Ανδρέας Κριτσιμάς's Reviews > Το Μυστικό της Καρυδιάς

Το Μυστικό της Καρυδιάς by Μηλέβα Αναστασιάδου

Εξαιρετική νουβέλα. Καλογραμμένη. Η ιστορία κυλάει σα γάργαρο νεράκι. Γεμάτη ανατροπές που σου κόβουν την ανάσα. Ζωντανοί χαρακτήρες. Μιλάνε κατευθείαν στην καρδιά σου. Εξαιρετική η ιδέα των διαφορετικών οπτικών! Η Λυδία και η Μηλέβα, η Μηλέβα και η Λυδία, δυο πένες που γράφουν σα μια. Κάτι τέτοιο θέλει εμπειρία και εκπληκτική επιδεξιότητα και μαεστρία. Το Μυστικό της Καρυδιάς είναι από κείνα τα βιβλία που διαβάζεται απνευστί. Και κλείνοντάς το, σ' αφήνει μια αίσθηση πως τίποτα δεν τελείωσε· η ιστορία, οι χαρακτήρες, ακόμα και οι λέξεις, ζουν μέσα σου σα λουλούδι περιμένοντας την ιδανική στιγμή ν' ανθίσει.

Χάθηκα μέσα στις σελίδες του, καθώς προσπαθούσα να εξιχνιάσω και ν' ανακαλύψω Το Μυστικό της Καρυδιάς. Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι που θα χαράχθηκε ανεξίτηλα στη μνήμη μου. Σε προ(σ)καλώ, αγαπητέ αναγνώστη, να ταξιδέψεις κι εσύ μαζί με την Έλσα και τη Τζένη, και να δεις το μίτο τής ιστορίας τους να ξεδιπλώνεται μπροστά στα μάτια σου σαν ταινία που προβάλλεται πάνω σ' ένα πελώριο λευκό πανί σε κάποια σκοτεινή αίθουσα.

Μπράβο σας, κορίτσια μου! Είμαι απερίγραπτα περήφανος!

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Το Μυστικό της Καρυδιάς.

March 26, 2016 – Shelved
March 26, 2016 – Shelved as: to-read