igal juhul lugeda ning loodan, et esiteks neil teemadel hakatakse rohkem rääkima (Eestis on õnneks ajuteadlane Jaan Aru sellega ka algust teinud) ning inimesed hakkavad ise rohkem mõtlema oma harjumustele, ja teiseks, et vähemalt kaugemas perspektiivis lõpetatakse vähe magamise glorifitseerimine (ning selle pidamine kangelasteoks, kui inimene öösel kell 1 töömeilidele vastab), inimeste tervisega eksperimenteerimine kella keeramise näol ja õhtuinimeste surumine elu- ja töömudelitesse, mis on peaaegu eranditult konstrueeritud hommikuinimeste järgi.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Miks me magame. Une ja unenägude vägi.

November 19, 2018 – Shelved
November 19, 2018 – Shelved as: to-read