Roxana Truţa's Reviews > Olguța și un bunic de milioane

Olguța și un bunic de milioane by Alex Moldovan

Nov 27, 2016

liked it

Mi-am petrecut o duminică ploioasă în compania Olguței și, oricât de îmbietor era somnul sau un serial, nu mi-a venit s-o las. M-a ținut un pic în suspans; întorceam foaie după foaie să văd ce se mai întâmplă, lucru la care a contribuit și faptul că acțiunea e scrisă la persoana I, deci pare cu atât mai dinamică și mai autentică. Stilul e destul de curat, fără artificii sau procedee spectaculoase. Pe Olguța o îndrăgești câteva pagini, apoi te scoate din sărite... și uite așa-ți sincopează inima și te tot răzgândești vreme de aproape 300 de pagini. Dar e relatable foc fata asta, cu toate părțile ei bune și proaste. :)

În anumite locuri mi s-a părut că scrisul a fost cam naiv, un taur mai greu de apucat de coarne. Apariția din senin a unui personaj care le-a scos pe altele din bucluc este, pentru mine, un pic de lazy writing. În alte locuri, Olguța a împrumutat prea mult din mentalitatea și limbajul unui adult. Dar, per total, povestea e mișto și captivantă, ritmul acțiunii e perfect - nici prea lent, nici prea rapid -, iar eu abia aștept volumul doi! :D

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Olguța și un bunic de milioane.

November 24, 2016 – Started Reading
November 24, 2016 – Shelved