Danijel Brestovac's Reviews > Dialogues Concerning Natural Religion and The Natural History of Religion

Dialogues Concerning Natural Religion and The Natural History... by David Hume

​Str. 20-
"nič ni gotovega na svetu, niti slava niti blaginja. Bogovi

mečejo vse v zmedo; vsako stvar mešajo z njenim nasprotjem;

da vsi mi, zaradi naše nevednosti in negotovosti, plačamo za to

z več čaščenja in spoštovanja. " (EURIPID, Hecuba~956)

Str. 70- v tedanjem času je postalo jasno, da celotno kraljestvo religiozne vere lebdi nad razumom, je negotovo in podrejeno vsaki spremembi razpoloženja ter je nadalje odvisno od pričujočih slučajnih dogodkov.

Str. 75- prvotna religija je nastala predvsem zaradi bojazni pred bodočimi dogodki; in dokaj razumljivo je, da se ljudje ukvarjajo z idejami o nevidnih in neznanih silah, saj so pod pritiskom vsakovrstne turobne zaskrbljenosti........ ko se polasti duha panika, živahna domišljija še poveča strah; ta še poglobi mrak...

Str. 85- da vsakemu zločinu sledita kes in skrivnostna groza, ki duhu ne da miru ter poišče zatočišče v verskih obredih in ceremonijah ter spravnih daritvah napadenim.

Str. 97 (napisal Fran Jerman)- praznoverje, vraž​​evernost je tisti iracionalni moment, ki se mu po Humovem mnenju vdaja predvsem neuko ljudstvo, vendar pred njim niso imuni niti največji duhovi. S tipično razsvetljensko mislijo jo tudi zaključil svojo obravnavo zgodovine naravne regije: "NEVEDNOST JE MATI POBOŽNOSTI."

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Dialogues Concerning Natural Religion and The Natural History of Religion.

November 21, 2014 – Started Reading
November 21, 2014 – Shelved
November 23, 2014 –
page 44
17.19% "Str. 20-\n "nič ni gotovega na svetu, niti slava niti blaginja. Bogovi\n \n mečejo vse v zmedo; vsako stvar mešajo z njenim nasprotjem;\n \n da vsi mi, zaradi naše nevednosti in negotovosti, plačamo za to\n \n z več čaščenja in spoštovanja. " (EURIPID, Hecuba~956)"
November 23, 2014 – Finished Reading