Petra Sýkorová's Reviews > Infinity

Infinity by Sherrilyn Kenyon
Rate this book
Clear rating

by
4413166
's review
Nov 10, 2010

it was amazing
bookshelves: 2010, young-adult, supernatural
Read from April 16 to 19, 2012

Tuhle sérii jsem měla v hledáčku už hodně dlouho, ale pořád jsem nějak četbu odkládala a říkala si, že bych určitě měla dříve přečíst tu kupu knih, co se mi hromadí doma. Jenže... znáte to. Když člověk dostane chuť, nejde to jinak.

Nick Gautier žije se svou matkou v chudší části města a na prestižnější školu se dostal jen díky stipendiu. Což mu jeho spolužáci dávají každý den pořádně sežrat. Kluci si z něj rádi dělají boxovací pytel a jeho matku častují jednou šťavnatější urážkou za druhou. Nickova matka totiž pracuje jako striptérka, aby je oba uživila. Jeho otec totiž momentálně hnije ve vězení.

Šikanu a nelehký život Nick zvládá docela obstojně. Jen se možná až příliš často dostává do rvaček a dalších problémů. A jeden takový jej dostane do pořádného průšvihu. Ten zahrnuje jednu divnější a nebezpečnější bytost vedle druhé, kupu nových a záhadných lidí... a v neposlední řadě také zástup krvežníznivých a masochtivých zombíků.

Tahle kniha je naprostá šílenost. Jako byste jeli na horské dráze a nevěděli, jestli se vám ten pocit, kdy se v několikakilometrové rychlosti řítíte do neznáma a řvete na plné pecky, líbí a jste prostě napumpovaní adrenalinem... anebo je to prostě ujetost nad ujetost. Řeknu vám, že jsem to od sebe naprosto nedokázala odlišit. Hned od začátku vpadnete do Nickova života a postupně na vás skáče jedna postava za druhou, děje se jedna šílenější věc vedle druhé, střídají se pohledy postav jako na běžícím páse... a dobrou polovinu knihy vlastně netušíte, co se děje a jestli se vám to vůbec líbí.

Jenže Nick je neskutečně symaptická postava. Nemá vůbec lehký život, ale pere se s ním prostě po svém. Už dlouho jsem nečetla tak vtipnou a sarkastickou knihu. Nick je prostě bezkonkurenční postava, kterou nemůžu k žádné jiné přirovnat. Protože taková nejspíš ani neexistuje - anebo jsem se s ní ještě nesetkala. Sherrilyn kluka puberťáka vystihla dokonale. Jasně, nejsem kluk, takže netuším, co mají dospívající kluci v hlavě. Ale Sherrilyn o tom má hodně dobrou představu a... prostě vás dostane. Jednou, dvakrát, třikrát...

Sherrilyn je známá hlavně díky své úspěšné adult sérii Dark Hunters, která čítá více jak 20 dílů a dočkala se také svého manga zpracování. Chronicles of Nick má být desetidílná young adult prequel série, která se zaměřuje na dospívání Nicka. Jelikož jsem původní DH sérii nečetla a ještě dlouho bude trvat, než se k ní dostanu a než si ji vůbec přečtu, nemám nejmenší potuchy, co která postava z původní série vlastně v CON dělá, co je a co od ní můžu čekat. Ještě míň vím, co se vlastně z Nicka vyklube. A je to jenom dobře.

Protože takhle bláznivá kniha vás prostě chytne a nepustí. Když nebudete číst, budete uvažovat o tom, co se na dalších stránkách asi bude dít. Co za bláznivost si na vás Sherrilyn vymyslí. Co bude s Nickem. Co bude s tou hromadou postav, ve kterých prostě budete mít guláš. A budete uvažovat, kdo je přítel a kdo ne. Skvělá kniha. Možná nesedne úplně všem, ale já jsem z ní opravdu nadšená a Nicka jsem si hodně, vážně, vážně hodně, oblíbila.


--------------Reakce po dočtení knihy--------------
Bože, to byla naprostá šílenost!
2 likes · flag

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Infinity.
Sign In »

