MariannaInAfrica's Reviews > Miasta soli. Zagubieni

Miasta soli. Zagubieni by Abdul Rahman Munif

liked it
bookshelves: książki-po-polsku

Bardzo ciekawa książka, choć gdzieś w drugiej połowie zaczęła mnie trochę męczyć. Jest to jednak głównie kwestia stylu narracji, a nie treści. Bo ta jest bardzo poruszająca i niezwykle obrazowo pokazuje, jak wtargnięcie Zachodu do świata arabskiego w związku z odkryciem złóż ropy naftowej wpłynęło na tamtejszą kulturę. Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnej społeczności gdzieś na Półwyspie Arabskim w latach 1933-53. Pojawienie się Amerykanów burzy odwieczny porządek i rozbija lokalną wspólnotę. Ludzie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości i różnie im to wychodzi. Jedni się buntują, próbują walczyć z "najeźdźcą", inni wybierają konformizm, jeszcze inni starają się jak najdłużej żyć po staremu i nie przyjmować do wiadomości zmian wokół siebie. Munif świetnie pokazuje różnice kulturowe pomiędzy Arabami a przybyszami z Zachodu, konflikty, które na ich tle wybuchają, i utratę przez lokalnych mieszkańców poczucia bezpieczeństwa i pewności jutra, którą do tej pory mieli. Nikt nie wie, dokąd to wszystko zmierza. Jednych mierzi postęp, innych kusi i fascynuje. Wszystkie te odczucia są jednak po prostu i zwyczajnie ludzkie. Towarzyszą przecież nie tylko Arabom, ale wszystkim innym społecznościom, których świat zostaje zachwiany w posadach przez nagłe pojawienie się "obcego", silniejszego, bogatszego, bardziej wpływowego. Książka Munifa jest więc dla mnie z jednej strony fascynującym portretem kultury arabskiej, a z drugiej manifestem: ludzie wszędzie są w gruncie rzeczy tacy sami. Co ważne, autor nie demonizuje Amerykanów ani nie gloryfikuje Arabów. Opisuje po prostu zderzenie ich kultur i robi to w sposób bardzo zajmujący. To jedna z ciekawszych książek, jakie w ostatnim czasie przeczytałam, polecam.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Miasta soli. Zagubieni.

May 7, 2018 – Started Reading
May 7, 2018 – Shelved