Петър Стойков's Reviews > Играч първи, приготви се

Играч първи, приготви се by Ernest Cline

Read 2 times. Last read February 24, 2016.

Върховната нърдска книга, написана от върховен нърд, с всички хубавини и недостатъци на това. Ако приемете, че ЦЯЛАТА книга е игра в играта, че светът който описва и начинът, по който го описва, е референция към филмите и игрите от 80-те, удоволствието ви ще е безумно.

Всичко е so 80s и излязло от осемдесетарски екшън като Робокоп или Блейд Рънър, че няма накъде повече: и светът, в който глобалната криза, промените в климата и свършването на горивата са го превърнали в останка от славното минало, с полуразрушени сгради, войнстващи банди и безброй безработни и бездомни, и неспоменаваните никъде правителства, и фашистки милитаризирани корпорации, и стереотипичните до болка двама японски герои, които (иначе американизирани тийнейджъри) се кланят, говорят на -сан и споменават думата "чест" във всяко второ изречение...

Всичко е толкова нърдско, че няма накъде повече: от задълбаването в историите на видеоигрите, песните и филмите от периода, през главните герои, които са всичките дебели, антисоциални но много, много честни, добри и благородни и вината за тяхното нърдство е само единствено в неразбиращото ги общество, до баш главния герой, който точно като Зукърбърг, който се ожени за трътката с която ходеше отпреди да е богат, след като става практически най-влиятелния и известен човек на планетата (wet dreams much?) продължава да получава мокри сънища с образа на пъпчивата дебелана, която първа му обърна внимание в началото и която даже не беше виждал на живо.

И толкова си личи, че половината от тия неща авторът не ги е направил нарочно, за да е пълен инсепшъна, ами просто така са му дошли отвътре, защото той Е точно толкова смотан, дебел, антисоциален нърд и точно толкова обсебен от 80-те, че няма как да пише по друг начин просто. Толкова е мета, че е просто прелест.

П.С. ама не, не мога да се сдържа бе - описанието на героя точно след голямата победа накрая, как се спича и черви пред дебеланата направо ми напълни душата, щото е кристално ясно, че авторът никога, ама абсолютно никога не е печелил нищо голямо, за да знае великото чувство, сякаш имаш две боулинг топки в гащите...

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Играч първи, приготви се.

Finished Reading
February 24, 2016 – Started Reading
February 24, 2016 – Shelved
February 24, 2016 – Finished Reading

message 1: by Marin (new)

Marin със заразителен ентусиазъм разказваш за нърдовете; заслужава си да се види макар и да са ти чужди тези теми; Зукърбърг да се учи от Гришо; като изключим Серена Уилямс

message 2: by Marin (new)

Marin изненадан съм; между другото; че не валят харесвания по това ревю; както и заявки за желание да се чете книгата при очакването; че тук трябва да е пълно с нърдове.