Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Yeşil Peri Gecesi” as Want to Read:
Yeşil Peri Gecesi
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Yeşil Peri Gecesi

4.21  ·  Rating details ·  532 Ratings  ·  55 Reviews
Ayfer Tunç'tan bugünün romanı.

Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikâyesidir Yeşil Peri Gecesi. Modern toplumun ikiyüzlülüğüne, geleneklerin, alışkanlıkların zorbalığına direnen, "farkına varmış" ve bu nedenle acı çeken bir kadının, annesiyle hesaplaşamayan bir kız çocuğunun, okuyanı raha
...more
Paperback, 463 pages
Published 2010 by Can Yayınları
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Yeşil Peri Gecesi, please sign up.

Be the first to ask a question about Yeşil Peri Gecesi

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Sine
Mar 09, 2013 rated it it was amazing  ·  review of another edition
ayfer tunç'un kurgu yaptığı gibi herhangi bir şey yapabilseydim bambaşka bir insan olurdum sanırım. şebnem'in ağzından dinlediğimiz kendi hikayesini baştan, sondan, ortadan anlatmasına rağmen hiç yormadan ve inanılmaz bağlantılı bir kurguyla o kadar güzel götürüyor ki, hikayeden bağımsız sırf bunun için bile beş yıldızı hak ediyor. bir yandan da bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi'nin sinyali verilmiş (yine kurgu anlamında).

hikayesine gelince, bence zaten sırf kapak kızı eksik
...more
Ahmed
Sep 10, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
ما الذي يمكن أن تخسره هذه السيدة؟
يتبادر السؤال الي ذهنك مع كل صفحة تقرأها من هذه الرواية.
هذه المرأة الاربعينية التي مازالت جميلة ماذا يمكن ان تخسر ايضا؟
فحياتها مجموعة من الانهيارات المتتالية وكأنها تسقط الي ما لا نهاية.
من الغباء تحدي مرأة بهذه المواصفات،فهي خبيرة في تدمير الذات وليس من الصعب عليها ان تسحبك معها الي الاسفل،ان تدمر المعبد علي رأس الجميع،حتي وإن كان هذا اخر ماستفعله في حياتها التعيسة.
قد تكون ذكية وجميلة لكن ذلك لن يشفع لك إذا لم تكمل دراستك الثانوية.
هل من الممكن ان تضطرك الحياة إلي
...more
Şahika
Nov 29, 2012 rated it really liked it
Güzel yazılmış, zengin bir dil kullanılmış, özellikle ikinci yarısı çok sürükleyiciydi.

Ama dram düzeyi biraz yüksekti ve bir kadının kendi bedenini bir silaha dönüştürmesindeki kayıtsızlığı gerçekçi bulmadım, başkarakterle empati kuramadım.
Çavlan
Jun 15, 2014 rated it really liked it
Çok bildik, popüler edebiyatta ve magazinde sık sık işlenen, bana biraz fazla arabeskçe gelen bir konuyu alıp, asla beklemediğim bir açıdan işlemiş, popüler kültürü zehir zemberek eleştirmek için popüler kültürün kendisini bir silah olarak kullanmış Ayfer Tunç. Romanın kahramanı, ismi hiç geçmeyen anlatıcı kadın, Tunç'un ilk romanı Kapak Kızı'nda doğmuş aslında, fakat daha çok nesnesiymiş Kapak Kızı'nın, hakkında bolca konuşturuyor, sayesinde pek çok yüzleşme gerçekleşiyor, ama kendisi hiç ortay ...more
Beyza
Jan 09, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: favorites
"Gökyüzü gibi bir şey şu çocukluk / Hiçbir yere gitmiyor" dizesi ile başlayıp "Korkuyorum yaşamaktan ki çok güzel" dizesi ile biten bir kitaptı benim için. Ama her Ayfer Tunç okuduğumda hissettiğim gibi, gerçekten bir kitap mıydı, hayatın kendisi miydi emin değilim yine. Bu kadar gerçek olmasının nedenini biliyorum ama: kitaptan taşan duygular. Kitaptan taşan ve içinizde bir yerlerde karşılığını bulan, sadece adını bile bilmediğiniz roman karakterinin değil, sizin de çok derinlerde yaşadığınızı ...more
Serap Kazancı
Mar 07, 2017 rated it it was amazing
Şebnem’in hikayesini anlatıyor bu kitap. Öyle ki çok güzel bir kadının çocuğu Şebnem. Güzel kadının ve bir zamanlar çok yakışıklı bir babanın tek çocuğu. Sonrası bambaşka. Kendi hep güzel tercihleri başka. Babasının kazası, annesinin gidişi, et beni, saçlarının kısacık kesilmesi, Ali, Gün, Kubi, Phoenix, Osman, ayakkabıya bırakılan tebeşir izi, Teoman, Uluçmüdür ve güpgüzel cümlelere eklenmiş şiirler… Şebnem’in görmedim duymadım bilmiyorum diyenlere kendini anlatma hikayesi.
Nergis
Nov 03, 2016 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Çok sevdim. Hiç sevmedim. Ama çok sevdim! Lütfen okuyun, anlamaya calışın. :(
Sinem
Nov 24, 2013 rated it it was amazing
Kapak Kızıyla üst üste okuyunca değişik bir etkisi oluyor. Kapak Kızı'nda yan karakter-ana olay olan kişinin yani Şebnem'in ağzından yazılmış Yeşil Peri Gecesi.

