ατζινάβωτο φέγι.'s Reviews > Το εγκώμιο της σκιάς

Το εγκώμιο της σκιάς by Jun'ichirō Tanizaki

bookshelves: non-fiction, phil-s-osophy, l-art-pour-l-art, oldboy

Ένα άκρως γοητευτικό δοκίμιο ή καλύτερα ένα εγκώμιο της σκιάς που παίζει καθοριστικό ρόλο στην ιαπωνική κουλτούρα. Ο Τανιζάκι εκθέτει την άποψη του για την φύση της ομορφιάς, για την αρχιτεκτονική, την διακόσμηση, τα σκεύη καθημερινής χρήσης, το θέατρο (ήξερα μονο το θέατρο Καμπούκι αλλα έμαθα και για το θέατρο Νο που διατηρεί την ατμόσφαιρα και τα μέσα παλαιότερων εποχών εστιάζοντας στην ααποτύπωση της πραγματικότητας χωρίς φτιασίδια).

‘’ Η ομορφιά δεν βρίσκεται μέσα στο ίδιο το πράγμα, αλλα γεννιέται από το φώς και το σκοτάδι, μες στις αποχρώσεις της σκιάς των πραγμάτων στην σχέση τους το ένα με το άλλο’’

Με εντυπωσίασε το πως το σκοτάδι και οι σκιές μπορούν να αναδείξουν το σύνολο αλλα και το κάθε σημείο ξεχωριστά μέσα σε μια ιαπωνική κατοικία . Ο τρόπος που σερβίρεται το φαγητό για παράδειγμα σε αντικείμενα από λάκα, που συμβάλλουν στην μυστηριακή και βαθιά απόλαυση του φαγητού, που δίνει χώρο για γαλήνη και περισυλλογή. Αποφεύγουν τα γυαλιστερά αντικείμενα, θέλουν ο χρόνος να έχει δημιουργήσει πατίνα στα σκεύη τους.

‘’Αυτό που ονομάζουμε ομορφιά… πηγάζει πάντα από τις αναγκαιότητες της πραγματικότητας’’

''Στο παλάτι που λέγεται λογοτεχνία, τα υπόστεγα θέλω να είναι βαθιά και οι τοίχοι σκοτεινοί. Θα σπρώξω καθετί που χτυπάει στο μάτι μες στο σκοτάδι, θα προσπαθήσω να απογυμνώσω τα εσωτερικά απο καθε άχρηστη διακόσμηση... ''

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Το εγκώμιο της σκιάς.

May 28, 2018 – Started Reading
page 45
May 28, 2018 –
page 60
May 29, 2018 – Finished Reading

James Q. Golden Δίνω τα ρέστα μου. Good review, good book, good culture.

ατζινάβωτο φέγι. Ευχαριστώ !! Πράγματι, είναι ιδιαίτερη η κουλτούρα της και πολύ ενδιαφέρουσα.

James Q. Golden Για τη δική σου κουλτούρα μιλούσα, but fair enough!

ατζινάβωτο φέγι. Ωωω δεν το αντιλήφθηκα !! Σ'ευχαριστώ και πάλι όπως και να χει, για τα καλά σου λόγια :D