StefanP's Reviews > Sedam Sunaca i Sedam Luna

Sedam Sunaca i Sedam Luna by José Saramago

71209063

Lisabon zaudara, zaudara na trulež, a miris tamjana daje nekakav smisao ovome smradu kvarnosti ljudskih tijela, jer duša je miomirisna.

Saramagov stil pisanja miluje oči i dušu poput kakvog delfina koji miluje more. Poslije ove knjige osjećam sve veću potrebu da ga čitam. U početku je bilo teško čitati ga i mislio sam da zadugo neću završiti knjigu, a onda malo po malo počeo je da otvara vrata u neka prostranstva, koja su surova, ali istovremeno i lijepa, a koja takođe daju neke poglede na određene stvari. Jednostavno, počeo je da me zadivljuje. Saramago je nekada ironičan, a nekada i tragičan. Što će reći ironično-tragičan. Istančanost kojom je predstavio dva glavna lika, koja se nalaze u oreolu hijerarhije, zatim njihove patnje za vrijeme inkvizicije u poslije ratnom periodu, njihovo učestovanje u izgradnji leteće mašine koja je i glavna ideja romana i njihov pokušaj segregacije iz svega toga je upečatljiva. Njegova proza na jedan uredan, kulturan, drzak i filozofski način prikazuje situaciju u Portugalu, rekavši da je to zemlja budućnosti, ali i da je to jedan prostački narod s obzirom na vremenski period u kojem se priča odvija. Kada samo pomislim da je dao naziv knjige Sedam Sunaca i Sedam luna i vratim se na na priču iste, prosto da ne povjerujem kakvu veliku insinuaciju je napravio!

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Sedam Sunaca i Sedam Luna.

March 4, 2018 – Started Reading
March 4, 2018 – Shelved