Kapak Kızı'nı okurken Şebnem'i trajik bir olay sonucu darmadağın olan hayatı yüzünden çevresinden intikam almak isteyen sıradan bir kadın olarak düşünmüştüm. Yeşil Peri Gecesi'nde hayatımda okuduğum içgörüsü, farkındalığı en yüksek karakter olarak karşıma çıktı.

Olay örgüsü çok muhteşem, her şeyi Şebnem'in ağzından dinliyor olmak çok güze
...more
G
Jan 11, 2015 rated it it was amazing
Şükela ;)
Oya Çetin Kuzum
Jan 24, 2015 rated it it was amazing
Shelves: library
Kitabın oldukça içten ve vurucu bir anlatımı var. Özellikle Kapak Kızı ile yarattığı kontrast etkileyici.
http://lemonreads.blogspot.com.tr/201...
M. Özgür
Mar 08, 2013 rated it it was amazing
Shelves: türk-edebiyatı
Gerek konusu, gerekse seçilen kelimeleri açısından çarpıcı, sürükleyici ve edebi değeri yüksek bir kitap. Önce "Kapak Kızı", hemen peşine de ara vermeden bu kitap okunmalı; ben Kapak Kızı'nı okurken, aynı anda bu romana da başlamıştım, o da ayrı bir tat verdi.
"Kapak Kızı" kitabında olayların merkezinde bulunan, hep konuşulan ve merak edilen ama kendisi bir şekilde arz-ı endam etmeyen Şebnem, bu kitapta olayları birinci ağızdan kendisi anlatıyor.
Yazar, yarattığı karakterler ve yaşanan olaylar üze
...more
Nicko D
Dec 28, 2014 rated it it was amazing
Забравил съм да пиша ревю за тази страхотна книга, която за мен е едно от най-добрите съвременни творения. Обожавам турски автори и "Нощта на Зелената фея" от Айфер Тунч ми е абсолютен фаворит сред памуци, шафаци и т.н. Не знам дали защото бях в такова настроение, когато четох книгата, но в декемврийско време след раздяла да четеш за студен Истанбул и самотници е просто удар в десятката. Тунч е страхотен разказвач, уверих се в това благодарение и на познанството ми с нея.
Блестяща драма, страхотн
...more
enlightenight
Tam ağlamaya ihtiyacım olan bir zamanda okudum, her ne kadar kızın sürekli ve sürekli ve sürekli kaybetmesine artık dayanamayıp YETER desem de, babasıyla olan kısımlara ağladığımı inkar etmiyorum. Ama kalan kısmı pek sarmadı beni işin açıkçası, tabii ben ismi görünce direkt Absinthe değil de gerçekten peri falan bekledim ondan da olabilir.

Ay ama içim şişti wroah. Muhterem zat bekledim kitabın her yerinde. Olmamış.
MissElla
Mar 30, 2015 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Bilmediğiniz hiçbirşey yok kitapta fakat öyle usta bir dille anlatılmış, kurgunun içinde eleştriler öyle yerinde olmuş ki çarpılıyorsunuz, öfkeleniyorsunuz,üzülüyorsunuz,ağlıyorsunuz ve bir sızı kalıyor içinizde kitap bittiğinde, asla iyileşmeyecek
Laila
Jul 12, 2017 rated it really liked it
Yeşil Peri Gecesi...

Ayfer Tunç, zor bir kurguyu sıkmadan, boğmadan, alnının akıyla anlatmış. Bir solukta okunuyor. Olaylar sarmal bir kurguyla ilerliyor. Öyküye farklı açılardan girip ilerledikçe olayları kafanızda oturttukça bazen isyan ediyor, bazen duygulanıyorsunuz.

