Sophia Triad's Reviews > Αιώνια μάχη

Αιώνια μάχη by Maria Vrisanaki

bookshelves: 4fantasy-lovestories, demons, mythology-gods-semigods, 1paranormal-lovestories

Το βιβλίο βγήκε σαν νεράκι, σαν ποιηματάκι.
Τόσο γρήγορα, τόσο εύκολα.

Την μία στιγμή το ξεκίνησα και την άλλη στιγμή το τελείωσα και αναρωτιόμουν «Μα καλά πότε το τέλειωσα; Λες να μου ξέφυγαν μερικά κεφάλαια;»

Τελικά ήταν όντως τόσο ευκολοδιάβαστο και τόσο ενδιαφέρον. Ίσως γιατί ήταν περιορισμένες οι βαρετές περιγραφές και η δράση επικεντρωνόταν στους χαρακτήρες και στην συναναστροφή τους, στους διαλόγους και στα αγγίγματα.

Δεν θα το κρύψω ότι μου έλειψε ένα πιο αναλυτικός πρόλογος του βιβλίου αυτού που θεωρητικά είναι ολόκληρο ένας πρόλογος. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή.
Ένιωσα λίγο να με πετάνε στην δράση και να πρέπει να ανακαλύψω μόνη μου τι στο καλό γίνεται και πως καταλήξαμε…
…σε αυτό το μέρος,
…στη σχολή με αυτούς τους μη-ανθρώπους (Λερόιλ) ή μισό-ανθρώπους (Ρεμόρ),
…με κάποιους που είχαν απάνθρωπες συμπεριφορές,
…με άλλους που είχαν τάση φυγής,
…με μία βία καθημερινή που είτε είσαι αγόρι είτε κορίτσι το ίδιο εύκολα έτρωγες ξύλο ακόμα και εκτός προπόνησης,
…με περίεργες συνθήκες διαβίωσης και επιβίωσης
…με αγόρια και κορίτσια που τους απαγορεύεται η επαφή – αν και τόση αναφορά στο σεξ μεταξύ δεκαπεντάχρονων μου φάνηκε περίεργη (Ίσως οι Λερόι και οι Ρεμόρ αναπτύσσονται πιο γρήγορα σωματικά σε σχέση με τους 15χρονους ανθρώπους. Αν και συναισθηματικά μου φαίνονται το ίδιο ανώριμοι).
…με τραγικές τιμωρίες χωρίς συγχώρεση
…με ένα πόλεμο που πλησιάζει και δεν είναι ξεκάθαρο ποιος θα είναι ο εχθρός παρόλο που η πρωταγωνίστρια προσπαθεί να πειστεί από το καθεστώς ότι θα είναι οι άνθρωποι.

«Για το καλό σου σε φέραμε εδώ… Να πολεμάτε και να εκπαιδεύεστε. Μόνο εδώ είστε ασφαλείς. Πότε θα το καταλάβεις επιτελούς;»

Η βασική πρωταγωνίστρια (Μέγκαν) είναι ένας ενδιαφέροντας χαρακτήρας. Είναι σίγουρα ανώριμη και επίμονη, αρπάζεται εύκολα και πεισμώνει, αλλά φαίνεται ότι ξέρει και να επιβιώνει και να έχει καλά ένστικτα και είναι και καλό παιδί. Οπότε από εμένα παίρνει την έγκρισή μου.

Οι δευτερεύοντες χαρακτήρες είναι εξίσου ενδιαφέροντες.

Ο αδερφός της (Ρόναλντ) φαίνεται σκληρός και απόμακρος αλλά θα ενδιαφερθεί να μην την χάσει και θα ενδιαφερθεί να της μάθει να επιβιώνει. Και σίγουρα κρύβει μυστικά.
Κάτι φάνηκε να προσπαθεί να βγει στην επιφάνεια όταν έχασε τον κόσμο και ένιωσε τον θάνατο κάποιου που δεν γνώριζε, αλλά η συγγραφέας δεν μας το συνέχισε :(
Επίσης κάτι ακόμα φάνηκε όταν επέμενε να πάρει τα δικά της -και μόνο- φάρμακα η αδερφή του, αλλά και αυτό κόπηκε απότομα.

Η βασική εχθρός στην σχολή (Νάταλι) είναι τόσο εκνευριστική όσο θα έπρεπε να είναι. Τόσο που να θες να την δεις με την μούρη φαρδιά πλατιά στις λάσπες και να αρχίσεις να γελάς. Νομίζω είναι ιδανικός χαρακτήρας για τον ρόλο της.

Τα δύο αγόρια (Τζέισεν και Γκέιλ) φαίνεται ότι θα είναι οι βασικοί αντίζηλοι για την καρδιά της και ότι ο καθένας έχει τις χάρες του. Οπότε αναμένω να δω τι θα γίνει στα επόμενα βιβλία.

«Γκέιλ» κλαψούρισα και έπιασα το φανελάκι του. «Ο Τζέσε φταίει. Δεν θέλω. Δεν τον θέλω…»

Οι συμμαθητές/συνσπουδαστές αποτελούν ένα ομοιόμορφο πλήθος πλασμάτων με πλειάδα χαρακτήρων. Συμμετέχουν στην ουσία της δράσης και δεν είναι απλό background.

Το βιβλίο έχει τρεις οπτικές από την Μέγκαν, τον Ρόναλντ και Γκέιλ.

«Θεοί και Δαίμονες», λοιπόν.
Προς το παρόν δεν γνώρισα ούτε θεούς, ούτε δαίμονες …. ή μήπως γνώρισα;

Συνολικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένη και ενθουσιασμένη με αυτό που διάβασα. Αναμένω την συνέχεια ;)
Well done!

-------------------------------------------------
ΠΡΙΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ
(view spoiler)

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Αιώνια μάχη.

March 17, 2018 – Started Reading
March 17, 2018 – Shelved
March 20, 2018 – Shelved as: 4fantasy-lovestories
March 20, 2018 – Shelved as: demons
March 20, 2018 – Shelved as: mythology-gods-semigods
March 20, 2018 – Finished Reading
February 6, 2019 – Shelved as: 1paranormal-lovestories

message 1: by Μaria (new) - added it

Μaria Vrisanaki Με τιμάει πολύ αυτό που λες!!!! Σ' ευχαριστώ πολύ!! Εύχομαι να το απολαύσεις 💖

Sophia Triad Thanks Maria! ❤❤

❤️ Paulette ↪ I hope you enjoy ↩
↪Happy reading ↩

Sophia Triad Thanks Paulette! ❤💋

❤️ Paulette Sophia wrote: "Thanks Paulette! ❤💋"

NP L💕ve

message 6: by Μaria (last edited Mar 22, 2018 02:31AM) (new) - added it

Μaria Vrisanaki Σοφία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όμορφη κριτική! Έχεις δίκιο. Το βιβλίο αυτό είναι το 0,5 και στην ουσια είναι ενας πρόλογος 😃 όσο για τους θεούς και δαίμονες είναι πάντα εκεί και λειτουργούν παρασκηνιακά. τα γεγονότα που είδες συνδέονται με άλλα που υπάρχουν στην Η αναμέτρησηαλλά η σύνδεσή τους δεν είναι εμφανής μέχρι να έρθει η εξήγηση 😃😃 σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Sophia Triad Μaria wrote: "Σοφία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όμορφη κριτική! Έχεις δίκιο. Το βιβλίο αυτό είναι το 0,5 και στην ουσια είναι ενας πρόλογος 😃 όσο για τους θεούς και δαίμονες είναι πάντα εκεί και λειτουργούν π..."

Parakalo! To diaskedasa ❤