Selin's Reviews > Arrival

Arrival by Chris Morphew
Rate this book
Clear rating

by
4584790
's review
Jun 14, 2011

really liked it
bookshelves: 2011
Read from June 14 to 19, 2011

turkish review (but i read it in turkish. im working 4 a publishing comopany in turkey...)

• Yorumu Hazırlayan
Selin Genç

• Kitabın İsmi
Phoenix Files - Arrival

• Kitabın, yayınevi, yayınlandığı yıl, sayfa sayısı
Yayın evi Hardie Grant Egmont
Yayındığı yıl 2009
295 sayfa

• Hedef Kitle ve yaş grubu
Genç Yetişkinler

• Kitabın detaylı bir özeti:
Luke’ın annesi ve babası ayrılınca, annesine yeni bir iş teklifi gelir. Shakelton Co-Operative’de bütün bir gününü ofiste geçireceği bir iş. Shackleton Co-Operative’ın tüm çalışanları için özel bir kasaba vardır; Phoenix Kasabası. Ve Luke annesiyle beraber buraya taşınıyordur.
İşler daha baştan gariptir. Phoenix’e uçakla gidecekken, Shackleton birden bire onlara bir helikopter hazırlatır, ve kasabaya bu camları siyaha boyanmış helikopter ile varırlar. Ama hepsi bu değildir. Phoenix’te araba yerine sadece bisiklet kullanılıyordur. Luke babasını aramak isteyince ise bir aydır şebekenin olmadığını öğrenir. Dış dünyadan tamamen kopuktur. Tabi bu kasabanın gençlerinin gittiği bir okul vardır; Phoenix Lisesi. Burada ise son dolabın ona verildiğini öğrenir. Kasabaya gelecek son öğrencidir. Ama ilk değil. Daha ilk günden bir arkadaş edinmiştir; Peter. Bu kasabanın en eski sakinlerinden biridir. Burada altı aydır yaşıyordur.
Okuldan sonra eve dönünce Luke bir sürpriz ile karşılaşır. Yatağı yapılmıştır, ve yastığının üzerinde bir USB duruyordur. USB çubuğunun üzerinde JB baş harfleri çizilmiştir. USB içinde sadece bir belge vardır, ve Luke’un ismi etiketlenmiştir. Ancak dosyada sadece rastgele harfler ve sayılar vardır. Luke belki Peter’ın ne olduğunu bilebileceğini düşünerek Peter’a gönderir. Ancak Peter’ın bildiği tek bir şey vardır. O da JB baş harflerine kimin sahip olabileceği; sınıf arkadaşları Jordan.
Bir sonraki gün onlar Jordan daha Luke ve Peter onu bulmadan, o onları bulur, ve kendi elindeki USB için bir açıklama ister. Onun elindeki USBnin üzerinde ise Luke’un baş harfleri vardır. Jordan’ınki de rastgele harflerle doludur. Sonra Peter bunun bir audio belgesi olduğunu ortaya çıkarır. Ve duydukları ancak bu kadar absürt olabilir. Bu iki kişi arasında ki bir konuşmanın kayıtıdır. Bir kişinin baş güvenlik görevlisi Calvin olduğunu fark ederler. Aralarındaki konuşma son kişilerin de geldiği, bu nedenle dünyanın geri kalanının sonunun geri sayımına başlanabileceği ile ilgilidir. Eğer bu doğruysa, çok kötü bir durumdur. Luke’un babası dış dünyadadır ve Jordan’ın annesi bu karmaşık ortamda hamiledir. Üçlü duyduklarına inanmak konusunda kararsızdır. Ancak buna cevap olarak bir not alırlar; BU BİR ŞAKA DEĞİLDİR, PAZAR GÜNÜ SAAT YEDİDE HAVALİMANINDA BULUŞALIM.
Havalimanı tamamen boşaltılmıştır. Ne bir helikopter, ne de bir koltuk bile kalmıştır. Onları buraya çağıran kasabanın tek evsizi Deli Bill olduğunu görürler. Onlara hızlı hızlı bir şey söylemeye çalışır, ancak güvenlik tarafından yakalanırlar. Anladıkları tek şey ise 100 gün içinde dünyanın sonunun geleceğidir. Bill güvenliklere saldırır ve birini öldürmek üzere çoğunu ağır yaralar. Bill kaçmayı başarır. Ancak üçlü için iş o kadar kolay değildir. Müdür onlara bir uyarı verir. Ve sesinde yüksek oranda tehdit vardır. Ayrıca bu yaptıkları 18 yaş altında ki herkes için saat 7den sonra sokağa çıkma yasağının çıkmasına neden olur.
Peter Bill’in söylediklerinin ‘Alice Harikalar Diyarında’dan bir şiir olduğunu fark eder. Kütüphanedeki kitabın içinde şiirin yanında Bill’in bıraktığı bir harita bulurlar. Bu haritada kasabanın dışındaki iki yer işaretlenmiştir.
Bill Jordan’ın evine gelerek bir daha onlarla konuşmaya çalışır, ama Jordan’ın babası onu kovalar. Bir sonraki gün ise Bill Luke’a saldırır. Ancak bu yakalanmasına neden olur. Luke hafif yaralar almış olmasına rağmen cumartesi Jordan ve Luke ile birlikte kasaba dışına haritadaki yerleri keşfetme gezisine katılır. Sonunda bir depoya varırlar. Burayı kasabaya malzeme getiren kamyon sayesinde bulurlar. Ancak bu depo çok güvenlik ve elektrik verilen bir çit ile korunmaktadır. Jordan bu sorun için bir çözüm bulur. Yapının arkasına gider ve düşmek üzere olan bir ağacı çitin üzerine iter. Bu alarmları aktive eder, ve içeri girmeleri için güvenliğin dikkatini dağıtır. İçeride raflar dolusu yıllar yetecek kadar malzeme bulurlar. Okul üniformalarından kahve bardaklarına kadar her şey vardır. Hiçbir şey dışarı dünyadan gelmiyordur! Hatta taze sebze meyveler bile. Ayrıca dünyanın sonuna kadar basılacak tüm dergiler burada vardır bile.
Buradan kaçmayı başarınca harita üzerindeki ikinci yere yol alırlar. Ancak ana yol çıkmaz sokakla bitiyordur. Yine de pes etmezler. Ormana dalarlar. Ve bu sefer buldukları ilk yerden bile daha şaşırtıcıdır. Taş bir duvar ile karşı karşıya gelirler. Duvarın öbür tarafına geçecek yol bulamayınca üstünden bir ağaca tırmanarak geçerler. O an fark ederler ki tüm kasaba duvardan bir bariyer ile çevrelenmiştir, hem de sadece taş değil, aynı zamanda çelik bir duvar. Dışarısı ise susuzluk ve açlık için bir kapandır. Kimse kaçıp burada hayatta kalamaz. Uzakta araba farları görürler. Aşağı inip arabaya yönelirler. Ama karşılarında güvenlik Reeve’i bulurlar. Onları arabanın arkasına bindirir ve bir süre sonra kasabanın havalimanında bulurlar kendilerini. Bir şekilde duvardan içeri girmişlerdir. Reeve onları doğrudan Calvin’e götürür, ancak Reeve gençler için yalan söyler. Onları ana yolda kaybolmuş olarak bulduğunu söyler. Calvin onları sorgular, ancak sorgulamanın ortasında dışarıda vahşi sesler duyarlar. Bill kaçıyordur.
Dünyanın sonuna 88 gün kalmıştır ve kurtarma görevi hala Luke, Jordan ve Peter’ın üzerindedir. (serinin ikinci kitabında devam etmek üzere…)