Karamsar bir ruh hali içindeyseniz başlamamanız gereken bir kitap.

Gelelim yerimi koyduğum noktalara


#1 "Yaşamak ağzında tuttuğu kendi kuyruğunun peşinde koşan zavallı bir köpek olmak varmış.
Zaten dünya da yuvarlakmış, başladığı
...more
Şenay Çorbacı
Aug 28, 2017 rated it it was amazing
Çok beğendim; kurgu, karakterler, şiirler, şarkılar, gerçekler mutlaka okuyun mutlaka
Ayşe A.
rap'ten niye hoşlanmıyorsam bu kitaptan da o yüzden hoşlanmadım.
biraz klasik kafalıyım, roman roman gibi, şarkı şarkı gibi olmalı. rap müzik için zamanında "tek bir melodiyle 25 ayrı cümle kuruyor, millet söyledikleri çok anlamlı diye ayılıp bayılıyor, anlamlı cümle duymak istesem şiir okurum" demiştim. bu kitap için de aynısını düşünüyorum, her paragrafta bir sosyal mesaj almak isteseydim gider sosyoloji kitabı okurdum. (bu demek değil ki ben şiir okumuyorum, sosyoloji okumuyorum, ikisini de ço
...more
Deniz
Apr 12, 2013 rated it it was amazing
Kapak Kızı'nda tanıma şansı bulamadığımız gizemli ve çekici Şebnem'in hayatıyla ilgili bütün merak ettiğimiz ayrıntıları Yeşil Peri Gecesi'nde kendinden dinliyoruz. Kitabın yazım tarzı kadar kurgusu da mükemmel, Şebnem'in sorunlu çocukluğu yüzünden çarpıklaşmış duygu ve düşüncelerini çözümlüyoruz derken hiç beklemediğiniz olaylar oluyor, öykü sıkıcılaşmıyor. Türk'lüğünü kaybetmeden modern olabilmiş bir roman,ne arabesk ne de karaktersiz, tam tadında.

Kapak Kızı'nı okumadıysanız onunla başlamanızı
...more
Can Küçükyılmaz
Jun 19, 2015 rated it it was amazing
Ayfer Tunç'u ilk kez Dünya Ağrısı kitabı ile askerde tanımıştım. İyi ki tanımışım. O kitabı da çok sevmiştim ama bence Yeşil Peri Gecesi çok daha iyi bir kitap. Kitabı düz bir çizgide yazmak yerine bölüm bölüm gelecek ve geçmiş arasında gitmesi çok daha akıcı olmuş. İkinci yeni alıntılarını da ben çok sevdim. Edebiyat zaten kaybedenlerin hikayesi değil midir? İktidarın hikayesi edebiyat değil tarihtir.
Kayra
Nov 17, 2015 rated it it was ok
Shelves: incomplete
Yeşil peri gecesinde baş karakter susmuyor, bir sivrisinek gibi (nerdeyse ortasına geldim) vızıldayarak bizi ayrıntılara boğarak susmuyor! Şimdi karakter böyle diyebilirsiniz, ama hayır yazarımız Ayfer Tunç böyle yazıyor; kalabalık düşünceler, yorucu ayrıntılar... Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihini de bu sebeple yarım bırakmıştım... Bunun da sonu aynı oldu ne yazık ki...
Dilektunbar
Apr 21, 2015 rated it really liked it
hayatımızın içinde olan bi hikayeyi yalın ama bi okadarda etkileyici anlatmış yazar çok çok beğendim
Yalçın Buz
Dec 17, 2016 rated it it was amazing
Keşke bu kadar güzel anlatmasaydı insanlığın seviyesinin ne kadar diplerde olduğunu.
Burak Alparslan
Mar 26, 2016 rated it really liked it
Kurgulanisi, bol bol şiir ile ingmar bergman alıntıları ve gondermleriyle başarılı bir kitap. Modern dünya eleştirileri de ekstrası
Pera
Jul 05, 2014 rated it it was amazing
Shelves: favoriler
Dediğim çıkmıştı.Yüzüm gülüyordu.Yüzüm aşktan gülüyordu.

Hiç unutmayacağım bu kitabı.
Ekim
Jul 10, 2017 rated it it was amazing
Uzun zamandır okuduğum açık ara en iyi eser. Ne kadar seviniyorum böyle tembellikler ettiğime. Daha ne canım kitaplar var böyle kim bilir okumadığım. Nasıl anlatayım nasıl aşık olduğumu bu kitaba bilmem ki. Ben en iyisi altını çizdiğim onlarca alıntıdan birkaçını bırakayım buraya. Siz anlayın nasıl bir güzellik gizli burada.

