MariannaInAfrica's Reviews > Dukla

Dukla by Andrzej Stasiuk
Rate this book
Clear rating

by
52772410
's review

really liked it
bookshelves: ebooki-po-polsku

Uwielbiam te stasiukowe bajania. Z najbardziej niepozornego, zwyczajnego przedmiotu, postaci czy zjawiska wyłania się coś niepowtarzalnego, wartego zapamiętania, bo przecież "[ś]wiat pełen jest szczegółów, od których zaczynają się historie". Mało kto potrafi tak pisać o rzeczach codziennych, o napotkanych ludziach ("Mężczyzna w burej koszuli i drelichowych spodniach wychodzi z domu i zmierza w stronę stajni. Siedem sekund. To wszystko. Już jesteśmy dalej. Niewykluczone, że tej nocy spłodził dziecko, możliwe, że zdąży jeszcze wyprowadzić konia na pastwisko i paląc pierwszego dzisiaj papierosa, umrze. Niezliczona ilość minionych bytów złożyła się na jego istnienie i każdy z nich miał wielkość całego świata."), zdarzeniach ("Straganiarze rozkładają swoje towary. Pod Marią Magdaleną można dostać fluorescencyjne różańce, fosforyzujące Matki Boskie i Sennik Egipsko-Chaldejski, a przy Parkowej piecze się na rusztach mięso.") czy miejscach ("Wyglądał na miasteczko, któremu wyczerpał się zapas zdarzeń."). Piękna, poetycka książka, do zadumania się.
8 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Dukla.
Sign In »

Reading Progress

February 17, 2016 – Shelved
February 17, 2016 – Shelved as: to-read
February 17, 2016 – Shelved as: ebooki-po-polsku
May 16, 2018 – Started Reading
May 16, 2018 –
28.0%
May 20, 2018 –
65.0%
May 24, 2018 – Finished Reading

Comments Showing 1-3 of 3 (3 new)

dateDown arrow    newest »

message 1: by Joanka (new)

Joanka Tak, Stasiuk to potrafi. Niestety, wielu próbuje go naśladować i nie potrafią wcale, szkaradnie to wychodzi niestety :(


Justyna Karwowska Ja również uwielbiam...


MariannaInAfrica Joanka wrote: "Tak, Stasiuk to potrafi. Niestety, wielu próbuje go naśladować i nie potrafią wcale, szkaradnie to wychodzi niestety :("

Oj tak, u niego to jest takie naturalne i bezpretensjonalne, a u naśladowców niestety mocno zalatuje sztucznością...


back to top