Петър Стойков's Reviews > Merchant Kings: When Companies Ruled the World, 1600 - 1900

Merchant Kings by Stephen R. Bown

Чрез историите на шестима от големите мъже, които са ги управлявали, авторът ни представя шестте най-големи търговски компании, които светът е виждал в цялата си история.

Спонсорирани от правителствата монополи, тези компании са управлявали нации, водили са войни, поддържали са частни армии флоти и като цяло са били в авангарда на (а често и причината за) колониалната експанзия на европейските държави между 1600 и 1900 г., докато са изплащали чудовищни дивиденти на акционерите си, направили са от директорите си милионери и накрая са се сгромолясали под тежестта на собственото си разрастване.

Книгата е съществена не само от историческа гледна точка, а и от политилогическа - показва зараждането на понятието "монопол" и как то е неразривно свързано с правителството. Не е възможно да имаш монопол без държавата да го гарантира, независимо колко голяма е частната ти армия и колко превъзхождаш конкурентите ти - именно затова всички описани компании, които не започват като държавно гарантирани монополи се стремят всячески да станат такива чрез подкупи и натиск.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Merchant Kings.

June 20, 2015 – Started Reading
June 20, 2015 – Shelved
June 20, 2015 – Finished Reading

message 1: by Marin (new)

Marin не четеш лоши книги, браво.