Seyfeddin's Reviews > Digital Minimalism: Choosing a Focused Life in a Noisy World

Digital Minimalism by Cal Newport
Rate this book
Clear rating

by
5742647
's review

really liked it

Bu kitaba bir puanlama yapmam zor, zira okuyan kişiye göre faydalılığı çok değişir.

Yazarın Pürdikkat kitabını severek okumuştum. Günlük rutinimi değiştiren bir kitap olmuştu. Artık çalışırken müzik dinlemiyorum ve derin odaklanabileceğim yerlerde çalışıyorum.

Bu kitap da dijital dünyanın (daha çok akıllı telefonların) vaktimizi nasıl heba ettiğini, ve bunun bilincine vardıktan sonra bundan nasıl kurtulabileceğimizi anlatıyor. Verdiği temel tavsiyeleri uygulayarak dikkati ve huzurlu, sakin bir hayatı yeniden elde etmek mümkün. Tabi bu kişinin iradesi ile de alakalı. Birçok insanın bu kitabı okuduktan sonra telefon kullanımını değiştireceğini sanmıyorum. Gerçi bütün kişisel gelişim kitapları da böyle değil mi?

Kitaba dönelim. Mevcut durumu çok güzel özetleyen ve örnekleyen ilk kısımdan sonra tavsiyelere geçiyor. Sosyal medyayı (ve oyunları) telefondan 30 günlüğüne silmek ve bunlara ayrılan vakti başka etkinliklere ayırmamızı söylüyor. Bunu ciddi olarak yapan insanlar geri döndüklerinde çok da büyük bir kayıp yaşamadıklarını, aksine bu vakitte yaptıkları aktivitelerden dolayı ekstra tatmin duyduklarını söylemiş.

Bu gibi tavsiyelerle dolu kitap. Yüzyüze sohbetin önemini, vakıf, dernek, kulüp aktivitelerine katılmanın faydalarını, Amişlerden yola çıkarak yeni bir servis ya da ürünü kullanmadan önce faydasının iyice tartılması gerektiğini, bir zanaat öğrenip boş vakitleri bununla doldurmayı ve bu vakitleri planlamayı anlatan koca bir ikinci kısım var. Tavsiyelerin çoğunu mantıklı buldum ve beğendim. Bazılarını uygulamaya başladım bile.

Özetle eğer telefonunuzda çok fazla vakit harcadığınızı düşünüyorsanız mutlaka okuyun, faydasını göreceksiniz. Eğer telefonla çok vakit geçirmiyorsanız en azından bu dikkat ekonomisinin geldiği boyutları okumak ilginç olabilir.

Not: kitabı metropolis kitap’ın Türkçe baskısından okudum. Çeviride ufak tefek hatalar olsa da (Bill Maher’in soyadı sürekli değişiyordu mesela) güzel bir çeviriydi. Bazı ingilizce terimler Türkçeye çevrilince garip oluyormuş, bunu da okurken fark ettim. Türkçe baskısı henüz Goodreads’de yok, bu yüzden ingilizcesine yazdım. Yayınevine de bu yazarı çevirdiği için teşekkür ediyorum.

12 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Digital Minimalism.
Sign In »

Reading Progress

October 4, 2018 – Shelved
October 4, 2018 – Shelved as: to-read
July 16, 2019 – Started Reading
July 16, 2019 –
page 70
23.18%
July 18, 2019 –
48.0%
July 20, 2019 –
page 230
76.16%
July 21, 2019 – Finished Reading

No comments have been added yet.