Petr's Reviews > Tiché dny v Mixing Part

Tiché dny v Mixing Part by Erlend Loe

liked it

We have so much fun in Europe.

Ksakru, kdo to nezná, aspoň si to umí představit: dovolená rozloží rodinu, i když předtím vypadá všechno skoro v pořádku. Obzvlášť, když se jede do Mixing Part, tedy do Ga-Pa, kde Nina vidí jen věci hodné obdivu a Bror jen nácky. Neusnadňují jim to nijak zvlášť ani jejich tři děti, ani manželé Baderovi, u nichž si pronajali letní byt, a už vůbec jim to neusnadňuje Nigella Lawson, na kterou Bror myslí tak intenzivně, až začne Nina myslet na pana Badera. Ten je ovšem poblíž, zatímco Nigella je nedosažitelná - nebo ne? Koneckonců, jak dlouho trvá dostat se z Mnichova do Londýna? A jak dlouho trvá, než se vám dovolená zbortí natolik, že se od sebe v rámci rekreačního střediska rozstěhujete a dohodnete si střídavou péči o děti?

Byla by to v podstatě strašná blbina, kdyby Erlend Loe neuměl tak dobře psát. Fakta o Finsku se mi líbila víc, ale tohle taky vůbec není zlé. Autor nějakým zázrakem dosáhl toho, že Tiché dny nejsou ani komedie, ani melodrama, ani postmoderní samoúčelnost. Má dar dívat se na svět jaksi o kousek vedle, posunutě: jako když Bob Dylan zpívá pod tónem a trochu to rve uši a trochu je to krása a rozhodně to je zbrusu nová zkušenost v tomto světě, kde je nových zkušeností tak málo. Dokázali byste - troufli byste si - napsat úplně originální knihu o rodinné dovolené v Německu? Potíž je v tom, že tato metoda nemůže fungovat věčně. Loe sice tvrdí, že se Tiché dny nepodobají ničemu z toho, co dosud napsal, ale pravda to tak docela není a ten patent se zpíváním pod tónem mu jednou přestane fungovat, neboť falešný nápěv se stane novou kanonickou melodií. Nebo ne?

Jednu ukázku dialogu jsem už napsal do anotace, přidám další:

Nino, začal jsem si psát seznam lidí, které známe a kteří dostali rakovinu, chceš se podívat?
Klidně.
Rozdělil jsem je do tří kolonek.
O.K.
Jedna kolonka pro ty, co jsou mrtví, jedna pro ty, co přežili, a jedna pro ty, u kterých se ještě uvidí, jestli to zvládnou, nebo ne.
Jasně.
Není to snadná práce, nemysli si.
Ne, to si nemyslím.
Za prvé to je emočně vyčerpávající a není snadné si na všechny vzpomenout. Zdá se mi, že rakovinu mají všichni do jednoho.

Celý text je z větší části v dialogu, což je jistě záměrné, uvažování Brora Telemanna, jednoho ze dvou hlavních hrdinů, se stále točí kolem divadla, vždyť mu autor také přisoudil profesi dramaturga Národního divadla; a Bror se snaží napsat divadelní hru (stejně jako se hrdina Faktů o Finsku snaží napsat propagační brožuru). Ostatně Tiché dny si o inscenaci jen říkají.

Hele, tenhle Loe... už zas dost dost dobrý, vážně.

Sign into Goodreads to see if any of your friends have read Tiché dny v Mixing Part.

June 18, 2010 – Started Reading
June 18, 2010 – Shelved