MariannaInAfrica's Reviews > Klara i półmrok

Klara i półmrok by José Carlos Somoza

Jul 05, 2017

bookshelves: książki-po-polsku

"Kiedy dojrzewamy, zaczynamy w końcu rozumieć, że prawda jest rzeczą względną. To tak, jakby nasze oczy przyzwyczajały się do życia. Zaczynamy rozumieć, że dzień i noc, a może nawet życie i śmierć, nie są niczym innym jak tylko różnymi stopniami tego samego światłocienia. Odkrywamy, że jedyną prawdą jest półmrok i tylko on zasługuje na to, by go tak nazywać."

Niezwykle wciągająca, pięknie napisana (byłam ciekawa, czy zadziała przekład dokonany przez trzy osoby, ale całość czyta się świetnie) i przerażająca lektura. Wyobraźnia Somozy jest niesamowita! Świat, w którym ludzie stanowią żywe dzieła sztuki, na które nakłada się farby, które wystawia się w galeriach, które można kupić za ciężkie pieniądze i postawić sobie w salonie, na których można usiąść czy postawić popielniczkę - oto hiperdramatyzm, nowy rodzaj sztuki, w który ładowane są miliony euro. Nie jestem jakąś specjalną wielbicielką sztuki współczesnej, większości nie rozumiem, ale to nie znaczy, że mnie ona zupełnie nie interesuje, bo czasami natykam się na dzieła, które do mnie przemawiają. Dlatego też z przyjemnością i ogromnym zainteresowaniem czytałam powieść Somozy, bo wymyślony przez niego nurt, choć bardzo kontrowersyjny i wręcz szalony, wcale nie jest aż tak abstrakcyjny. W końcu tam, gdzie wielkie pieniądze, tam też niemal wszystko jest możliwe. A w tej książce właśnie nie tylko o sztukę chodzi, i o jej bariery, lecz bardziej chyba o to, czym jest człowieczeństwo i do jakiego stopnia można człowieka uprzedmiotowić w imię zysku. Do tego misterna intryga kryminalna, nietuzinkowe postaci, naprawdę dużo materiału do przemyślenia (zwłaszcza że rozumowanie bohaterów totalnie oddanych idei hiperdramatyzmu, choć szokujące, jest jak najbardziej logiczne, i to jest ten przerażający aspekt, bo są gotowi w imię sztuki torturować i bestialsko mordować), no i fajny tytuł (Klara znaczy "jasna") - bardzo lubię takie książki :)

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Klara i półmrok.

June 22, 2017 – Started Reading
June 22, 2017 – Shelved