Věra Škodová's Reviews > Sníh nebo popel

Sníh nebo popel by Sara Raasch

it was ok
bookshelves: never-finished

"Porazilas Mathera při výcviku?"
Ušklíbnu se. Sir to pochopí jako odpověď.

*o pět minut později*

"Au, au, au."
Sir se rychle shýbne. "Co se stalo?"
Mather se kolébá na zádech, šklebí se a všichni se kolem něho tísní. "Neřekla ti Meira, že mě v posledním souboji porazila? Praštila se mnou o zem. Sotva teď můžu jet do Lynie."
Sir se pousměje. "Vždyť jsem viděl, jak nám běžíš naproti."
Mather se nenechá vyvést z míry, stále se houpá a šklebí. "Přemáhal jsem bolest."

*****************
Zvedněte ruce všichni, kdo byste Matherovi uvěřili a na základě jeho příšerných bolestí poslali Meiru na cestu. Všichni? To je super! Jste stejní jako Sir, panovník zkoušený léty boje a vyhnanství!

...
Ne, vážně. Nedělám si srandu. V následujícím úseku si rozebereme prvních čtyřicet stran. ČTYŘICET.

*****************
Protože naše hlavní hrdinka Meira je zřejmě chameleon, ve svitu loučí se její sněhově bílá pleť dá zaměnit s tmavým zemitým odstínem, na který jsou všichni strážci na bráně VELMI střeženého města zvyklí. Do města si to nakráčí jako pán. Toto město (stejně jako celé království) je zotročeno magií, lidé zde tedy nemají svobodnou vůli. To jim ovšem nezabrání mluvit o životně důležitém medailonku (to je formálně zakázané, jen tak mimochodem), po kterém Meira pase, aby obnovila své království, což nepřátelé nechtějí. Jako vážně nechtějí. SMRTELNĚ NECHTĚJÍ. Podle toho také medailonek střeží a neustále přesouvají mezi městy i pustinami. Samozřejmě, Meira to musí zrovna zaslechnout, i když po medailonu její skupinka pátrá ROKY.

description

Vtom je vyhlášen poplach, o její přítomnosti se ví. Meira jako chytrá holka skáče z prvního patra budovy do přízemí a náhodně zkouší dveře, jestli to není zrovna místnost s medailonem. Celý dům je na nohou a když se konečně probudí i spící vojáci, Meira tak tak stačí zabouchnout dveře jejich ubikace a už si to štráduje do podzemí. Do podzemí, kde se střeží medailonek a kde je NĚKOLIK únikových cest.

Ale jestli si myslíte, že to má Meira snadné, tak se mýlíte! Zajmou ji a posadí na koně, s tím, že ji odvlečou. Avšak medailonek je shodou okolností v brašně u sousedního koně a Meiře ještě zbývá ten nůž v rukávu. Protože ji zapomněli prošacovat, pochopitelně. Meira tak VELMI záludně přeřeže pouta a v momentu překvapení medailonek uloupí. Kůň si samozřejmě pamatuje cestu ze stok, takže je v mžiku venku, ostatní jezdci a vojáci asi mají místo koňů hlemýždě a magie jim nefunguje tak, jak by měla, jak jinak si přece vysvětlit, že se ji nepodaří dohonit.

A protože má Meira VELKÉ štěstí, zvládne projet i skrz bránu. Strážce zde před vetřelci ve městě nikdo nevaroval, a tak se Meiře podaří prosvištět rovnou domů, protože se strážcům nepovede včas spustit bránu. Taky tam asi dvakrát prší záplava šípů, ale nope, Meira neutrží ani škrábanec.

description

Děláte si ze mě srandu. Co to je. Mluvím o čtyřiceti stranách. ČTYŘICETI. Za tu dobu jsem nezachytila ani náznak sympatií k hlavní hrdince, byla na mě vyvalena tuna často totožných informací, které byly podány nanejvýš nudně (neříkejte mi, že to jinak nejde, bambiliony knih stejného žánru to zvládnou tisíckrát lépe), styl byl doprovázen melodramatem, i překrývajícími se jednoduchými obraty a rádoby zajímavými popisy krajinek, předmětů a lidí a k tomu jsem, podržte se, odhalila hlavní tajemství celého prvního dílu na 21. straně. WHAT.

description

I'm done with this shit. Jestli druhý díl má být údajně víc wtf, než tohle, tak potěš koště. Když chci nepřemožitelnou hrdinku, tak musí mít aspoň tolik důvtipu, aby si mě získala. Tady to neplatí.

Btw. Knihou jsem asi hodinu zuřivě listovala, tak se mě nesnažte přesvědčit, že je to jen prvních čtyřicet stran.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Sníh nebo popel.

March 7, 2018 – Shelved
March 7, 2018 – Shelved as: to-read