Sille 's Reviews > Kukeseene kuulamise kunst. Läänemeresoome elutunnet otsimas

Kukeseene kuulamise kunst. Läänemeresoome elutunnet otsimas by Valdur Mikita

bookshelves: 2018, lugemise-väljakutse-2018, väärib-lugemist, eesti

Eelmiste raamatutega võrreldes ehk fragmentaarsem (ja sellisena küllap ka lihtsam). Minu meelest on Mikita lugemise juures üks põhilisi nõkse, et teda ei tohi liiga tõsiselt võtta. Tean paljusid inimesi, kellele tema stiil ei meeldi - et mida ta siis ikka ütleb, heietab niisama. Kui tema raamatutes üht ja ainsat tõde otsida, siis on tulemuseks muidugi pettumus. Ma ise muidugi ei saa üldse aru, miks peaks üht ja ainsat tõde otsima, kui mõtetega mängimine on palju huvitavam. Eks ole Mikita isegi selle kohta öelnud, et poeesia on teinekord tõele märksa lähemal kui range põhjalikkuse all ägav paradigma. Kuna mulle endale on selline mõtetega mängimine, mille eesmärgiks pole tõe välja selgitamine, väga omane, siis mulle Mikita stiil tõeliselt sümpatiseerib. Kes teine ikka julgeks teha selliseid mõttehüppeid - seostada PISA teste ja maavanaema, sauna ja rahvaülikooli, kujutada Eestit Euroopa riikide hulgas kui natsionaalse Aspergeri sündroomiga andekat last, leida meie põliskultuuris ühisjooni Jaapani wabi-sabi esteetikaga jne.
Võrreldes varasemaga tundub autori hoiak maailmaga suhestumisse olevat pisut muutunud. Kui ta "Lingvistilises metsas" väitis, et olulisem kui loomine, muutmine, sekkumine on olla vaatleja, koguja, salvestaja, siis kukeseene-raamatus rõhutab ta mitme korral just pigem loomise olulisust. Võib-olla tuleneb see osalt ka asjaolust, et raamatus on vaatluse all varasemast rohkem päevakajalisi teemasid (metsaraie eelkõige) ning ühtlasi on märgatavam ka mure põliskultuuri kiire hääbumise pärast.
Veel üks tüüpiline etteheide, mida olen Mikita suhtes kuulnud - et ega need eestlased nüüd nii erilised ka pole, nagu ta väidab. Minu meelest on see ülimalt tore, et ta nii väidab, Eesti märgi otsijatel oleks tema raamatutest nii mõndagi õppida. Niisuguses asjas tulebki suurelt mõelda, mitte aina kanda kaasas oma väiksuse ja tähtsusetuse taaka.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Kukeseene kuulamise kunst. Läänemeresoome elutunnet otsimas.

December 6, 2017 – Shelved
December 6, 2017 – Shelved as: to-read