• Kitabın kurgusu hakkında bilgi:
Kitap 1.tekil şahısın dilinden, Luke’ın ağzından anlatılmaktadır. Şimdiki zaman dilimi kullanılmıştır. 15 yaşındaki bir gencin esrarengiz bir kasabaya taşınmasıyla, dünyayı kurtarma görevini alması ve arkadaşlarıyla bu kasabanın gizemlerini çözmesi konu alınmıştır.
Oldukça sürprizlerle dolu bir kitap. Gerçekten büyük bir ilgi ile okunuyor ve heyecanla hızlıca bitiriliyor.

• Yazar (Anlatıcı kişi) okurla nasıl bir ilişki kuruyor?
Yazarın olayları ana karakter Luke’un ağzından anlatması kitapta kullanılan dili oldukça samimileştirmiş, ve okuyucunun karakterlere sempati duymasını sağlamış. Okuyucu bu sayede kendisini Luke’a ve öbür karakterlere daha yakın hissedebilir. Kendisini rahatlıkla bu ‘maceranın’ ortasında bulabilir.
• Kitapta spesifik bir kültüre ait, kültürümüze uyarlamakta zorluk çekeceğimiz ağırlıkta öğeler bulunuyor mu?
Hayır, bulunmuyor.

• Kitabın sizde bıraktığı duyguyu, izlenimi anlatır mısınız?
Ben Arrival’ı büyük bir heyecan ve merakla okudum. Ancak kitap maceranın daha başında bittiği için, devamını çok merak ediyorum. Bu nedenle amazon.com’dan phoenix Files serisinin devamını sipariş ettim. Kitaplarımı heyecanla bekliyorum. Yaşıtlarımın da bana katılacağına ve bu seriyi büyük bir zevkle okuyacağına eminim.

• Bu kitap hangi yaş aralığına hitap etmektedir? O yaş grubundaysa kendi çocuklarınız veya tanıdığınız çocuklar için gönül rahatlığıyla alır mıydınız?
Özellikle orta okula giden öğrencilere hitap ettiğini düşünüyorum. Hem kızların hem erkeklerin aynı zevki alabileceğini düşünüyorum. Arkadaşlarıma kesinlikle hediye olarak alacağım kitaplardan biri.

• Kitabın yazarı hakkında kısa bir bilgi:
1985 Sydney doğumlu Chris Morphew ilkokul öğretmenliği yapmış, sonra da çocuk ve genç yetişkin kitapları yazmaya başlamıştır. Bilim kurgu hayranıdır.

• Kitabın bir seriye ait olup olmadığı, öyleyse serinin diğer kitapları hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?
Arrival beş kitaplık ‘Phoenix Files’ serisinin ilk kitabıdır. Öbür kitaplar sırasıyla Contact, Mutation, Underground ve Fallout. Diğer kitaplarda geri kalan 88 gündeki maceraları yer almakta.

• Kitapla ilgili film projesi bulunmakta mıdır?
Hayır.

• Kitapla ilgili internet yoluyla edinilecek yorumların kısa bir özetini aktarır mısınız?
Okuyan çoğu kişi kitaba 5 üzerinden 5 yıldız vermiş. Neredeyse herkes kitabın ne kadar heyecanlı olduğunu, ve çok akıcı bir dil kullanıldığını söylemekte. Kitabı okuyanlar 2. Kitabı da okumaya geçeceklerini yazmışlardır.
Kişisel Değerlendirme Notu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

x
Yayınlanmamalı Yayınlanabilirflag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Arrival.
Sign In »

Comments (showing 1-1 of 1) (1 new)

dateDown arrow    newest »

Oyku Ozaslan Diğer kitapları Türkçe'ye çevrilecek mi? İngilizcesini bile hiçbir yerde bulamıyorum :p


back to top