Петър Стойков's Reviews > Термопили в пламъци

Термопили в пламъци by Steven Pressfield

Още една книга за битката на 300-те спартанци при Термопилае? А стига ве, писна ми...

Освен, че между другото ще научите, че спартанците в битката не са били 300, а повече, и са били подкрепяни от още около 5000 войници от други гръцки градове, книгата ще ви покаже един романтичен образ на спартанското общество съобразно героизираните митове, популярни в историята още от Термопилае насам и популяризирани от викторианските писатели в епохата на романтизма.

Термопили в пламъци ще представи широко и подробно философията, етиката на Спарта, на военните им традиции, на родолюбието, на войнската чест, на братството, на приятелството и смисъла на живота така, както са описани в древногръцката литература. Страхотна книга за истински мъже, ако я разглеждаме като романтичен идеал, а не истинска история.

Четох я на английски под името Gates of Fire, без да знам, че е преведена (главно заради неточния превод на заглавието, който не излиза при търсене).

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Термопили в пламъци.

September 23, 2015 – Started Reading
September 23, 2015 – Shelved