Slávek Rydval's Reviews > Slovník floskulí

Slovník floskulí by Vladimír Just
Rate this book
Clear rating

by
3359676
's review
Jan 03, 2011

liked it
bookshelves: about-czech-language

Při sledování (ať už v televizi, rádiu, novinách či na Internetu) článků majících za úkol něco sdělovat, mám často pocit, že jednak vše je prezentováno podle nějaké šablony a tedy že výrazivo se neustále opakuje a jednak že ve čteném textu vlastně není nic řečeno. Mnohé je alibisticky schováno za floskule.

Stejný názor má i Vladimír Just, který nejčastěji používané prázdné fráze shrnul do dvou slovníků floskulí. Od většiny ostatních slovníků se odlišuje jednou příjemnou věcí – nechá se číst od začátku až dokonce a nudit se určitě nebudete. Výklad každého hesla je totiž pojat jako pojednání, úvaha, fejeton, ale často i filipika. Autor na příkladech kromě jiného demonstruje to, co ve skutečnosti floskule zakrývá, případně popírá.

Kvalitu knih bohužel (a to v obou případech) strhávají dolů překlepy, pravopisné chyby a nedostatky v sazbě. Bohužel je to tak časté, že to ruší ze čtení až příliš. Autor se také poměrně často zabývá tématikou kůrovce v Šumavském národním parku, což může odvádět pozornost od floskule směrem na jih Čech. V druhém díle mi pak vadilo hojné používání „klausovská" vazba „to či ono“.

I přes uvedené nedostatky bych knihu doporučil jako povinnou četbu každému, kdo se dostává do styku s děním v politice a to bez ohledu na to, zda má nebo nemá poslaneckou imunitu.
flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Slovník floskulí.
Sign In »

No comments have been added yet.