Amir Tesla's Reviews > Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior

Subliminal by Leonard Mlodinow
Rate this book
Clear rating

by
49415231
's review

it was amazing
bookshelves: psychology

یک تحقیق تحت عنوان "پروژه بی گناهی" نشون می ده 75 درصد کسانی توی زندان افتادن به خاطر شهادت اشتباه بوده. یعنی شخص شاهد باور داره متهم رو در صحنه جرم دیده اما در حقیقت این باور ساخته و پرداخته ناخودآگاه اون شاهدها بوده که درست هم نبودن.

درباره کتاب
این کتاب در مورد مسائلی هستن که ما متوجهشون نیستم، و روی نا خودآگاه ما تاثیر می گذارن و در نتیجه اون ها رفتارمون رو در هر موقعیتی شکل می دن مثل همین مثالی که در بالا آوردم.

I. The new unconscious
فصل اول تشریح این موضوع هست که حدود 95 درصد از فعالیت های مغزی ما از دیدن، ادراک، حافظه، توجه، یادگیری، تصمیم گیری و قضاوت توسط ناخودآگاه ما انجام می شه و جهت حفظ بقا پیش نیاز همه این موراد سرعت عمل بوده و هست.

یکی از گرایش های عمیق بشری داشتن احساس خوب در مورد خودش هست و به خاطر همین به طور نا خودآگاه به کسانی که ویژگی هایی شبیه ما دارن گرایش و حس خوب پیدا می کنیم.

عجیب ولی واقعی
بریم سراغ چنتا مثال جالب که لازم به ذکره همه منتج شده از تحقیقات معتبر هستند.

یکی از مطالعه های خیلی معروف،در خصوص درصد زوج هایی که حروف اول اسمشون شبیه هم هست گواه این موضوع هست که تشابه اسمی می تونه یکی از فاکتور های بروز عشق در خصوص شخص مقابل باشه.

انتظارات ما بر ذائقه ما تاثیر مستقیم داره. مثلا توی یک مطالعه یک نوع شراب رو توی شیشه ها با برچسب های قیمتی متفاوت به شرکت کنندگان سرو می کنن. فرض کنید قیمت های 10، 30 و 200 دلاری. تقریبا همه شرکت کنندگان می گن طعم شراب سرو شده از بطری 200 دلاری بهتر بود. جالب تر اینکه حتی متخصصان چشیدن شراب هم مثل آدمای معمولی فریب این برچسب قیمت ها رو خوردن و کیفیت شراب رو بهتر از بقیه تشخیص دادن.

Fluency Effect
نوع ارائه یک مطلب در اینکه چه برداتشی از محتوا کنیم تاثیر مستقیم داره. مثلا اگر دو رژیم غذایی یکسان رو یکی با دست خط روان و یکی با دست خط ناخوانا به افراد بدن، کسانی که نسخه خوش خط رو دارن این حس رو دارن که با رژیمی راحتی مواجه هستن و کسایی که نسخه بدخط رو دارن تشخیصشون اینه که با رژیمم سختی مواجه هستن.

