Νατάσσα Καραμανλή's Reviews > Το Μυστικό της Καρυδιάς

Το Μυστικό της Καρυδιάς by Μηλέβα Αναστασιάδου

May 06, 2016

Το μυστικό της καρυδιάς ανήκει σε εκείνη την σπάνια πια κατηγορία βιβλίων-παγίδα- για εμένα. Δεν έιχα άλλη επιλογή. Το κατάλαβα από το πρώτο κεφάλαιο, πως θα με κρατούσαν φυλακισμένη οι λέξεις του. Πόσο δίκιο είχα! Η εναλλαγή της πένας από τη μία συγγραφέα στην άλλη, δεν διακρίνεται. Είναι δυο γυναίκες που γράφουν σαν μια. Σαν τις ηρωίδες τους....
Εξαίρετη ιστορία. Άψογα αποτυπωμένη. Η τροπή καθηλωτική ως την τελευταία σελίδα του. Το κτίσιμο των χαρακτήρων μοναδικά αριστοτεχνικό, άρτιο, δίχως κενά. Κύλησε μέσα μου με φως κι έγινε ήδη μνήμη.
Αγάπησα την Έλσα, ταυτίστηκα με τη Τζένη, οργίστηκα κάποιες στιγμές και με τις δυο. Φιγούρες τόσο ζωντανές, όσο και τα μυστικά που εντός τους κατοικούσαν. Παθιάστηκα μαζί τους και έτσι όπως έτρεχαν οι σελίδες, βιαζόμουν κι εγώ να ανακαλύψω το μεγάλο μυστικό τους.
Εκείνο που μας πονά, για πάντα θα ζει. Όσο βαθιά κι αν το παραχώσουμε, θα έιναι πάντα εκεί, να μας θυμίζει το μέγεθος της πληγής. .
Το βιβλίο πρέπει να το διαβάσετε και έιμαι σίγουρη πως θα το διαβάσετε μονορούφι, ως το τέλος.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Το Μυστικό της Καρυδιάς.

May 6, 2016 – Started Reading
May 6, 2016 – Shelved