Kayıp Rıhtım's Reviews > Bitmemiş Öyküler

Bitmemiş Öyküler by J.R.R. Tolkien
Rate this book
Clear rating

by
52225890
's review

bookshelves: fantastik

Yüzüklerin Efendisi her sayfasında hem edebiyatının yumruğunu masaya vuran hem de kurgusu ve karakterleriyle insanı alıp götüren bir başyapıttı. Fakat Silmarillion adeta akademik bir çalışmaydı. O ana kadar hep büyük ustanın bir dünya kurguladığını, başarılı karakterlere kalemiyle can verip koca kadim topraklarda kaderlerini çizmeye yolladığını düşünmüştük. Oysa ta baştan yanılmıştık. Çünkü Tolkien bir dünya kurgulamadı, hayır. O gerçek anlamda kendi özünden bir dünya “yarattı.” Belki de Eru Ilúvatar başından beri kendisiydi de, biz bunu anlamak için o eseri okumak zorundaydık.

Tüm bunları anlamamızı sağlayan o muazzam eser aynı zamanda pek çok kişi tarafından da hayatının kitabı addedilmiştir. Ve işte, Bitmemiş Öyküler de Silmarillion’un tahtını sağlamlaştırmak adına var.

Öykülerin her biri ayrı birer şaheser. Fakat burada oğul Cristopher Tolkien’in emeği hiçbir şekilde göz ardı edilemez. Kitabın başında yer alan neyi neden yaptığına dair sayfalarca açıklama, her öykü sonunda abartısız 30-50 arası dipnot ve 3-4 tane Ek ne kadar titiz bir çalışma yürüttüğünün en kesin kanıtı. Ayrıca babasının her öyküsü için diğer müsveddelerine de değinip neden bu versiyonu seçtiğinin bile açıklamasını yapmayı bir borç biliyor.

Orta-Dünya’nın geçitleri sevenlerine yol vermek için bir kez daha açıldı. Şimdiyse sıra o geçitlerden geçip yeniden gölgeye karşı dik duracak, onun temas ettiği yüreklerdeki karanlığı söküp atacak kahramanlarda. Ama bunun için önce Tolkien’in rehberliğiyle bilgilerine ihtiyacımız var; Bitmemiş Öyküler de tam olarak bunu yapmak için burada. Bana da keyifli okumalar demek düşüyor.

- Hazal ÇAMUR

İncelemenin tamamı için:
http://www.kayiprihtim.org/portal/inc...
17 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Bitmemiş Öyküler.
Sign In »

Reading Progress

Started Reading
November 23, 2012 – Finished Reading
February 10, 2016 – Shelved as: fantastik
February 10, 2016 – Shelved

Comments Showing 1-1 of 1 (1 new)

dateDown arrow    newest »

back to top