Milica Chotra's Reviews > Mikrobi, puške i čelik: sudbine ljudskih društava

Mikrobi, puške i čelik by Jared Diamond

Dec 09, 2011

it was ok
Recommended to Milica by: Mladen

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Mikrobi, puške i čelik.

March 1, 2011 – Started Reading
December 9, 2011 – Shelved
November 25, 2012 –
page 267
59.07% "My third (and last) attempt to finish this book."
November 25, 2012 – Finished Reading

Mladen Josh uvek chitash ovo? Pih (:

Milica Chotra Mladen wrote: "Josh uvek chitash ovo? Pih (:"

:P
Pročitaću dok se vratiš.

Mladen Ako si joj sada dala dve zvezdice, a ne ochekujesh nishta bolje u nastavku, gde ce da zavrshi? 1 zvezdica? Wall of shame?

Mislim da si previshe ozbiljno shvatila. Ustvari, previshe si ozbiljno shvatila.

Ali necu da kritikujem, pusticu te da "uzivash" (:

Dijana Nedeljković Veruj mi,taj osećaj da će i ostatak knjige biti kao početak,će te napustiti u nastavku.Bolja je posle "prvih" strana :)

Milica Chotra Dijana wrote: "Veruj mi,taj osećaj da će i ostatak knjige biti kao početak,će te napustiti u nastavku.Bolja je posle "prvih" strana :)"

Ono što sam ti pokazala je moj drugi pokušaj da je pročitam, sada, hm, bez tereta (antropološkog) predznanja... Videću kako će ići. Javljam utiske kad završim :)

P.S. Drago mi je što vidim da ti se profil polako popunjava :)

message 6: by Gorana (new) - added it

Gorana Krenuh čitat ovu knjigu pa me zanima čemu ovako niska ocjena? Koje su ti zamjerke?

message 7: by Milica (last edited Jul 23, 2014 05:00AM) (new) - rated it 2 stars

Milica Chotra Erythrina wrote: "Krenuh čitat ovu knjigu pa me zanima čemu ovako niska ocjena? Koje su ti zamjerke?

Vidim da ju dosta ljudi hvali inače. Al možda njima nedostaje (bitna) antropološka pozadina. :)"

Izvini, tek sad vidim komentar... Imala sam review ovde, ali sam ga obrisala u onom pokušaju bega sa GR :) Sad ću da probam da rekonstruišem to, iako sam većinu konkretnih zamerki zaboravila, pa će verovatno izgledati kao da mu lepim etikete bez dobrih/ikakvih argumenata. Takođe, čovek je uspeo da me iznervira i svojim narednim knjigama, pa osim što ga je to stavilo na listu ljudi na pomen čijeg imena kolutam očima, više ne znam šta je gde pisao, pa se možda ne odnosi sve dole pomenuto baš na ovu knjigu.

Čitala sam je skoro 2 godine, jer mi je delovala preobimno za ono malo što ima da kaže, dosta repetitivno, te dosadno, ali je to možda samo moj utisak jer sam priču čula toliko puta, a ovde je dosta pojednostavljena, i, rekla bih, "jednostrana". Diamond nije antropolog već geograf, pa prenaglašava uticaj geografije (i, u vezi s tim, ekologije) na ljudska društva i istoriju, generalizuje gde to nije najuputnije (uz cherry picking), nije najbolje upoznat sa relevantnom literaturom (poziva se ponekad na neka zastarela/prevaziđena/odbačena/kontroverzna dela), a pravi se da sve zna :)

Evo "zle" karikature njegove pozicije: geograf i ornitolog koji je otišao u Novu Gvineju da gleda ptice, ali je video neke ljude, čuo neku priču, zapitao se, zaključio nešto, dosta čitao o tome, zaključio da postoje poklapanja između ovoga i onoga, proširio to na ceo svet i celokupnu ljudsku istoriju, jer - što da ne? - svi smo mi ljudi, pa svi možemo biti i antropolozi.

Ne kažem da samo antropolozi mogu i smeju da pišu ovakve knjige, ali on piše o narodima gotovo kao o pticama - kao da zanemaruje činjenicu da su ljudi socijalna bića, da kultura nije proizvod ekologije, da istorija nije sled događaja determinisan biološkim i geografskim nužnostima; zanemaruje uticaj imperijalizma/kolonijalizma (i kapitalizma) na stvari o kojima govori, pa je tako centralna ideja da su Evropljani "pokorili svet" jer su imali početne prednosti (pobrojane u naslovu), a ne ulazi u razmatranje političkih i ekonomskih faktora, a kamoli ideologije - lišava ljude i civilizacije njihovih bitnih karakteristika svodeći ih na prenosioce zaraznih bolesti s puškama u rukama koji, eto, čisto posećuju drugi kontinent, koji nije bio miljenik geografske sreće poput njih. Preterujem, ali otprilike je tako.

Diamondova teorija je u redu kad se suprotstavi rasističkim idejama, i mnogi iz tog razloga hvale ovu knjigu (takođe, knjiga sadrži zanimljive priče - čovek je putovao i video/čuo stvari koje mi nismo i verovatno nećemo, a uz to je inteligentan - nije da tu nema ništa lepo i korisno da se pročita; zato joj i dadoh drugu zvezdicu), ali to je i dalje ne čini dobrom knjigom, jer generalizacija koju autor sprovodi dosta iskrivljuje sliku o ljudskoj istoriji. Da nisam imala utisak da on zaista veruje i tvrdi da time objašnjava sve, ne bih imala problem da prihvatim ovo kao "ogled iz kulturne ekologije" [koji opet ne bih jurila da preporučim ljudima koji ne znaju da je takav (neo)evolucionizam u antropologiji prevaziđen], i dala bih mu možda i zvezdicu više, a ovako sam imala potrebu da ga sa ove dve zvezdice "kaznim" i upozorim ostale :) Verovatno je trebalo da ostavim i review.

Elem, drago mi je što si pitala, i uprkos svemu što gore napisah, neću ti reći da baciš tu knjigu - pročitaj, ali imaj u vidu da ovo nije baš valjana antropologija - mi to radimo temeljnije ;) [i zato se, nažalost(?), niko više ne usuđuje da piše "big books", pa ni nemam šta da izvučem iz džepa i kažem "evo, ostavi Diamonda, čitaj ovo"]

Baš sam jutros videla tekst o konferenciji "Margaret Mead and Jared Diamond: Past Publics, Current Engagements" održanoj krajem prošle godine, pa baci pogled ako te zanima kako antropolozi generalno gledaju na Diamondov rad. Na tom blogu možeš da nađeš gomilu tekstova (i linkova) koji se odnose na to.

I javi utiske ako/kad pročitaš knjigu :)

message 8: by Gorana (new) - added it

Gorana Puno ti hvala na ovako detaljnome odgovoru. :)
Ideja knige (i pristup) mi i dalje djeluju zanimljivo, više kao neka dodatna perspektiva koju valja uzeti u obzir, al moram priznati da nakon ovoga nemam baš neku želju nastaviti sa čitanjem. :D
Vidjeh da ima dokumentarna serija snimljena prema knjizi pa ću onda radije za početak ipak nju pogledati. Uvijek se mogu predomisliti i nastavit gdje sam stala.