Jakub 's Reviews > Cesta k jednoduchosti

Cesta k jednoduchosti by Milena Jesenská

42057671

Ona se to snaží psát fakt jednoduše. Potíže v rozhodování, jestli raděj manželku, nebo milenku? Bum, bum, bum – tady máš argumenty a zdarec. Jednoduché. Přitom je skvělou pozorovatelkou. Vidět tak jasně v necelých třiceti letech? Kdo z vás to má.

Teď teda ustřelím, ale mně to trochu – tou srozumitelností! – připomínalo četbu publicistiky Orwella. Možné důvody: nečetl jsem mnoho starých novinářek a novinářů / jsem zvyklý na současné levoty, které se neobjedou na pěti větách bez alespoň dvou diskurzů. Nevím.

Každopádně mě to bavilo jako dobová sonda, když progresivní Jesenská by dnes – s tehdejšími názory ofc – byla považována za strážkyni patriarchátu, která si ještě dovoluje hřích z největších – povyšování se a moralizování prostého lidu.

A taky musím zmínit doslov, který je v mnohém vysvětlující, když popisuje, že Jesenská byla všechno, jen ne jednoduchá a její přátelé se knížce smáli, že "nebylo nic v české literatuře tak falešného, než tato knížka". Autorka totiž byla "rafinovanost sama, ve všem".

Lajk it.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Cesta k jednoduchosti.

Started Reading
June 29, 2018 – Finished Reading