Петър Стойков's Reviews > Women of Resistance: Poems for a New Feminism

Women of Resistance by Danielle Barnhart

did not like it

Съвремената поезия, както може да се забележи, е като съвременното изобразително изкуство - което по мое мнение не е особено изобразително, а още по-малко пък е изкуство. Само че вместо мацаници и криви линии, в "поезията" имаме объркани текстове, които нито се римуват
нито
имат каквато и да е поетична стъпка
а просто са написани
на различни
редове.

Разбира се, човек не може да очаква много от поезията на гневни тийнейджърки. Като младеж съм изчел достатъчно от въпросната, тъй като най-различни приятелки и гаджета ми я доверяваха. Нищо лошо, това е част от емоционалното израстване, предполагам така, както е част от емоционалното израстване при приятелите ми писане на гневни метъл песни (някои от тях - даже на латински).

Проблемът е, че авторките на въпросните феминистични поеми в книгата не са тийнейджърки, а изглеждат като застинали в емоционалното си развитие на тоя етап и няма надежда да мръднат от там. Гняв, омраза, омерзение и нихилизъм - към обществото, приятели, родители, непознати - струят от страниците на книгата, сякаш тия жени живеят в Саудитска Арабия, а не в най-свободната държава в света. Всички те се виждат като потиснати и нещастни и все някой им е виновен за това.

Нито едно (!) от тия стихотворения не е оптимистично, гърл-пауър. По някакъв начин да се стреми да извиси духа, да покаже че жените могат, как могат и какво могат? Не. Да вдъхнови, да въодушеви, да окуражи...? Не. Светът е черен, жесток и безкрайното мрънкане и оплакване никога не спира. Толкова от "новия феминизъм".

Разбира се, това в случай, че се насилите да четете "поемите", защото повечето от тях са практически нечетими и дори съвършено неразбираеми - сякаш някой безразборно ви замерва с гневни думи, без каквато и да е връзка и смисъл. Има няколко които са разбираеми, и една, която дори ми хареса (The Four Nights She's Gone), но на фона на всички останали, те са доста слаба реколта.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Women of Resistance.

October 5, 2018 – Shelved
October 5, 2018 – Shelved as: to-read