Петър Стойков's Reviews > Chimpanzee Politics: Power and Sex Among Apes

Chimpanzee Politics by Frans de Waal

Сред изследователите отдавна има спор за причината, поради която се е развила човешката интелигентност. Защо изведнъж (в еволюционен план - едва за милион години) един вид примати са станали толкова умни, при условие, че и преди са се оправяли чудесно и като цяло огромната част от другите животни, без грамадния фронтален лоб, който харчи огромно количество енергия и прави децата ни ужасяващо трудни за раждане и безпомощни години след това?

Теории изобилстват, като по-известна у нас е тая на марксизма-ленинизма, че "трудът е направил от маймуната човек" - която пък е поизменена основната, приета от по-голямата част от изследователите теория, че интелектът е, както почти всеки останал орган и приспособление, при всички животни, създаден от еволюцията чрез естествен подбор инструмент за справяне със заобикалящата среда.

Друго леко изменение на тая теория е, че интелектът е възникнал за справяне с околната среда, но не с опасностите на природата, хищници и намиране на храна, а за управление и оцеляване в сложната среда на социалните отношения в стадото/групата. Останалите ползи от интелекта са по-скоро странични ефекти.

Тази теория се подкрепя от факта, че всички животни, които наричаме високоинтелигентни, живеят в постоянни групи - делфини, слонове, примати, вранови птици, папагали. Единственото високоинтелигентно животно, което живее самостоятелно е октоподът, но той е продукт на съвършено различен еволюционен клон.

Най-интелигентните от интелигентните животни и едновременно наши най-близки еволюционни братовчеди, са шимпанзетата. В продължение на няколко години, холандският учен Франс де Ваал наблюдава стадо шимпанзета, живеещи в нарочно построен за целта парк в родината му и записва и анализира техните социални отношения - достигайки до както очевидни за много хора, така и важни за науката изводи.

Очевидното за много хора е, че ... шимпанзетата в групата се държат като хора. Ама съвсем като хора. Чак плашещо като хора. Имат си приятели и врагове, въртят интриги, стремят се да са популярни и харесвани от останалите или да всяват страх, за да се домогнат до по-висока позиция в стадото. Сключват и развалят съюзи, играят си с бебета, за да се подмажат на майките им и да се съюзят с тях срещу противника си. Тия социални игрички и понякога даже войни заемат огромната част от времето им и очевидно изискват ресурсите на развитият им интелект.

Книгата Chimpanzee Politics: Power and Sex Among Apes е научно-популярно описание на няколкогодишните наблюдения и анализите на автора на събраните данни за развиващите се социални отношения между шимпанзетата и съюзите, изграждани от няколкото мъжкари между тях и с женските, в стремежа им към върха на социалната пирамида.

В поведението на шимпанзетата можем да видим толкова много от нашето собствено поведение, че ако имаме акъла да се позамислим, ще видим корените на йерархичната система, стремежа към власт и други човешки белези не в "съвременното общество", а дълбоко в еволюционната история на предците ни.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Chimpanzee Politics.

February 10, 2018 – Started Reading
February 10, 2018 – Shelved
February 22, 2018 – Finished Reading

message 1: by Marin (new)

Marin А аутистите, от коя брънка на еволюционната пирамида са се пръкнали?