Maciek’s review of Watership Down (Watership Down, #1) > Likes and Comments

82 likes · 
Comments Showing 1-50 of 55 (55 new)    post a comment »

message 1: by Beata (new)

Beata R wow, the elusive, five-star rating! This is big.


message 2: by Maciek (new)

Maciek I loved it! I rarely give 5 stars, but I really enjoyed it and felt it was a proper rating for this book. I didn't think that it would appeal to me, but it did and I'm very glad that I picked it up. :)


message 3: by Aubrey (new)

Aubrey Oh I am very much looking forward to your review of this.


message 4: by Beata (new)

Beata R I also very rarely give that rating, unless something has really blown me away (e.g. Invisible Man, The Magus). I wait impatiently for the next book to make me feel that way!


message 5: by Kris (new)

Kris Oh hooray!!!! 5 stars. :)


message 6: by Maciek (new)

Maciek Thank you, Aubrey! I promise to have it up soon. :)


message 7: by Maciek (new)

Maciek Beata wrote: "I also very rarely give that rating, unless something has really blown me away (e.g. Invisible Man, The Magus). I wait impatiently for the next book to make me feel that way!"

I loved Invisible Man. I enjoyed The Magus, but it was not a 5-star experience for me. I also can't wait till my next 5 star experience!


message 8: by Maciek (new)

Maciek Kris wrote: "Oh hooray!!!! 5 stars. :)"

Thank you, Kris! :) Now we're both fans of this great book!


message 9: by Beata (new)

Beata R Well, Lonesome Dove is on my list...I have high hopes for that one.


message 10: by Beata (new)

Beata R P.S. I'm very curious to see what you think of Middlesex. How do you get all those English books in Poland? DL onto a Kindle?


message 11: by Maciek (new)

Maciek Lonesome Dove is excellent and I think you'll enjoy it, Beata.


message 12: by Maciek (new)

Maciek I'm lucky to find some used ones, and I read the rest on a Kindle which is a lifesaver. :)


message 13: by Beata (new)

Beata R Well, thank goodness! Czy bys powiedzial, ze w Polsce jest kultywowana kultura czytania? Ciekawa jestem, bo tak jak mi rodzice opowiadali o Polsce, to kazdy byl o wiele bardziej rozwiniety kulturowo niz tu w Kanadzie. (Mowia czesto, ze Kanadyjczycy to "cwoki.") Ciekawa jestem, na ile to prawde, a na ile sobie wyobrazaja Polske z mlodosci/dawnych lat.


message 14: by Beata (new)

Beata R *prawda


message 15: by Maciek (new)

Maciek Podejrzewam że tak 50/50. Uważam że dawniej (tak ze 30,40 lat temu) poziom edukacji w Polsce był zupełnie inny (pomimo panującej komuny - a może właśnie przez nią?), bardziej rygorystyczny i dokładny. Dzisiaj uczniom jest np. znacznie łatwiej przejść z klasy do klasy a nawet zdać maturę nie znając większości lektur. Kiedyś na maturze ustnej z języka polskiego losowało się pytania, a dziś wystarczy przygotować prezentację na wybrany temat i o nim opowiedzieć.

Podejrzewam że to rozwinięcie kulturowe o którym opowiadają Twoi rodzice wynika także w dużej mierze z tego że kraj był praktycznie zamknięty na zachód - ludzie musieli sami tworzyć swoją kulturę i rozrywkę bez powielania wzorców. Co ciekawe literatura była dostępna (oczywiście z wyłączeniem tej otwarcie krytykującej system sowiecki), a książki były tanie - podejrzewam że dla wielu ludzi dodatkowy smaczek stanowiło to że o ile otwarcie wszelka krytyka partii i rządu była zabroniona i cenzurowana, tak cenzorzy nie mieli problemu z akceptacją tej samej krytyki ale na marsie - vide popularność literatury s-f domowej i ze wschodu.

