Marcin Zaremba's Reviews > The Elephant in the Brain: Hidden Motives in Everyday Life

The Elephant in the Brain by Kevin Simler
Rate this book
Clear rating

by
34132956
's review

it was amazing

Twój mózg to dupek. Ma ukryte, egoistyczne motywy a z „Ciebie” robi rzecznika prasowego, który ubiera je w piękne słówka i logiczne postracjonalizacje.

Po co? Żebyś dobrze wyglądał wśród innych mózgów, które mają podobne cele; żebyś wytrwale i metodycznie wspinał się w hierarchii społecznej, ale tak, aby nie było to zbyt jednoznaczne, bo nikt nie lubi dupków.

Poza tym nasze mózgi komunikują się ze sobą na frekwencjach niedostępnych dla „nas” i ustalają sprawy między sobą przez skomplikowany system niedopowiedzeń, kontekstów i gestykulacji, tak jakbyśmy my sami byli tylko ich kukiełkami.

Ta książka jest personalnie niewygodna. Po jej przeczytaniu m aktywności, które wydawały się jednoznacznie pozytywne (np. działalność charytatywna) zyskują swoją ciemną stronę, a forma dekompozycji przyjęta przez autorów powoduje, że łatwo można uznać swoje prywatne szczytne cele za czystą hipokryzję - i do tego słusznie.

Jest tutaj sporo przykładów, które wydają się odkrywcze, ale podskórnie każdy z nas je czuje (system edukacji, polityka) ale też hipotezy, które mnie zwaliły z nóg (medycyna, gestykulacja, znaczenie sztuki i mechanizmy sygnalizacyjne)

Twój mózg to dupek. Przeczytaj, że mu to uświadomić.


5 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read The Elephant in the Brain.
Sign In »

Reading Progress

March 2, 2018 – Shelved
March 2, 2018 – Shelved as: to-read
March 21, 2018 – Started Reading
June 5, 2018 – Finished Reading

No comments have been added yet.