"Benim için Ali hayatın tamamını kapsıyordu. Ama Ali için ben hayatın kapsadığı küçük bir şeydim.

Yine hem nefretin hem arzunun nesnesiydim. Arzu bana can veriyor, nefret ca
...more
Sevgican
Aug 26, 2017 rated it it was amazing
Elimden neredeyse hic dusurmeden okudugum, okurken kendimi, hayatimi, cocuklugumu, adalet ve magduriyet kavramlarini sorguladigim harika bir romandi. Bitirdikten sonra, simdi ben ne okuyacagim? hissi sardi beni. Ustune ne okusam bu tadi alamayacakmisim gibi.
Ci
Jul 16, 2017 rated it liked it
《绿仙子之夜》
DenizD.
Sep 25, 2015 rated it really liked it
Shelves: roman
Ayfer Tunç'un daha önceden "Aziz Bey Hadisesi"ni okuduğumdan ve anlatım diline ve karakter ayrıntılarına kendimi kaptırdığımdan; kitabın, arka kapaktaki tanıtıcı yazıdan daha fazlasını vereceğini tahmin ediyordum. (Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikayesidir...)
Kitaptan koptuğum noktalardan biri karakterin fiziksel güzelliğinin sürekli gözümüze sokulması ve akabinde bende yarattığı bıkkınlıktı. (çok güzelim,
...more
Begüm Saçak
Jan 11, 2014 rated it really liked it
Shelves: turkish-books
Yazarin anlatimina ve insanlarin farkli cikmazlarini ustalikla anlatabilmesine bayildim. Belli ki cok yetenekli bir yazar. Dort yildiz vermemin nedenlerinden biri yazarin bazi yerlerde kendini tekrarlamasi mesela bir seye ornek verirken elli birbirine benzeyen nesneyi ya da duyguyu arda arda siralamasi hos olmaktan cok goze batiyor. Ayrica kitabin basligini cokca kullaniyor kitabin cesitli yerlerinde, kendim sahsen bundan hoslanmiyorum yazar dedigin kitabin asil ismini bi kez kullanmali (bence). ...more
Ece
Apr 01, 2015 rated it really liked it  ·  review of another edition
"Ahlaksız denince ne anlıyorsa bütün bir toplum, onun ta kendisiydim." "... Olamadım değil. Olmadım. Ben inadına çıkmaz yollara, uçurumlara sürdüm atımı." İnsan yüreğinin kolay kaldıramayacağı türden bu hikayeyi nasıl bu kadar gerçekçi ve samimi duygularla sanki sizinle dertleşir gibi dile getirmiş Ayfer Tunç? Hem de bir dolu ayrıntılarla.. Evet bu kitapta kırgınlıklar, kötü şeyler var ama bu acıklı hikayeler arasında hayatın akışındaki envai çeşit yemekler, içecekler, parfümler, kokular, markal ...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Yürümek
 • Sinek Isırıklarının Müellifi
 • Yüksek Topuklar
 • Erguvan Kapısı
 • Her Temas İz Bırakır
 • Peri Gazozu
 • Olduğu Kadar Güzeldik
 • They Burn the Thistles (İnce Memed, #2)
 • Bu Kitabı Çalın
 • Korkuyu Beklerken
 • Aile Çay Bahçesi
 • Havada Bulut
 • Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz
 • Peruk Gibi Hüzünlü
2837098
Ayfer Tunç was born in Adapazari in 1964. She graduated from the Istanbul University Faculty of Political Sciences. During her university years, she wrote many articles for various literature, culture and art magazines. In 1989, she participated in the Yunus Nadi Short Story Competition organized by the daily Cumhuriyet newspaper. Her short story titled Saklı (Hidden) received the first prize. Bet ...more
More about Ayfer Tunç...

Share This Book

No trivia or quizzes yet. Add some now »

“Delirmemek için ilaç alıyordum.Delirmekten kastım,aklımın başımda olmayışı değildi.Aksine,aklımın fazlasıyla başımda olduğu için delirmekten korkuyordum.İyice gerilmiş bir lastiğin kopması gibi ikiye bölünmekten,iki ayrı yöne şiddetle savrulmaktan,parçalarımın duvara çarpmasından korkuyordum.” 5 likes
“Ben unutabilen biri değilim.Beynim,unutamadıklarımla unutamayacağım şeylerin ayrıntılarıyla dolu.Beynim çatlayacak kadar dolu.” 4 likes
More quotes…