DaViD´82's Reviews > The Cartel

The Cartel by Don Winslow
Rate this book
Clear rating

by
9046912
's review

it was amazing

Co za věci to děláme pro "lepší" svět... Sice rozsáhlejší než první část, ale paradoxně o to sevřenější. Namísto třech dekád se to zaobírá necelou jednou. Zcela vynechány jsou i ony tajné operace jednotlivých agentur a organizací, pozadí mafie apod. Tedy pasáže, které sice nebyly nezajímavé, ale poněkud drobily tempo a směr první části. A pokud se o jedničce s jistou dávkou nadsázky dalo říci, že se nese ve stylu toho nejlepšího od Clancyho, tak tentokrát se to nese ve stylu toho nejlepšího od Forsytha a Mailera.

Je to tak ve výsledku mnohem více o oněch dvou stranách téže mince tzv. Války o drogy, která přerostla až ve skutečný konflikt plný válečných zvěrstev a zločinů proti lidskosti. Co zůstalo je Winslowův detailní pohled a znalost pozadí (ve své podstatě pouze změnil jména a dal tomu románový dějový oblouk; události a činy jsou však ponechané dle reality) skutečné situace a tak to více než kdy jindy připomíná regulérní reportážní knihu; tomu napomáhá i to, že nemalá část knihy je věnována práci novinářů (nejen) v Juarézu.

Prostě mrazivá, temná, alarmující, nepřikrášlená a bez nadsázky nejlepší kniha svého žánru posledních let, která se nebojí mít přesah, ambice a především kvality být i něčím více než právě jen a pouze kvalitním zástupcem svého žánru. Jediný zádrhel je závěr, který je přeci jen možná až příliš poplatný žánrovým pravidlům. Na druhou stranu těžko to šlo ukončit jinak, když i skutečný stav věcí má řešení v nedohlednu.
1 like · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read The Cartel.
Sign In »

Reading Progress

August 26, 2015 – Started Reading
August 26, 2015 – Shelved
September 16, 2015 – Finished Reading

No comments have been added yet.