Sille 's Reviews > Zuleihha avab silmad

Zuleihha avab silmad by Guzel Yakhina

bookshelves: 2018, lugemise-väljakutse-2018, väärib-lugemist

Lugedes kõikus mu hinnang 4 ümber, sest viitega olen ma siiski üldiselt kitsi. Aga lõpuks olin lihtsalt sunnitud seda raamatut viiega hindama, sest:
1) tegelikult oli juba esimestest lehekülgedest selge, et autor on päris kirjanik, mitte pelgalt loojutustaja;
2) see on hea raamatu tunnus, kui leiad end kaasa elamas ja tundmas tegelastele, kelle puhul sa pole päris kindel, kas nad sulle üldse meeldivad;
3) raamatut lugedes valdasid mind kogu aeg kahetised tunded - soov kiiremini edasi lugeda ja soov venitada, et see kõik kauem kestaks;
4) kui raamat läbi sai, oli mul otsekohe kahju, et ma olen seda juba lugenud, et ma ei saa seda enam esimest korda lugeda, see elamus ei kordu enam;
5) raamatu lõppedes tundsin, et ei taha uut teost kätte võtta, vaid viibida pikemalt selles kummalises, erilises meeleolus, mille see lugemiselamus hinge jättis.
Raamatu keel oli rikkalik, kaunis ja väga visuaalne, isegi filmilik. Nii mõnigi kord võib liigne filmilikkus kirjanduse puhul häirida, kuid siin ma ei tajunud, et see oleks autorile omaette eesmärgiks muutunud, nii et seetõttu võib seda lugeda ikkagi raamatu efekti võimendavaks tugevuseks. Mina olen seda alati positiivseks pidanud, kui autor ei kirjelda ega seleta, vaid näitab. Tänapäeval on see kaduv oskus, niisiis oli rõõm leida autorit, kes oma debüütteoses seda nii meisterlikult valdab.
Korraks tekkis ka kahtlus, kas autor pole süžeepööretega veidi liiale läinud, kas tegevustik tal käest ei libise. Ent ei. Lõpp lunastas minu jaoks need mõned ebakõlad.
Terminisse 'naiskirjandus' olen ma suhtunud skepsisega, sest see kipub teine kord võtma hoiakut, nagu poleks tegemist päris kirjandusega, vaid millegagi, milles naised oma pehmeid väärtusi presenteerivad. Ka seda raamatut on nimetatud naiskirjanduse hulka kuuluvaks, ehkki rõhutatud, et vaid positiivses tähenduses. Ma ei arva, et seda oleks üldse vaja lahterdada, see raamat on päris kirjandus nii või teisiti.
Miski selles raamatus puudutas mind nii, nagu seda (lisaks heale raamatule) suudavad vaid armastus ja ooperimuusika. Suuremat komplimenti ei saaks mult ükski raamat oodata.
Kui see peaks ka jääma selle aasta parimaks lugemiselamuseks, siis on aasta igal juhul täie ette läinud.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Zuleihha avab silmad.

December 27, 2017 – Shelved
December 27, 2017 – Shelved as: to-read
January 18, 2018 – Started Reading
January 21, 2018 – Shelved as: 2018
January 21, 2018 – Shelved as: lugemise-väljakutse-2018
January 21, 2018 – Shelved as: väärib-lugemist
January 21, 2018 – Finished Reading

message 1: by Jaanika (new) - added it

Jaanika Anton Naudin alati su ülevaateid ja selle raamatu võtan esimesel võimalusel lugeda, tundub olevat tõeline elamus.

Sille Ma olen soovitustega ka muidu ettevaatlik, sest inimesed ja nende lugemismaitsed on väga erinevad, aga seda ma julgen tõesti soovitada.