Quotes Petra Liked

Sherrilyn Kenyon
“I am a socially awkward mandork. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“(She grabbed him for a bear hug.)
Stop sexually harassing me, Mom. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Why are you talking to the King Loser Dork? You want to talk about ugly? Look at what he’s wearing. (Stone)
I like a man who takes fashion chances. It’s the mark of someone who lives by his own code. A rebel. A real lone wolf is a lot sexier than a pack animal who follows orders and can’t have an opinion unless someone else gives it to him. (Nekoda)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Don’t let the past ruin your future. (Acheron)
Meaning what, oh great Yoda? (Kyrian)
You take care of the kid. I’ll take care of your patrol tonight. I could use the target practice. (Acheron)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Where am I? (Nick)
Hospital. (Kyrian)
Really? No kidding? And here I thought I was at McDonald’s. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“You’re the only thing I’ve ever done right in my entire life and if anything ever happened to you, they’d have to dig two graves ‘cause I couldn’t live a single day without my baby beside me. (Cherise)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“It would have really cramped my future plans had I died. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Man, first I’m shot, now I’m going to be a friggin’ zombie. At this rate, I’ll never live to have my first date or a driver’s license. Ah, gah! I’ve come too far to die a predestrian virgin. Bubba, you can’t let me die…I only have seventeen more months and three days to my sixteenth birthday! (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Then why don’t you and Bubba have girlfriends? (Nick)
I don’t want the drama of it. After the last one burnt up all my clothes with my Jack Daniel’s Black Label collection and tried to decapitate me with my CDs, I decided I’d take a hiatus for a bit. (Mark)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“It’s four o’clock, guys. I’m going up to watch Oprah. Unless the shop catches fire or we’re under massive zombie invasion, I don’t exist for the next hour. On second thought, don’t bother me if it’s zombies – I’ll deal with them later. Today’s a special episode on how to make peace with people who piss you off. And I definitely need to find my Zen. (Bubba)
Your Zen’s shooting stuff, Bubba. Embrace your inner violence. (Mark)
Fine, then. My inner violence says I’ll cut your throat if you bother me until Oprah ends, so sod off. (Bubba)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“We don’t need your pity. We get along just fine without it and them other things too. You don’t need electronic crap to live. You know, people lived for thousands of years without it. There’s a big difference between stuff you want and stuff you need. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“I learned a long time ago not to judge people by what they look like, sound like, or by the clothes they wear. Just because a house is nice and shiny out front doesn’t mean it’s not rotting on the inside. (Kyrian)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“What are you? (Nick)
Completely perplexed. You remember everything that happened. (Acheron)
Yeah. Duh. Not like you’re going to forget the killer zombie stalkers and psyched-out kitchen staff. What kind of freak show is this? (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“How can this be your car? (Nick)
Well, I wrote a really big check that didn’t bounce to the dealer and then the most amazing thing happened…the salesman gave me the keys and let me take it home. It was like magic. (Acheron)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“What made you immortal? (Nick)
Really good DNA. (Acheron)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Not half as much as I’d miss me if you killed me. (He blinked like a girl and leaned against Ash’s shoulder.) Please don’t hurt me, Ash. Please. I don’t want to die while I’m still a virgin. At least let me get laid before you kill me – which according to my mom I can’t do until I’m married and I can’t do that until I finish college. So you have to wait a good ten years before you snuff me. Deal? (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“I don’t intimidate you at all, do I? (Acheron)
Well, when you chased me through Kyrian’s house, I did wet my pants a bit. Guess I’m not housebroken after all. My mom will be so disappointed after all she went through to potty train me. But once you let me live…your big mistake…now I know you think I’m too cute and fluffy to kill. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Is he a good boy? (Cherise)
No, Mom, he’s Satan incarnate. In fact, once it’s over, we’re going to get liquored up and tattooed, then find some cheap hos and have a good time with his trust fund. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Yes, he’s a good boy. Never been in trouble at school and he’s on the honor roll. Captain of the football team. All-around psycho serial killer who hides bodies in the fridge whenever his parents go out of town. (Nick)
I also eat babies for breakfast and torture small animals for fun. My therapist says I’m making real progress though. (Caleb)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Please don’t let it be another cop. I’m outta bail money. Wait a minute…I could sell you on eBay and make a killing. (Mark)
Not in my current condition. You’d have to sell Caleb or Madaug. I’m sure there’s someone willing to buy two perfectly good white boys. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Why you sleeping on the ground out here, Mr. Boy Human? The Simi don’t think this is a safe thing to do. Someone might think you dead and steal something or they could kill you. Maybe not if they think you dead already, but then again, people do weird things all the time – like killing dead people even though they’re dead. Is that overkill or is that just dumb? Never mind. So you should probably get up soon and not sleep here. Did you lose your bed? Or are you one of them special people who don’t have a bed but sleep outside? Some of them can be real nice. Some even offer the Simi drinks, but akri says I can’t have any ‘cause it’ll give me indigestion. Not like rubber does, but worse. So says akri. (Simi)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“What? (Nick)
You one of them humans can’t follow Simi speak. That’s okay. This is why the Simi don’t bother talking to most humans ‘cause, no offense, you all weird. Some of you even stupid. Real stupid. Like stump stupid. It’s the lack of hornays, I say. See, only really smart creatures have hornays…except for them moo moo cows – they not bright. But akri says there’s always an exception to every rule. So they would be the exception to the hornay one. But they taste really good so the Simi will forgive them for bringing down her bell curve of superior intellect over all the other nonhorned subspecies. (Simi”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Hmmm, I bet you’d be really cute with hornays. Not that you’re not cute right now, but you’re a bit young. You’re only what? Four in human years? Oh wait, that’s wrong, isn’t it? You ninety? (Simi)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“What planet are you from? Obviously Planet Insanity was missing a local, long-term resident.' (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“If you don’t live though and drop dead from it, can the Simi eat you? Akri says the Simi can’t eat no living people, but he never said no doubt them newly dead people. Maybe that’s why he don’t let me near them fresh dead. (Simi)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“What are you talking about? Are you for real? (Nick)
What do you mean? The Simi’s not turning invisible again, is she? Ooo, that would be bad. I promised akri I wouldn’t do that no more in public places. But sometimes the Simi can’t help it. Kind of like putting barbecue sauce on salads. It’s just mandatory and reflexive ‘cause you gots to kill the taste of the ick rabbit food. (Simi)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“We’ve got to get these guys to Bubba’s. Anyone got a clue how to do it? (Nick)
They gotta be breathing? (Simi)
Yes. (Nick and Caleb)
Well, pooh. That just takes all the fun out of it. (Simi)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Well, someone slap my butt and give me a hero cookie. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“I don’t know what game you and geek boy are playing, Gautier. But you get in my way as I leave and I’ll wipe my boots on your balls. (Brett)
Before he realized what was happening, Simi had taken Brett’s hand and squeezed it so hard Nick heard the bones break.)
Nick is a friend of the Simi’s. You threaten him and you make the Simi really unhappy and want to eat your head. Trust me, not something you want me to think about. Now go away mean person or the Simi will tell akri she don’t know what happened to you and your masticated form. Not that I like to lie, but there are deceptions to every rule. And you’re about to become one. Now get in there and be quiet. (Simi)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“The Simi gots some barbecue sauce in her bag. It kind of looks like blood if you squint at it the right way. And it don’t coagulate between your teeth like blood or give you them funky burps, not to mention it tastes a lot better too. Especially over that type A stuff. Bleh! I’d rather eat my shoes. But that O-flavored blood…yum! (She straightened and held one finger up in a gesture that strangely reminded him of Smokey the Bear.) And just remember, kids, three out of four demons all prefer barbecue sauce over hemoglobin. (Simi)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“You need to up your vocabulary, boy. You can’t walk around letting people think you’re stupid. Expand your horizons. Besides, it’s fun to call people names they have to look up to realize they’ve been insulted. (Mark)
Yeah, that’s a twofer there. You get away with it and then they’re twice as mad when they realize how bad you really insulted them. Especially if they mistake it for a compliment when you say it and thank you for it. (Bubba)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Good question. (Acheron)
I have a better one. How are we going to clean up this mess? (Kyrian)
Nah, mine’s even better. How do you hide a chainsaw in your locker at school? I’m thinking they’re not going to stop, and while the school has a strict no-weapons policy, I don’t think the plastic sporks in the cafeteria are going to do much to combat them. I need protection, man. Serious protection. (Nick)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“To infinity then. (Bubba)
What’s that mean? (Nick)
It’s something my dad used to say when I was a kid. To infinity, meaning you’d see something through to the end. (Bubba)
Infinity is never-ending. (Nick)
That’s right, which means you keep going and going no matter what happens or what obstacles you meet. Over, under, around or through. There’s always a way. And if you have to chase something to infinity, strap on your big-boy pants, hiking boots, and go. (Bubba)”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Far be it from me to ever let my common sense get in the way of my stupidity. I say we press on.”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Hey!" Caleb snapped as he realized Nick was about to lock him on the outside with their attackers. He pushed the door open and glared at him. "No man left behind."

