Petra Sýkorová's Reviews > Procitnutí

Procitnutí by Lisa McMann
Rate this book
Clear rating

by
4413166
's review
Dec 20, 2010

it was amazing
bookshelves: czech, rc-review, supernatural, young-adult

Na knihu jsem byla zvědavá od chvíle, kdy jsem ji objevila, ale chtěla jsem si počkat na český překlad.

Zkuste si představit, že se propadáte lidem do snů. Myslíte, že je to super? Ani náhodou. Janie to totiž nemůže nijak ovládat a tak se ocitá v nejrůznějších nočních můrách lidí, kteří v její blízkosti usnou. Nemůže se z nich dostat ven a prožívá všechny hrůzy spolu se snícími. Kromě toho to Janie v životě nemá vlbec jednoduché. Její matka jí matkou zrovna není, žije z ruky do úst a moc kamarádů nemá. Ale jak už to tak bývá, všechno se může nějak změnit...

Ve většině recení se dozvíte, že je kniha psaná formou deníkových zápisů. To není až tak úplně pravda, protože Janie si rozhodně nic z toho nezapisuje. My jenom máme možnost sledovat její život formou kratších útržků z několika let, z různých dnů, v různou dobu. Příběh je psán v přítomném čase a ze začátku trvá, než si čtenář na styl psaní zvykne a ne každému to může vyhovovat.

Musím říct, že jde po dlouhé době o knihu, ze které jsem opravdu nadšená. Je to hlavně díky tomu, že je naprosto odlišná od toho kvanta podobných knih. Je docela krátká, neuvidíte v ní příliš dlouhá souvětí, příliš zapeklité myšlenky, jde prostě o jednoduchost. Kniha je vyloženě syrová. A to se mi moc líbí.

Tahle její syrovost dodává příběhu punc děsivé reálnosti. Lidem se dějí zlé věci a ne všichni se s nimi dokážou vyrovnat. A postavy? Janie a Cabel jsou dvě ztracené existence, které si chtějí vydobýt své místo na slunci. Mají na něj právo. Jejich vztah je docela komplikovaný a ne vždycky víte, co si myslet. To bylo pěkně mučivé, ale vývoj se mi opravdu zalíbil. Bylo to něco jiného.

Knize dávám 5 hvězdiček, protože mě svým obsahem uhranula. Ne každému ale sedne a ne každý v ní uvidí to, co já. Doufám, že na pokračování nebudu dlouho čekat.
5 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Procitnutí.
Sign In »

Reading Progress

December 20, 2010 – Shelved
October 29, 2011 – Started Reading
October 29, 2011 – Shelved as: czech
October 29, 2011 – Shelved as: rc-review
October 29, 2011 –
page 65
30.09% "Ta kniha se mi líbí. Je úplně jiná než všechny ostatní. Jednoduchá, syrová, výborná."
October 30, 2011 – Finished Reading
April 12, 2013 – Shelved as: supernatural
April 12, 2013 – Shelved as: young-adult

Comments (showing 1-1 of 1) (1 new)

dateDown arrow    newest »

annejude Je pravda, že kniha oproti jiným působí poněkud zvláštněji, což nemusí být ze začátku pro každého to pravé ořechové. Přiznávám, že i mně chvíli trvalo, než si mě ta "syrovost" získala.


back to top