Uważam że traktowanie zarówno wszystkich Polaków jak i Kanadyjczyków jako monolit jest błędem - i tu i tu znajdą się osoby które czytają całą masę książek, jak i te które nie czytają wcale. Istnieją polskie portale czytelnicze (np. Biblionetka.pl) które zrzeszają miłośników wszelkiej literatury, lecz są także tacy którzy wcale po książkę nie sięgają i nie zamierzają. Czytałem jakiś czas temu artykuł z którego wynikało że Polacy kupują coraz mniej książek - lecz powodem tego mogą być naprawdę wysokie ceny, co dużą część ludzi kieruje prosto do bibliotek.


message 16: by Beata (new)

Beata R Tak, ciekawe stwierdzenie. Tez nie uwazam, ze traktowanie ludzi jako monolit to jest sensowne. Moze wyjasnie skad padlo to pytanie. W domu, wychowalam sie raczej w kulturze "mitu" o Polsce- przeciez nigdy tam nie mieszkalam. Rodzice cala dusza, nawet po tylu latach, sa nadal myslami i uczuciami w rodowitym kraju. Dlatego ciekawa jestem, co sie naprawde sprawdza w rzeczywistosci, i co sie stalo mitem emigracyjnym. Bywalam juz pare razy w Polsce, ale oczywscie, to nie wystarczy, aby doglebnie doznac mentalnosc Polakow. Dlatego czesto szukam porownan, miedzy Polska tutejsza a Polska mitu. Czesto, oczywiscie nie ma na to prostych odpowiedzi.


message 17: by Beata (new)

Beata R Z innej beczki, ciekawa jestem, jak wykorzystujesz swietna znajomosc jezyka angielskiego?


message 18: by Maciek (new)

Maciek Bardzo interesujące są takie porówniania. Z ciekawości, kiedy rodzice wyemigrowali - i czemu? Oczywiście nie musisz odpowiadać jeśli nie chcesz. Ciekawi mnie to gdyż różni ludzie emigrują z różnych powodów - represje polityczne, brak pracy, albo zwykła chęć zmiany swojego życia i spróbowania czegoś innego. Zależnie od powodu opinia o kraju ojczystym będzie różna - zmuszeni do emigracji przez rząd (co zdarzało sięw Polsce lat 80tych) będą wspominać ojczyznę inaczej niż Ci którzy wyjechali z niej bardziej dobrowolnie - w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszego życia. Pierwsi mogą traktować kraj z sentymentem i pewnego rodzaju miłością, a drudzy mniej - mając wręcz żal do kraju i żyjąc w przekonaniu że ich zawiódł i nie dał tego czym obywatele innych państw cieszą się na codzień. Czy byłaś kiedyś w Polsce?


message 19: by Maciek (new)

Maciek Niedawno skończyłem studia filologiczne na wydziale Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Trochę tłumaczyłem na studiach, ale z racji formy tego zawodu nie jest to raczej stała praca - obecnie głównie hobbystycznie pisuję tu recenzje powieści. Czy uda mi się moje zainteresowania wykorzystać profesjonalnie? Nie wiem, ale mam nadzieję że tak. :)


message 20: by Beata (new)

Beata R Czesc,

Owszem, bylam w Polsce piec razy. Zaczelo to sie od koloni z moja trudna kuzynka. Na koloniach nazywano mnie amerykanka, chociaz tez jestem polka i w ogole nie pochodze z USA. Generalnie, to odczulam od rowiesnikow na kolonii mieszanke nieufnosci i zazdrosci, czego w ogole nie rozumialam. Ostatni raz bylam w Polsce w 2008 roku, w Warszawie, tam mam rodzine. Rodzice wyjechali z Polski oryginalnie za praca, pod koniec lat siedemdziesatych. Osiedlili sie w Nigerii, gdzie ojciec pracowal jako inzynier. Planowali wrocic do polski po paru latach pracy i tam zostac, lecz, zmienili zdanie gdy wybuchl stan wojenny. I tak sie uksztaltowal i moj los, poczucie lacznosci z Polska, i tez brak pelnego zrozumienia, z kad pochodze. Skomplikowana to rzecz.


message 21: by Beata (new)

Beata R W sumie, umiejetne pisanie recenzja to sztuka i bardzo fajne hobby. Z ciekawoscia je czytam. Mam nadzieje, ze ci sie uda wykorzystac te zdolnosc w zyciu profesjonalnym. Znajomosc angielskiego otwiera wiele drzwi, a wiec masz wiele mozliwosci przed soba. Czy masz plany zostac w Polsce? Wiem ze wielu wyjechalo za praca do Wielkej Brytanii, chociaz wielu tez wraca po paru latach. Z drugiej strony, widze tez mnowsto inicjatywy wsrod mlodego pokolenia aby tworzyc sobie mozliwosci we wlasnym kraju. Ciekawe to czasy dla Polski, choc skomplikowane.


