Seda's Reviews > Mart Menekşeleri

Mart Menekşeleri by Sarah Jio
Rate this book
Clear rating

by
59959710
's review

it was amazing
bookshelves: read-kütüphanem


📚“Aşk, zorla tomurcuk vermesini istediğin bir sera çiçeği değildi. Aşk, yol kenarında beklenmedik şekilde açan bir çiçekti.”

Adada ya da bir kasabada geçen, yaşayan herkesin birbirini uzun zamandır tanıdığı hikayelere bayılıyorum. Bu kitap da aynı böyleydi, bitirdiğimde biraz buruktum ama içim sıcacık olmuştu. Çok naif, bitmeyen bir aşk hikayesine, geçmişe gömülmüş sırlara ve yeni başlangıçlara tanıklık ettim okurken.

Kitabın başından sonuna kadar birçok kişiye ait sırlar, saklanan gerçekler vardı ortada. Bunların hem geçmişte hem günümüzde çözülmesini beklemek çok heyecanlı ve keyifliydi. Bu gizemli hava ilgiyi hep sıcak tuttu, kitabı elimden bırakmayı zorlaştırdı.

Sırlar çözelmeye başladığındaysa, geçmişle günümüz karakterleri arasındaki ilişki çok güzel bağlanmıştı. Bir yerde karakterlerinin kim olduklarını, birbirine bağlantılarını çözsem de kitap heyacanından hiçbir şey kaybetmedi. Kitabın içine yerleştirilmiş ufak tefek tesadüflere, sürprizlere ise bayıldım. Kaybolan Yıllar kitabıyla ve hastanede yaşanan son dakika sürprizi ile ilgili olanlar gözlerimi doldurdu. (Bu arada evet kitabı almak için araştırdım.🙈🙈 1930’da yayınlanan, Margaret Ayer Barnes’ın yazdığı, orjinal adı Years of Grace olan kitap dilimize çevrilmemiş 😔)

Esther’i ve hikayesini, günlüğündeki satırları o kadar çok sevdim ki daha fazla okumak istedim. Onun aşkı yanlış anlamalara, yanlış zamanda yanlış yerlerde olmanın üzücü sonuçlarına kurban gitmişti. Esther ve Elliot’ın aşkını okurken içim sızladı. Hep bir yere kadar gelmişler ama kapının eşiğinden dönmüşler gibi hissettim. İstemeden de olsa kimi zaman Esther, kimi zaman Elliot yüzünden engeller çıkmış karşılarına. Kırık bir aşk hikayesi olmuş onların aşkı, ölene kadar bitmeyeninden.

Emily ise çok güçlü bir karakterdi. Yaşadığı boşanma süreci sonrasındaki kararlı duruşu, Joel’in isteklerine boyun eğmemesi, bazen çelişkiler yaşasa da aslında ne istediğini bilmesi sağlam bir karakter olmasını sağlamıştı. Günlüğü bulmasının bir sebebi olmasına inanmasıyla ve olayları çözme kararlılığıyla kendine hayran bıraktı.

Mart Menekşeleri yazarın ilk kitabıymış, benim de yazardan okuduğum ilk kitaptı. Çok uzun zamandır kitaplığımda bekliyordu, okumam geç oldu ama tam zamanında oldu. Naif, sıcak, gerçek ama biraz buruk bir aşk hikayesi ve geçmişin izinden gitmeden filizlenen yeni bir aşk hikayesini birlikte okumak istiyorsanız tavsiye ederim. Yazar 2. kitabı yazmayı düşünüyormuş. Ben devamını da zevkle okurum.

📚Bee şaşkın görünüyordu. Bir yandan da yüzlerce yeşil yaprağın arasından fırlamış mor tomurcuklu lavanta rengindeki küçük çiçekleri inceliyordu. “Bunlar... nereden geldi?”
“Onları iki hafta önce fark ettim. Kendiliğinden çıkmışlar.”
Bee bana döndü ve açıklamaya başladı. “Bunlar orman menekşeleridir. Onları ne zamandır adada görmemiştim çünkü...”
“Çok ender rastlanan çiçeklerdir.” dedi Henry. “Tutmadıkların için onları kendin yetiştiremezsin. Bu çiçekler seni seçer sadece.”

📚”Sence en azından bir kez olsun karşılaşmamış mıyızdır?”
Jack gözlerime bakarak, “Hatırlamıyorsun, değil mi?” diye sordu.
“Neyi hatırlamıyor muyum?”
“On dört yaşlarındaydın ve... söylemem gerekirse çok da güzeldin. Orada, sahilde yanında başka bir kızla güneşleniyordun. Köpeğim Max de üzerine atlayıp yüzünü yalamıştı.”
“Aman Tanrım, o köpeğin yüzümü yaladığını hatırlıyorum. Seni hatırlıyorum, çok sıskaydın, dişlerinde tel vardı.”
“Evet, o bendim.”
Gülmeme engel olamadım.
“Çok mu komik? Ne yani sivilceli, uzun boylu, sıska, dişinde teller olan bir çocuğu çekici bulmadığını mı söylemeye çalışıyorsun?”
“Hayır, sadece şu an çok farklı görünüyorsun.”
“Farklı görünmüyorum, sivilcelerim dışında tabi. Sen de çok fazla değişmemişsin. Sadece tahmin ettiğimden çok daha fazla güzelleşmişsin.”

📚”Beni birçok hataya sevk eden bir aşkın düşüncesiyle baş başa bırakıyorum seni. Büyük aşklar zamana, kalp ağrısına ve mesafelere meydan okur. Her şey kaybedilmiş gibi görünse de gerçek aşklar yaşamaya devam eder. Bunu artık biliyorum ve umarım sen de anlarsın.”

📚Çantamı açtım ve yıllardır hissetmediğim bir kararlılıkla dizüstü bilgisayarımı çıkardım. Esther’in hikayesini nasıl bitireceğimi biliyordum artık. Bu hikayenin nasıl başladığını ve nasıl sonlandığını biliyordum. Kelimesi kelimesine...

9 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Mart Menekşeleri.
Sign In »

Reading Progress

January 30, 2017 – Shelved
January 30, 2017 – Shelved as: to-read
January 20, 2018 – Started Reading
January 20, 2018 – Finished Reading
January 31, 2018 – Shelved as: read-kütüphanem

No comments have been added yet.