Mela's Reviews > Recolta roșie

Recolta roșie by Răzvan T. Coloja

19422643
Dec 13, 2015

Cartea asta mi se pare în primul rând îndrăzneață. Personajul ataca religia. Are dosare ale preoților pedofili sau subjugați de pornografie. Îi confrunta, îi umilește și primește în schimb bani pentru tăcere.

Se demasca aici și așa-zisele icoane făcătoare de "minuni". Tablourile vechi, moaștele, cutia milei, toate astea sunt elemente care ajuta preotul să facă afaceri pe seama credincioșilor creduli.

Apă sfințită aduna lumea care e în stare să se omoare pentru un loc mai în față.

Remus, prietenul personajului este victimă propriilor superstiții, joacă la loto, crede în zodiac, visează la bogății.
O carte care deși prezintă o realitate amară, e scrisă cumva cu umor. Sunt povestite aventuri cu femei diverse în legătură cu care personajul își etalează maniere ce nu le are dar "teatrul" lui funcționează de fiecare dată.

O carte care m-a încântat. Ironia ei îmi place. E reală până la confundare cu realitatea zilei de azi. Și, din păcate, cred va fi la fel de reală și peste 10 ani.

Aici e România noastră, a tuturor și a fiecăruia, țara asta care e stoarsa de puteri de religie până la abrutizarea oamenilor.

Mela Ruja Diaconu
13.12.2015
Zaubertal

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Recolta roșie.

December 11, 2015 – Started Reading
December 13, 2015 – Shelved
December 13, 2015 – Finished Reading

message 1: by Răzvan (new) - added it

Răzvan Coloja Nu-i cea mai reuşită carte a mea, dar dacă ţi-a plăcut vezi că de când am publicat-o au mai ieşit două: ”Soldaţi ai terebentinei” şi ”Pangeea, toamna”. Sunt scrise în acelaşi stil.

Mela Mulțumesc. :) O să încerc să le citesc anul acesta.