یا در بحث خرید غذا، تحقیقات نشون می ده اگر به جای عکس یا نوشته، خود غذا رو نشون مشتری ها بدن، معمولا 40 تا 60 درصد پول بیشتری حاضرن برای خرید بپردازن.
نکته جالب همه مثال های بالا اینه که تصمیمات ما، شدیدا متاثر از عوامل بسیار و بی ربطی هستن. عواملی که با تمایلات ناخودآگاه ما خوش و بش می کنن و منجر به تصمیمی می شن که فکر می کنیم آگاهانه گرفتیم.
We believe that when we choose a laptop or a laundry detergent, plan a vacation, take a job, make a friend, judge a stranger and even fall in love, we understand the principal factors that influenced us. Very often nothing could be further from the truth. As a result, many of our most basic assumptions about ourselves and society are false.
II. Sense plus Mind Equals Reality
طبق مطالعات انجام شده، کلیه حواس انسان، در هر ثانیه حدود یازده ملیون بیت اطلاعات به مغز ارسال می کنن که از این مقدار مغز توان پردازش حدودا50 تا 60 بیت در ثانیه رو داره. اگر قرار بود این حجم اطلاعات رو آگاهانه پردازش کنیم، مغز ما منفجر می شد. با این حال بخش عظیمی از این اطلاعات خارج از آگاهی ما توسط نا خودآگاه ما پردازش می شه.
بیشترین فشار ممکنی که ما با غایت تمرکزی که می تونیم روی موضوعی کنیم، در نهایت ممکنه مصرف کل انرژی مغز رو یک درصد ببره بالا. فارغ از اینکه آگاهیی ما درگیر فعالیت باشه یا نه، ضمین ناخودآگاه ما همیشه سخت در حال انجام کارهای سنگین هست.
عجیب ولی واقعی
این یکی از هیجان انگیزترین مسائلی هست که تا به حال در مورد مغز خوندم. همونطور که احتمالا می دنید اعمالی که سمت راست بدن رو درگیر می کنند توسط نیم کره چپ و برعکس مدیریت می شن و هر وظیفه ای یک بخش از مغز برعهده داشته باشه، نقطه تقارنش در نیم کره دیگه هم اغلب همون وظیفه رو بر عهده داره. البته به جز یک سری اعمال مشخص، مثلا زبان که صرفا توسط نیم کره چپ پردازش می شه.
توی یک آزمایش یک تصویر متحرک رو رو برای چشم سمت چپ پش می کنند و یک تصویر ثابت برای چشم راست. در این حالت شما فقط تصویر متحرک رو به طور آگاهانه می بینید و اگر سوال بشه ازتون مستقیما نمی تونید بگید تصویر ثابتی که به چشم راستتون دیده چی بوده.
تصاویر ثابتی که به شرکت کنندگان نشون می دادن تصاویر تحریک کننده جنسی بودن که در نقاط مختلف صفحه (چپ، راست بالا یا پایین) قرار داشتن. بعد از نمایش چندتا اتفاق جالب رخ می ده
شرکت کنندگان هیچ کدوم اظهار نمی کنن که تصویر تحریک کننده ای دیدن. چرا که ذهن آگاهشون درگیر تصویر متحرک بوده
جالب اینکه وقتی ازشون می پرسن خوب اگه قرار باشه حدس بزنید تصویر تحریک کننده کجای صفحه نمایش داده شده(بالا پایین چپ یا راست) تقریبا همه درست جواب می دن.
سوم اینکه همه این شرکت کننده ها بعد از آزمایش یک حس خوشایندی (تحریک شده) داشتند ولی نمی دونستن چرا.
جالب تر از همه اینکه وقتی می پرسن چرا همچین حسی دارین شروع می کنن به خلق دلایل بی ربط. مثل می گن چون صبح صبحانه خوبی خوردم یا چونکه صندلی که روش نشستم خیلی راحت بوده.
نتیجه اینکه ناخودآگاه ما می بینه، می پسنده بدون اینکه ما متوجه شده باشیم و بعد از همه اینا ما شروع می کنیم به دفاع کردن و دلیل آوردن.

III. Remembering and forgetting
کلمه های زیر رو با دقت بخونید و سعی کنید به خاطر بسپاریدشون، یک دقیقه زمان کافی هست:
Candy, sour, sugar, bitter, good, taste, tooth, nice, honey, soda, chocolate, heart, cake, eat, and pie.

حفظ کردین؟ خوب حالا تنها در صورتی که مطمئن هستید پاسخ بدین. از بین کلمه های زیر کدوم ها رو بالا دیدین؟
taste, point, sweet.

اکثرا درست تشخیص می دن که کلمه پوینت، در بین کلمات نبوده، اما همون اکثرا به اشتباه فکر می کنن و مطمئن هستن که کلمه سوییت رو دیدن توی لیست. دلیلش اینه که حافظه انسان به صورت به خاطر سپردن جوهره یا چکیده مسائل کار می کنه نه جزئیات و وقایع.
This is how memory works: Remember the gist, fill in the details, believe the result.


IV. The Importance of Being Social


43 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Subliminal.
Sign In »

Reading Progress

March 15, 2016 – Shelved
March 15, 2016 – Shelved as: to-read
March 15, 2016 – Shelved as: psychology
October 8, 2017 – Started Reading
October 8, 2017 –
page 15
5.77%
October 9, 2017 –
page 30
11.54% "We believe that when we choose a laptop or a laundry detergent, plan a vacation, pick a stock, take a job, assess a sports star, make a friend, judge a stranger, and even fall in love, we understand the principal factors that influenced us. Very often nothing could be further from the truth. As a result, many of our most basic assumptions about ourselves, and society, are false."
October 10, 2017 –
page 85
32.69%
October 11, 2017 –
page 120
46.15%
October 14, 2017 –
page 200
76.92%
October 15, 2017 – Finished Reading

Comments Showing 1-3 of 3 (3 new)

dateDown arrow    newest »

message 1: by Fahim (new)

Fahim عالی بود 👌👌


Amir Tesla Fahim wrote: "عالی بود 👌👌"

اصلا یادم نبود برای این کتاب ریویو نوشتم :)
مرسی


message 3: by Ab (new) - added it

Ab Nazari چطور ممکنه ۷۵ درصد اشتباه باشه؟ شانسی هم انتخاب کنند ۵۰ درصد میتونه اشتباه باشه. چیزی که تو کتاب نوشته اینه که از میان کسانی که بیگناهیشون با آزمایش DNA اثبات شده ۷۵ درصد اونها به خاطر شهادت دورغ زندانی شدند.


back to top