Петър Стойков's Reviews > Земя за прицел

Земя за прицел by Свобода Бъчварова

Понеже българите много обичат да са нещастни, за периода от развитието на страната ни, която тогава е известна като "Швейцария на Балканите" малко се пише. Дай им на писателите да ронят сълзи за Белчо и Сивушка и за хубавата Яна която не я давали на турска вяра.

Но сети ли се някой да опише как в края на османското владичество България е била практически център на икономическия живот на империята? А как след освобождението си, въпреки свирепите политически борби, корупцията и некадърните князе тя просперира неимоверно, чак докато непрестанните войни я водят до две национални катастрофи?

Свобода Бъчварова се обръща точно към периода в началото на 20 в., когато българската политика, както винаги е на кръстопът, но икономиката бумти и вдига пара, способни, амбициозни мъже коват злато по честен и нечестен начин и страната ни е на кръстопътя на много световни икономически интереси.

Земя за прицел започва невероятно със стария банкер Скарлатов и хайлайфа на знатна София, техните икономически игри и политически машинации и първата й половина заслужава абсолютно максимална оценка, защото е интересна, информативна и много зарибяваща. За съжаление втората половина от книгата се обръща изцяло към приключенията на Скарлатовия син, студент в Женева, социалистическо-анархистките му философствания и празния му животец, което е дотолкова скучно и дразнещо, че сякаш е някаква друга книга от друг автор.

Със сигурност ще продължа да чета поредицата, надявайки се на още от същото, което първата половина на книгата предоставя. Чудно ми е само как през 1984г. тоталитарното социалистическо правителство на България е позволило издаването на подобна книга, която наистина обсъжда социалистическите идеи, но открито ги критикува (това чрез разговори, спорове и мисли на главните герои) и дава много смислени, разбираеми обяснения относно важността на търговията и частната инициатива за просперитета и мира.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Земя за прицел.

March 30, 2017 – Started Reading
March 30, 2017 – Shelved