Aydan Yalçın's Reviews > Bir Başka Mavi

Bir Başka Mavi by Amy Harmon
Rate this book
Clear rating

by
9131420
's review
Jan 21, 2016

it was amazing
bookshelves: favorites

Amy Harmon... bu kadın broşür bile yazsa zevkle okutur. Böyle güzel hikayeler yazdığında ise sizi mest eder. Çok çok çok beğendim.

Bir Başka Mavi, her zamanki gibi Amy Harmon'ın müthiş ara metinleri ile insanda derin etkiler bırakan bir roman.

"Ben hiç kimseyim.
Ya sen kimsin.
"Ben Manny'im," demişti sanki bunun yeterli olması gerekiyormuş gibi. Neden yeterli değildi? Çünkü sadece kendin olmak için gösterilen iyi niyetli bütün isteğe rağmen daha sen KİM olduğunu bilmezken kendin olman mümkün olamazdı."

Blue Echohawk, annesiz babasız en önemlisi kimliksiz bir kız. Yaşını, nerede, kim tarafından dünyaya getirildiğini bilmiyor. Yerli Amerikalı Jimmy Echohawk tarafından yetiştirilmiş, yıllarca ormanda göçebe hayatı yaşamış daha sonra baba bildiği Jimmy ölünce hiç tanımadığı halasının yanına yerleşmiş. Babası ile yaşadığı izole hayatın ardından gerçek dünyaya alışmaya çalışan Blue 19 yaşında lise son sınıfa gidiyor. Çevresindeki insanlara gerçek benliği yerine okulda "sürtük" diye adlandırılan yanını gösteren Blue, okula yeni gelen tarih öğretmeni Darcy Wilson'ın hayatındaki varlığı ile her anlamda değişmeye başlıyor.

"Seni tanıdığımdan beri keşke daha iyi... daha farklı bir hayatı olsaydı diyorum. Ama farklı bir hayat seni farklı bir Blue yapardı. Ve en büyük trajedi de bu olurdu."

Blue, daha önce sorgulamadığı geçmişini, bugününü ve yarınını düşünmeye, yaşamında değişiklikler yapmaya karar veriyor. Fakat işler hiç de istediği gibi gitmiyor.

"Pişmanlık yaşamın ağızda bıraktığı kötü tattır."

Hayatının en önemli kararını vermek zorunda kalan Blue'nun başından geçenleri okumak keyifli, hüzünlü ve bir o kadar etkileyici. Onun geçmişinden sıyrılıp geleceğine yön verme çabaları takdir edilesi. Tarih dersinde işlenen konular, anlatılan efsanelerle bütünleşen roman boşlukları çok güzel dolduruyor.

"Başkaları gibi değildim çocukluktan beri,
Görmedim başkalarının gördüğü gibi
Ortak bir pınardan almadım tutkularımı,
Aynı kaynaktan almadım kederimi.
Uyandırmadım yüreğimi sevince aynı seste..."

Amy Harmon başı dik, aklına koyduğunu yapan, güçlü ve çok sağlam bir kadın karakter yaratmış. Daha önce okuyup oldukça beğendiğim Teryüz romanında da aynı duyguları hissettiren yazar, günümüzün tipik romancılık anlayışı olan "erkek karakteri yüceltme, kadın karakteri yerme" anlayışından çok çok uzak. Tabii ki bir kadının bakış açısından yazdığı için erkek karakterleri tasvir edişi biraz daha farklı fakat hiçbir zaman aşırıya kaçmıyor. Darcy Wilson gibi sevimli ve sevilesi bir karakter yaratırken bile normalliği koruyor. Dozu çok iyi ayarlıyor.

Karakterlerden biri İngiliz diğeri Amerikalı olunca çeviri konusuna da ufacık değinmek istiyorum. İki ülke aynı dili kullansa da aslında aynı dili konuşmuyor. Argo kelimeler arasındaki farkın Türkçe'ye çevrilişini çok beğendim. Özellikle bir bölüm var ki Wilson iki ülkede farklı kullanılan kelimeleri sıralıyor... çeviri oldukça başarılı.

Bir Başka Mavi Fanmix için: http://thecenterwillhold.blogspot.com...
7 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Bir Başka Mavi.
Sign In »

Reading Progress

January 21, 2016 – Started Reading
January 21, 2016 – Shelved
January 21, 2016 –
page 29
7.51%
January 22, 2016 –
page 77
19.95%
January 24, 2016 –
page 145
37.56%
January 25, 2016 –
page 222
57.51% ""Pişmanlık yaşamın ağızda bıraktığı kötü tattır.""
January 25, 2016 –
page 386
100.0%
January 25, 2016 – Shelved as: favorites
January 25, 2016 – Finished Reading

No comments have been added yet.