Michał Józef Gąsior's Reviews > Czerwony głód

Czerwony głód by Anne Applebaum

Na sam początek warto wspomnieć, że nie jest to książka o tragedii, lecz książka historyczna. Nie jest to zbiór wspomnień i relacji, lecz pozycja mająca na celu wyjaśnić kontekst, przebieg i konsekwencje Hołodomoru aż do dnia obecnego. Jak dla mnie, jest to w dużej mierze wstęp do poznania najnowszej historii Ukrainy i piętna jakie wywarł wielki głód na ukraińskim społeczeństwie. Zawiera świetne wprowadzenie, które pomaga zrozumieć procesy jakie doprowadziły do tych wydarzeń i które kształtowały tożsamość narodową Ukraińców. Niewątpliwie, dla mnie jako Polaka, jest to bardzo istotna książka, w której znajdziemy informacje o m.in. systemowym niszczeniu kultury naszych sąsiadów, języka i elit, czego efekty widoczne są po dziś dzień i wpływają na nasze relacje. Dodatkowo Anne Applebaum ukazała jak wielką i potężną bronią jest głód i jak wielka jest jego siła demoralizująca. Pokazała również okrutny czas stalinizmu - jego absurd, zbiorową psychozę i zastosowanie propagandy w celu urzeczywistnienia starej maksymy "divide et impera" (dziel i rządź). Pod koniec znajdziemy także informacje o światowym odbiorze informacji o tragedii. Jestem po lekturze "Młynów bożych" prof. Leociaka i bardzo mocno uderzył mnie fakt milczenia Watykanu, bowiem "hierarchia kościelna bała się, że potępienie sowieckiego głodu stworzy wrażenie, jakoby papież faworyzował faszystowskie Niemcy." Jak z tym było po tej drugiej stronie, tj. faszyzmu, informacje znajdziecie u prof. Leociaka.

Miałem jednak pewien problem z "Czerwonym głodem", bowiem czasem gubiłem chronologię wydarzeń. Mam wrażenie, że ilość postaci i bohaterów oraz dat momentami niebezpiecznie mieszało się w sposób nie do ogarnięcia. Książka posiada świetną bibliografię i każda pojawiająca się w książce osoba ma zapewne zadanie dopełnienia obrazu całości Hołodomoru. Ja jednak miałem wrażenie, że momentami otrzymujemy biografię pierwszoplanowego bohatera by zaraz dowiedzieć się, że był on dygresją lub jego życiorys nie wnosił nic aż tak konkretnego. Niemniej jednak bardzo polecam przeczytać "Czerwony głód".

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Czerwony głód.

January 24, 2018 – Shelved
January 24, 2018 – Shelved as: to-read