Pooya Kiani's Reviews > آخرین شاهدان

آخرین شاهدان by Svetlana Alexievich
Rate this book
Clear rating

by
22260623
's review

it was amazing
bookshelves: biography-زندگی-نامه, interview, history, تاریخ-شفاهی, جنگ-war

آخرین شاهدان تازگی جنگ را از زبان کودکانی که تازه شروع به زیستن کرده بودند روایت می‌کند. این تازگی در تازگی دردی کهنه را نشان می‌دهد. این حلاوت مرگبار است و غم می‌آفریند.
کودکان از بازی و از مرگ دوستان همبازی حرف می‌زنند.

ده‌دوازده‌تایشان از جنگ‌بازی می‌گویند، از هیجان کشتن با تفنگ‌های چوبی و هواپیماهای چوبی. بعضی‌ها همان وقت جنگ هم جنگ‌بازی می‌کرده‌اند. از گرسنگی و تباهی قصه می‌سرایند. از هزار مادر مرده، از پدرهای نیست شده. آنها حالا پدر و مادرند، زنده‌اند، اما جنگ‌زده.

آلکسیویچ می‌گوید تولستوی شدن وظیفه است، نوشتن صدها صدا وظیفه است... و او صداها را از خود حنجره‌ها، خود آدم‌ها می‌گیرد، نه از ذهن و گلوی خود.

من همیشه یک تکه نان برای مادر زیر بالشم پنهان می‌کردم. هرچند به نظر می‌رسید که خوابیده‌ام، به هر حال یادم بود که تکه‌ای نان زیر بالش من است... و به طرز فجیعی دلم می‌خواست آن را بخورم.

آخرین شاهدان غمناکترین کتاب است. هر کتابی غمناک است. و مگر کتاب واقعی بی‌غم و سودا می‌شود؟ شادی و پیروزی مرگ را معنا می‌دهد. مرگ تلالؤ پیروزی نازی‌هاست.

ما به شاهدان، به کودکانگی، به چشم‌های نافراموشکار و به قلب‌های تکه‌پاره محتاجیم تا چرکِ مرگ را از تن دنیا بشوییم. تا مرگ در همان گورستان بماند و نشت نکند. ما نیاز داریم کسی که بار بزرگی، غمی به بزرگی یک ملت بر دوش دارد در گوشمان از بودن و ماندن زمزمه کند. از صبر و سبزی خاک.

بعد از صداهایی از چرنوبیل و جنگ چهره‌ی زنانه ندارد این سومین کاری است که از آلکسیویچ می‌خوانم. آنها شخصی‌ترند. این یکی خاطرات کودکان و چشم‌های کودکانه است از تاریخ، به معنای هرودوتی آن. این پارادوکس، تاریخ مردانه‌ی کودکان! آخرین شاهدان را به اثری بزرگ و غیرپدرسالارانه تبدیل می‌کند.

تاثراتی از تاریخی چند ساله در آخرین شاهدان ثبت شده که امروزِ زندگی یک یک ما را تحت تاثیر می‌گذارد. گذشته‌ای که آینده‌مان را در جیب دارد.

کتابهای آلکسیویچ هر کدام جهانی کاملا مجزا از آن یکی را روایت می‌کنند، جهانی که در عین حال دقیقا مشابه آن یکی هم هست. و به قول خودش: در روسیه پنج سال خیلی چیزها را عوض می‌کند اما دویست سال هیچ چیز را تغییر نمی‌دهد!

ترجمه‌ی مصطفی مظفری دقیق است اما جان کلام را تو باید کشف کنی، در خودت، نه در متن.
24 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read آخرین شاهدان.
Sign In »

Reading Progress

April 29, 2018 – Started Reading
April 29, 2018 – Shelved
April 29, 2018 – Shelved as: to-read
April 29, 2018 – Shelved as: biography-زندگی-نامه
April 29, 2018 – Shelved as: interview
April 29, 2018 – Shelved as: history
April 29, 2018 – Shelved as: تاریخ-شفاهی
April 29, 2018 – Shelved as: جنگ-war
May 5, 2018 –
page 200
45.87%
June 3, 2018 – Finished Reading

Comments Showing 1-2 of 2 (2 new)

dateDown arrow    newest »

Hamide meraj چقدر ریویوی فوق العاده ای بود... منم کتابهای ایشونو دوتاشو خوندم و خیلی دوست داشتم


Pooya Kiani ارادت دارم.
به نظرم همه‌ی کارهاش رو هم که بخونی باز کمه!


back to top