message 22: by Maciek (new)

Maciek Historie emigrantów zawsze bardzo mnie interesowały, i dziękuję za podzielenie się swoją. Podejrzewam że dzieci na tej kolonii mogły faktycznie wziąć Cię za Amerykankę i z tego powodu traktować inaczej. Amerykanie cieszą się różną opinią na całym świecie, a w krajach Europy wschodniej i środkowej chyba wciąż jest sporo ludzi z dozą nieufności/antypatii do Ameryki. Podejrzewam że uczucie powiązania z krajem z którego się wyjechało lub z którego przyjechali nasi rodzice jest silne u ludzi mieszkających w Ameryce, Australii, Kanadzie - znajomi Amerykanie interesują się przeszłością swoich przodków i są dumni ze swoich Europejskich korzeni.
Moi rodzice pojechali na wycieczkę morską statkiem niedługo przed wybuchem stanu wojennego, czasu gdy wielu szukało możliwości ucieczki z państwa komunistycznego. Wspominali jak pasażerowie masowo uciekali do obcych krajów - Turcji, Bułgarii, Grecji.


message 23: by Maciek (new)

Maciek Dziękuję :) W Polsce znajomość angielskiego znacznie pomaga w znalezieniu pracy, lecz profesjonalna stycznośc z tym językiem jest ograniczona wciąż do tłumaczeń/nauczania. Pisanie dla wydawnict/czasopism/gazet jest oczywiście możliwe dzięki internetowi, ale jest to nisza bardzo mała i nie znam osobiście żadnej osoby która by się tym zajmowała, gdyż w krajach anglojęzycznych jest zwykle dość chętnych do takiego zawodu.
Możliwość wyjazdu z Polski zawsze korci - jak mówisz wielu Polaków wyjechało za pracą do Wielkiej Brytanii, i spora część została na stałe. Część jednak wróćiła i rozpoczęła własne interesy. Nie wyobrażam sobie wyjechania z kraju tylko i wyłącznie w celach robotniczych - chęć spróbowania innego życia i innych kultur jak najbardziej. Polska jest krajem w którym się urodziłem i wychowałem - nie jestem jednak do niej przywiązany sznurem. Ciężko mi powiedzieć czy zostanę czy wyjadę - jeśli trafiłaby się możliwość choćby tymczasowego wyjazdu np. do USA lub Kanady pewnie z chęcią podjąłbym sięgo, właśnie po to by zobaczyć jak się tam żyje.
Tak naprawdę w Polsce zawsze są ciekawe czasy. Ten kraj zniknął z map na ponad 100 lat, by odrodzić się na nowo. Jeśli historia nas czegoś uczy to tego że Polacy zawsze jakoś sobie poradzą, tu, tam, wszędzie.


message 24: by Dustin (new)

Dustin Yayy, I'm so happy to see a 5 star rating from you, Maciek!! I'm glad you loved it, my friend!


message 25: by Maciek (new)

Maciek Thank you, Dustin! :) You should read it, too!


message 26: by Dustin (new)

Dustin You're most welcome! I really want to read it, it's been on my "to-read" shelf for awhile now.. Have you read Shardik?


message 27: by Maciek (new)

Maciek Not yet, but I want to - I want to read more of his work. Please read it soon - I think you'd enjoy it very much. :)


message 28: by Dustin (new)

Dustin I can certainly try, I just don't when. I really liked Shardik a lot, too. He's a good writer!


message 29: by Chrissie (new)

Chrissie the Reformed Book Hoarder I had a hard time getting into the book. I put it down after 3 chapters, and I guess I've already forgotten about it. But this 5-star rating makes me want to plow through my stack of unfinished books...


message 30: by Maciek (new)

Maciek I hope that you'll enjoy it just as much as I did, Chrisie! It's a specific book, which really grew on me as I read it, and I ended up having to give it a full 5 star rating - I enjoyed it so much.


message 31: by Cameron (new)

Cameron Mitchell I started off this one wondering how I could enjoy a book about rabbits... Ended up loving it!