Nick scoffed. "This aint' the army, boy. It's every man for himself. Fall behind. Get eaten”
Sherrilyn Kenyon, Infinity

Sherrilyn Kenyon
“Rule One, boy: shoot first then ask questions
Rulw Two, Double tap just for good measure. Better safe then sorry. -Bubba”
Sherrilyn Kenyon, Infinity


Reading Progress

04/16/2012 page 15
3.0% "Liiiike it!"
04/16/2012 page 89
19.0% "Bože, myslím, že potřebuju nějaké Dark Hunter spoilery... jinak mě to zabije."
04/16/2012 page 95
20.0% "Forget Liza and her store
that was usually frequented by little girls and their moms. He
wanted to work in Hot Woman Valhalla until he died of
testosterone poisoning."
04/16/2012 page 102
22.0% "Man, first I’m shot, now I’m going to be a friggin’ zombie. At this rate, I’ll never live to have my first date or a driver’s license. Ah, gah! I’ve come too far to die a pedestrian virgin."
04/16/2012 page 102
22.0% "Man, first I’m shot, now I’m going to be a friggin’ zombie. At this rate, I’ll never live to have my first date or a driver’s license. Ah, gah! I’ve come too far to die a pedestrian virgin."
04/16/2012 page 156
34.0% 7 comments
04/19/2012 page 400
86.0% "Někdy nevím, co se vlastně děje... to je jak na houpačce."
show 5 hidden updates…

Comments (showing 1-3 of 3) (3 new)

dateDown arrow    newest »

message 1: by Mischa (new)

Mischa Že bych si to pořídila, když je to teď na bd v takové slevě? :D


message 2: by Alča (new) - added it

Alča holky já vás miluju, vždycky se dozvím o nějaké super slevě přes goodreads :D


message 3: by Alča (new) - added it

Alča a recenze o tom že to je šílenost mě naprosto utvrdila v tom, že to potřebuju!!! :D


back to top