Deniz Balcı's Reviews > Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi by Gabriel García Márquez
Rate this book
Clear rating

by
13959560
's review

really liked it
bookshelves: latin-amerika-edebiyatı

"Kırmızı Pazartesi" Marquez'in kendine has dilini/kurgusunu taşıyan, kısa ama vurucu bir roman. Herkesin işleneceğini bildiği ancak bir müdahalede bulunmadığı bir cinayete giden yolları ayrıntılı bir şekilde aktaran Marquez aslında toplumun sosyo kültürel yapısının, nasıl namus cinayetlerini legalleştirdiğini açıkça ortaya koyuyor.

Namus cinayetleri bizim ülkemizde de aynı Kırmızı Pazartesi'de olduğu şekliyle yaşanageldi yıllardır. Toplumun her kesiminden insanın, namus cinayetlerini gerek ekonomik sebeplerle, gerek dini sebeplerle, gerek "ahlaksal"(!) sebeplerle, gerek kişisel/ailesel sebeplerle normalleştirebilecek/meşrulaştırabilecek sebepleri var. Bu mide bulandırıcı durum, çeşitli sebeplerle kanıksattırılabiliyor.

İşte kitabı okurken düşündüğüm bir şey varsa bizim çok kırmızı pazartesimiz, salımız, cumamız, perşembemiz olduğu. Kadın cinayetleri karşısında herkesin sorumluluğu olan bir ülkede yaşadığımızı düşünüyorum. Bu roman, benim bu sorgulamalarıma daha bütüncül ve üçüncü bir göz olarak bakmamı sağladı. İnsanın kendine hatırlatmalar yapması gereken hassas bir konu bu. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
36 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Kırmızı Pazartesi.
Sign In »

Reading Progress

December 18, 2015 – Shelved
December 19, 2015 – Started Reading
December 19, 2015 – Finished Reading
November 25, 2016 – Shelved as: latin-amerika-edebiyatı

Comments Showing 1-1 of 1 (1 new)

dateDown arrow    newest »

Deniz Balcı 4 yıldızı ise yazarın çok başka "dev" eserlerini okumamdan ve onlarla bir kıyaslamaya sokmamdan dolayı verdim.


back to top