message 32: by Maciek (new)

Maciek Haha, me too, Cameron! It is a great book for readers of all ages.


message 33: by Cameron (new)

Cameron Mitchell Indeed it is


message 34: by Kelley (new)

Kelley This is one of my all-time favorite books! I read it way back in high school and still love it! I didn't realize all of the back story that went with it, thank you for sharing that story!


message 35: by Aloha (new)

Aloha Love your background info. On the book and rabbit science. I'm going to check this book out this week for Aloha Jr. To read this summer.


message 36: by Margitte (new)

Margitte Thanks for a brilliant review, Maciek. It reads like a sotry in itself and you have thoroughly convinced me to buy this book. Five stars for your review!


message 37: by Ema (new)

Ema Ha ha, rabbits with personalities, listening to stories... sounds intriguing! It's a rare thing to see 5 stars from you, so it means something. Maybe you need to still have the child preserved inside you to be able to enjoy this novel (and I like to read on a remote bench in the park, too).


message 38: by Maciek (new)

Maciek Kelley wrote: "This is one of my all-time favorite books! I read it way back in high school and still love it! I didn't realize all of the back story that went with it, thank you for sharing that story!"

Thank you, Kelley - glad you liked it! It was a delight to read and find out all these things.


message 39: by Maciek (new)

Maciek Aloha wrote: "Love your background info. On the book and rabbit science. I'm going to check this book out this week for Aloha Jr. To read this summer."

Thank you! This is definitely a book which Aloha Jr. would enjoy. She is very smart and I'm sure she'll appreciate it!


message 40: by Maciek (new)

Maciek Margitte wrote: "Thanks for a brilliant review, Maciek. It reads like a sotry in itself and you have thoroughly convinced me to buy this book. Five stars for your review!"

Thank you so much, Margitte! I really wanted to do this book justice as I enjoyed it so much, and your words are a pleasure to hear. :) I hope that you will enjoy Watership Down as much as I did - it's truly a beautiful book!


message 41: by Maciek (new)

Maciek Ema wrote: "Ha ha, rabbits with personalities, listening to stories... sounds intriguing! It's a rare thing to see 5 stars from you, so it means something. Maybe you need to still have the child preserved ins..."

Thank you, Ema! I think I do. I think you'd also enjoy it - and reading in the park is the best! :)


message 42: by Char (last edited Jul 19, 2013 06:35AM) (new)

Char Fantastic review, Maciek!

Believe it or not, I read this book with my high school English class, which was a very long time ago. In no way is this considered a children's book here!
I still have my paperback of the book though. Your review makes me want to pick it up and read it again. :)


message 43: by Forrest (new)

Forrest An outstanding review of an outstanding book. The historical context you provide has increased the stature of the book in my eyes! I might have to go back for a re-read soon.


message 44: by Maciek (new)

Maciek Charlene wrote: "Fantastic review, Maciek!

Believe it or not, I read this book with my high school English class, which was a very long time ago. In no way is this considered a children's book here!
I still have my paperback of the book though. Your review makes me want to pick it up and read it again. :)"


Thank you, Charlene! I know that it's required reading in certain schools and I wish it had been in mine. I am so glad I finally read it and I do hope that you will choose to read it again - it's worth it! :)


message 45: by Maciek (new)

Maciek Forrest wrote: "An outstanding review of an outstanding book. The historical context you provide has increased the stature of the book in my eyes! I might have to go back for a re-read soon."

Thank you, Forrest, for your kind words! I do love how this book came into being - as a story a father told to his two little girls, and then struggled to publish. I also hope that you will find time to read it again - I do think it's worth it! I myself will certainly do that.


message 46: by Aaron (new)

Aaron  J. Clark Your reviews just blow me away, man. So thorough, "accurate", long yet succinct.


message 47: by Maciek (new)

Maciek Thank you, Aaron! I'm flattered. :)


message 48: by Nhoa (new)

Nhoa A great review that lives up to an amazing book. Thank you Maciek for sharing!


message 49: by Maciek (new)

Maciek Thank you, Nhoa! I'm very glad that you enjoyed the book! :)


message 50: by Mark (new)

Mark Wow, this was a massively prodigious Smaug the dragon sized review. Well done!


« previous 1
back to top